Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jak to Aniu "powtykać"? Po prostu rozrzucić na dnie trochę połamanych gałązek i grubszych łodyg.

Aniu, "Drewnochron" to chyba taka sama chemia, jak przepalony olej :roll:
Mój M pomalował deski na gnojownik przepalonym olejem...
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Iza tak mi się tylko powiedziało z tym "wtykaniem".
Oczywiście myślałam o wtykaniu na płasko a nie o zrobieniu płotka. :;230 :;230 :;230
Haniu dzięki za zwrócenie mi uwagi na te gałęzie.Myśłałam o nich,ale doszłam do wniosku,ż
e będą mi przeszkadzały w wybieraniu kompostu.:oops: :oops:
Nie pomyślałam o wentylacji,tym bardziej,że będę miała pod spodem na głębokości,na długość szpadla beton.
Gałęzie już miałam przygotowane wcześniej z myślą o kompostowniku,tylko muszę je pociąć na mniejsze kawałki.
Jutro miałam iść do sklepu po pokost lniany i drewnochron.
Ale skoro wy dziewczyny macie zakonserwowane tym zużytym olejem silnikowym to ja też tak zrobię.
Nawet się cieszę bo wyjdzie mi taniej.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Właśnie tak pomyślałam: że chcesz powtykać pionowo w ziemię te patyki :;230 :;230 :;230
Przepraszam, odpisałam odruchowo :oops:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Anuś - to byłby dopiero fakiro-kompost !
Szczęsciem, nasza Iza czuwa :P

Gosiu - przepiękny komposcik ! A jak długo pracował?
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Oj, to dobrze ,bo mój M miał wątpliwości :roll: :D :D
Kompost przerabiał się dwa pełne sezony ,już myślałam ,że się nie doczekam :wink: :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Raczku, ale masz sprzęt do gotowania kompostu, no, no, no :shock:

Mój Sz.M. jak zrobił drzwiczki / klapkę na dole naszego (bardzo podobny do twojego), to teraz łopatka dla dzieci się tam ledwie mieści :lol:

I druga sprawa, nasz ma prawie półtora metra wysokości, żeby go przerzucić chyba musiałabym się najpierw w cyrku zatrudnić, a potem w kopalni :twisted: Tak więc mam piękny, zapełniony w trzy miesiące po same brzegi kompostownik, którego teraz nie ruszę przez najbliższe dwa lata :twisted:

Gonia, rozumiem cię doskonale, ale ty masz to już za sobą :lol: Piękne, jeśli tak można powiedzieć, ogrodowe złoto :!:

A jak dokładnie twój Sz.M. przesiewał ten kompost? Przez sito z siatki? To się chyba nazywa arfa, ale nigdy tego czegoś nie widziałam na żywo, ani w trakcie używania, ani w ogóle... Masz może jakąś dokumentację foto? Proszę :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Goniu ja też chętnie pooglądam dokumentacje foto :D :D :
Nalewko a może także wrzucisz zdjęcie twojego ?
Zauważyłam,ze w tym wątku jest bardzo mało zdjęć kompostowników własnej roboty.

Nalewko mój kompostownik ma długość ok.2m.
Widziałam gdzieś taki podzielony na dwie połowy.
Hania też ma chyba dwa kompostrowniki o ile dobrze pamiętam.
Mogłam pomyśleć wcześniej i zrobić dwie oddzielne klapki :evil: :evil:
Może to da sie jakoś naprawić. :D :D :D
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Nalewka pisze: A jak dokładnie twój Sz.M. przesiewał ten kompost? Przez sito z siatki? To się chyba nazywa arfa, ale nigdy tego czegoś nie widziałam na żywo, ani w trakcie używania, ani w ogóle... Masz może jakąś dokumentację foto? Proszę :roll:
Nalewko ,specjalnie dla Ciebie fotki arfy ( nie mylić z harfą :wink: :lol: ).
Obrazek

Obrazek
Jest to sprzęt domowej roboty.Wykonany był na potrzeby przesiewania podłoża przy budowie skalniaka .Zbudowany jest z kilku desek i dwóch rodzajów siatki .Idealnie nadaje się do przesiewania kompostu :D
U mnie funkcjonuje system trzech drewnianych,ażurowych skrzyń kompostowych zakupionych w markecie ,niczym nie impregnowanych .W czasie całego okresu produkcyjnego :wink: pryzma była przerzucana raz (góra 2 razy) w sezonie ,dodatkowo potraktowana była preparatem przyspieszającym i to właściwie wszystko.
Teraz po wybraniu gotowego kompostu z jednej skrzyni,dwie pozostałe pryzmy były przerzucone i zaszczepione Humobakiem .

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja spotkałem się z określeniem "siatka rafa" lub "rafa budowlana". Takie coś można kupić w sklepie ogrodniczym lub budowlanym, niestety nie jest zbyt tanie, ale zazwyczaj to zakup na całe życie :lol:
Mój kompostownik zrobiony z listew 2x4 cm jest niczym nieimpregnowany, trzyma się drugi sezon, tak potrząc po zużyciu powinien postać jeszcze jakieś kolejne 2, zanim zbutwieje
A jeśli chodzi o patyki na dnie: Wyposażony w xiążkową wiedzę zrobiłem drenaż z patyków, a na wiosnę kląłem siarczyście próbując wyciągnąć kompost na drugą pryzmę. Teraz jeśli wrzucam patyki, to pocięte na odcinki max 10 cm, co w pojedynkę jest dosyć uciążliwe, więc staram się palić większość patyków, a do kompostownika wrzucam potem popiół drzewny. Skutki będe znał pewnie w przyszłym roku :lol:
Kompostownik z luźno układanych listew między słupkami narożnymi wg mnie ma tą przewagę nad zbijanymi lub wyplatanymi, że przy opróżnianiu mogę łatwo zdemontować jedną ścianę i wybierać kompost z boku, a nie od góry. Kiedy już zdemontowałem taką ścianę na czas wybierania, to mniej się namęczyłem niż próbując wyciągać od góry.
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Bishop właśnie tego wyciągania kompostu z drenażem z gałęzi się obawiałam.
Jednak spróbuje położyć gałęzie poniżej dolnej części klapy do wyciągania.

Hmmm,ale ty chyba pisałeś o drenażu z gałązek już w samej pryzmie.
Popiół to chyba tylko użyźni kompost..
Czytałam,że jak jest drenaż z gałęzi wewnątrz pryzmy to już się go nie przerzuca.
Chyba Hania o tym pisała w swoim wątku.Napełnia się kompostownik i czeka na świeżutki kompost.
W tym czasie napelnia się drugi kompostownik. :D :D :D
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Szybkość powstawania kompostu, generalnie zależy od ilości mikroorganizmów,
żywiących się zieleniną.
Bakterie - lubią azot, który działa jak agar/ pożywka.
Źródłem azotu są części zielone i różnego rodzaju dopalacze ( obornik, mocznik, gnojówki, szczepionki).
Żeby następował proces rozkładu a nie, gnicia, potrzebny jest dostęp powietrza do pryzmy.
Mogą to być gałązki, ale także różna gramatura składników wrzucanych do kompostowania.
Kora, pocięte gałęziarką patyki, liście, papier, odpadki kuchenne, resztki ziemi z doniczek, etc.

Faktycznie, jeśli mamy wielką działkę i jednorazowo wrzucamy 1m3 trawy, to albo trzeba ją podsuszyć i czymś przesypać ( ziemią, piachem, trocinami, korą) albo przerzucać kompost.
Bo po deszczu taka wielka ilość zieleniny, może się zaparzyć i zacząć gnić.

Ja mam komposty mieszane, wzbogacane gnojówkami i resztkami z nastawiania gnojówek ( bomby azotowe i mikroelementowe), więc kompost sam się robi w rok.
Gdy po wiosennym cięciu, wrzucam gałęzie do młynka, mam świetne trociny, które stanowią właśnie frakcję napowietrzającą. I niczego nie przerzucam.
Po roku, wywalam na grzędy kompost i czasem trafi się jakaś zapomniana gałązka, lub skorupka jajka, ale zaraz wędruje na drugą pryzmę.
Siac by mi się nie chciało, ale podziwiam wzorcowy kompost Gośków. :P
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nasz kompostownik powstał z kilku używanych palet przemontowanych w zgrabną kostkę z drzwiczkami. Niedawno pomalowałam go z wierzchu impregnatem z kolorkiem, bo deski były paskudnie bure, ale starczyło mi tylko na dwie strony, kiedyś dokupię i domaluję... Stoi na dość suchej ziemi w półcieniu, na dnie ułożyłam gałęzie i bardzo tego żałuję, ale jesienią w zeszłym roku kiedy powstawał, nie miałam możliwości pocięcia tych gałązek na zrębki.

W tym roku dokładałam na wierzch warstwami:
- skoszoną trawę + bezpośrednio na świeżą trawę odwróconą darń z ziemią na wierzchu
- zrębki z tępionych olszynek
- resztki kuchenne: warzywne i owocowe, fusy, zmiotki, popiół drzewny, chusteczki hig., rolki po papierze toaletowym :D itp.
- młode chwasty (do wys. ok. 10-30 cm, jeśli nie mają nasion, z nasionami palę, a młodsze 1-5 cm. zostawiam po wyrwaniu na ziemi jako magazyn azotu i przestroga dla następnych)
- pokrzywy w każdej postaci, zioła z łąki,
- resztki roślinne, przekwitłe, zeschnięte, ale nie chore, liście (głównie olch) itp.
Co jakiś czas polewam całość wodą, raz posypałam azofoską, a raz w połowie wysokości dodałam przyspieszacz.

Nie wrzucam żywności (mięsa, kości itd), gazet, perzu (ani rozłogów, ani liści), łodyg i liści zarażonych chorobami (te palę w ognisku). Nie zamierzam go przekładać, niech się robi dłużej, a samodzielnie :)

A oto kompostownik w całej okazałości (teraz po sznurkach rozpiętych na ściankach pnie się fasola ozdobna, a przy jednej ze ścianek mam wciąż odświeżane wejście dla kreta albo nornicy :roll: czyli ma tam pożywienie, a więc są i dżdżownice):

Obrazek Obrazek

Już wiem, że powinien być dłuższy, bardziej prostokątny, a niższy, z dwóch czy nawet trzech części sposobniejszych do przerzucania, a ruchoma ścianka byłaby wygodniejsza, niż drzwiczki. Taki właśnie będzie następny w innym miejscu :) Bo już wiem, że najlepiej jest mieć kilka kompostowników w różnych miejscach ogródka :idea:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zrobiłem ze słupów i betonowych płyt ogrodzeniowych. Wyszło nawet tanio. 4 słupy i 6 płyt ( 2 przeciąłem na pół na długości). Jest wieczny.
Obrazek
Zaletą jego jest trwałość. :D
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”