Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja przez całą zimę wrzucałem odpadki (obierki, ogryzki, owoce z nalewek itp.) do kompostownika. Nawet na śnieg, jeśli akurat leżał na nim. Wiosną po deszczach uzbierałem na asfalcie dżdżownice-uciekinierów i skierowałem na przymusowe roboty w moim kompostowniku :lol: Ubiegłoroczny kompost już jest w tej chwili prawie dobry, chociaż nie przerobiły jeszcze patyki i niektóre skorupki od jajek. Po odsianiu dorzucam je do aktualnego kompostownika.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Owoce z nalewek na kompost? :shock: :twisted: :shock:

Toż to żywe marnotrawstwo!!! Takie wisienki na przykład, mniam, jeśli bez pestek, to dodane do ciasta zamiast rodzynek nagle odzyskują urodę i dodają niezapomnianego smaku piernikowi, czekoladowej babie czy jogurtowym mufinkom. A jeśli z pestkami to tak jak pestki słonecznika, można je dziubać przed telewizorem, po kilku sztukach troszku kręci się w głowie, ale co tam :D

A morele czy inne duże owoce po wyjęciu z nalewu po podgotowaniu / podduszeniu jako nadzienie do naleśników. Mniam. Alkohol wyparowuje ale posmak zostaje. Nie wyrzucaj owoców!!!

(no chyba, że są to wyciśnięte maliny czy truskawki)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Zimą to głównie mandarynki. Ale też np. winogrona z wina...
Ze wszystkich słodyczy najbardziej lubie roladki wołowe, :lol: na owoce nie ma u mnie w domu popytu. Kiedyś trzymałem wiśnie, czy pigwę, ale i tak nikt nie chciał ich potem wykorzystać :cry:
Ale teraz zobaczę z tymi morelami, po podduszeniu powinienem je zapasteryzować w słoiku?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No tak, mandarynki to pewno ze skórką, dużo się z tym już nie zrobi. A wytłoki z wina to uwielbiają podobno wszelkiego rodzaju dżdżownice, pracują wtedy jak oszalałe przerabiając je w pijanym widzie na humus :D Pewno zataczają się wtdy i pełzają halsem :lol: :lol: :lol:

Tak, można zapasteryzować, ale można też podgotować po kilka minut przez dwa - trzy dni jak konfitury i po porządnym ostatnim zagotowaniu po prostu przełożyć do niedużych wyparzonych słoików, pod samą zakrętkę, zakręcić, odwrócić do góry dnem i poczekać, aż ostygną. U mnie się zamykają / zasysają, ale i tak nie na długo, bo zawartość jest bardzo kusząca :D Taki piernik przełożony morelami na przykład, albo racuszki z kupką mazi morelowej :roll: :oops: :roll: (kalorie, ehhh te kalorie, nie powinnam ich liczyć, bo pyszne nadal to zostanie, a tylko wyrzuty sumienia mi urosną :D).
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Oho,widzę,że zaczyna się zmieniać wątek na kulinarny.
Muszę przywołać was do porządku. :D :D :D

Czy można dodawać do kompostowania zieloną nadziemną
część podagrycznika?
Jest tego u mnie pełno i nie zawsze uda mi się wybrać go.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przepraszam :oops: Poprawię się już za chwilę, tylko jeszcze napiszę i pigwowcu, który wyjęty z nalewu mielę w maszynce do mięsa i robię z niego coś w rodzaju konfitury, dodając cukru, nieco wody i smażąc ze trzy dni po troszku. Pyszna jest, szczególnie wczesną wiosną, kiedy obmyśla się nowe pomysły do ogrodu (np. nowy kompostownik :D)

(niewiniątko, myślałby kto)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Raczek pisze:Oho,widzę,że zaczyna się zmieniać wątek na kulinarny.
Muszę przywołać was do porządku. :D :D :D
Skoro tak, to ja mam pytanie odnośnie KOMPOSTOWANIA niektórych rzeczy: Jeśli np. nie mogę z jakichś powodów wrzucić do KOMPOSTU moreli z nalewki, to dlaczego powinienem konfiturę robić po kilka minut przez parę dni, a nie od razu?
:lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Bo tak właśnie robi się konfiturę, przez parę dni :D

A serio - chodzi o wywietrzenie spirytusowego zapachu. A przy pigwowcach - o zmiękczenie kawałków straszliwie twardych owoców, które po wyjęciu z nalewu są wyssane z soku i jeszcze bardziej łykowate. W cukrze z dodatkiem wody mają z powrotem napełnić się wilgocią i smakiem, no i przez podgotowywanie nabrać miękkości. Małe, zmielone kawałki miękną szybciej :)

A kompostować możesz dokładnie wszystkie owoce, te z alkoholu też, najwyżej twoje dżdżownice wpadną w nałóg :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
endemitek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2007, o 22:03
Lokalizacja: Myszków

Post »

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi - te z nalewką też :)

Mam nadzieję, że po wdrożeniu wszystkich tutejszych mądrości będę miała co roku nowy zapas prawdziwego nawozu do mojego ogrodu.

Pozdrawiam Asia
życie jest piękne :)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Czy można dodawać do kompostowania zieloną nadziemną
część podagrycznika?
Jest tego u mnie pełno i nie zawsze uda mi się wybrać go.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Aniu, nie widzę powodów, dla których zielone części podagrycznika nie mogłyby być dodawane do kompostu. On rozmnaża się poprzez kłącza, a w dodatku w niektórych kompostach nawet kłącza ulegają przetrawieniu :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Krzysiu dzięki,nie wiem dlaczego miałam obawy. :oops:
Kłącza też się trafiają,najwyżej będę przesiewać kompost.
U mnie najwięcej w ogrodzie jest właśnie podagrycznika i mlecza.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
endemitek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2007, o 22:03
Lokalizacja: Myszków

Post »

Cześć
Czy mógłby ktoś mi pomóc i w skrócie wymienić chwasty lub inne rośliny, które nie nadają się do kompostownika?
I czy faktycznie podczas plewienia, dokładnie oddzielacie te które nie służą lub wręcz szkodzą właściwemu rozwojowi kompostownika.

pozdrawiam
życie jest piękne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”