Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

whitedame pisze:A czy jest klej do płytek o kolorze zbliżonym do tego kamienia,może jakaś firma ma jaśniejszy?
Taaa jest ;:223 ale fuga :heja
Tak na poważnie to trzebaby poeksperymentować z kolorową wodą do mieszania kleju. Takie cuda robili do betonu więc z klejem nie powinno być problemu ;)
:)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

Wiesz, ja jestem totalnym laikiem w sprawach budowlanych ;:219 więc może napiszę głupstwo ;:174
Chodziło mi o to, że zaprawa do kafelek jest strasznie ciemna, prawie wpada w antracyt ( przynajmniej ta, która używał majster u mnie), nawet zaprawa cementowa jest od niej jaśniejsza.
To czego ja potrzebuję nie musi być barwione, wystarczy żeby było jasno szare wtedy nie będzie bardzo widoczne.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

zawsze możesz murować przy pomocy cementu i piasku + wapno ewentualnie.
:)
suchy_5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 paź 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
witam oto moje zdjęcia z palisadą , tak jak wyżej opisywałem wysoka na ponad 60 cm brzegi mam oszlifowane flexem ponieważ problem z ich uzyskaniem dlatego tu się zgłosiłem :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

Dobra wreszcie wiem o co Ci chodzi. Na zdjęciach na forum są na palisadach równe kanty ale one są wykonane pod kątem prostym. Nikt ich nie szlifował. Ja miałem podobny problem do twojego i robiłem w następujący sposób:
1. Ja ustawiałem formy na szybie, Ty ustawiasz na płycie, na której są małe nierówności. Zawsze tam Ci wpłynie trochę betonu, który "złapie" i wykruszy Ci kant.
2. Szybę, jak pisałem wcześniej smarowałem ropą. Później zauważyłem, że wystarczyło delikatnie przesmarować formę pędzlem, niż za dużo rozlać. Ta szyba miała być po prostu tłusta. Doszedłem do tego empirycznie, ale ja zrobiłem kilkaset małych kostek.
3. Najważniejsze ;:124 . Zdejmowałem kostki z formy zawsze w ten sam sposób, a mianowicie, odkręcałem je. Chodzi mi o to, że nie szarpałem form z kostkami do góry tylko łapałem formę za kostkę i lekko dociskając do szyby, przekręcałem formą w lewo lub prawo. Jak było za dużo ropy, albo cement był jeszcze za wilgotny, to przekręconą formę ześlizgiwałem z szyby.
4. Tak jak wspomniałem wyżej, ważny był też poziom związania cementu i tym samym odparowania wody. Jak było gorąco, tzn. 20-25 stopni to kostki zalewane rano, wieczorem mogłem spokojnie wyjmować. Jak temperatura była w granicy 10 stopni, to i dwa dni lub 36 godzin czekałem. Jak cement nie zwiąże odpowiednio, to jest kruchy a najcieniej jest na krawędziach właśnie. Jak wyschnie za bardzo, to ropa na szybie wchłonie się w beton i odlew "przyklei" Ci się do szyby. W takim systemie robiąc 72 kostki jednorazowo, średnio 2 mi się uszkadzały na górze, tzn. szczerbiły.
5. Zapomniałem, że drobne nierówności na krawędziach poprawiałem gołym palcem na świeżych kostkach. Tzn. jak mi np. wylało się pod spodem trochę zaprawy. ;:138
Mam nadzieję, że pomoże Ci to przy twoich formach. powodzenia. ;:136
:)
suchy_5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 paź 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

w weekend spróbuję , a za szybko nie mogę wyciągną ponieważ to ma trochę :) masy
suchy_5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 paź 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

zastanawiam się czy zamiast szyby mogę zastosowac pleksę grubości 4 mm ponieważ taką posiadam i co za tym idzie zamiast ropy olej ??
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Post »

Z pleksą nie będzie moim zdaniem żadnej różnicy. Co do oleju to może to być dyskusyjne, bo moim zdaniem będzie gęstszy od ropy. NIby jak go podgrzejesz przed wylaniem, to stanie się rzadszy, ale ciężko mi powiedzieć jaki będzie efekt. Może jak przetrzesz pleksę szmatą z olejem wystarczy.
A zapomniełem napisać, że po każdym zdjęciu forem, szyba czy też pleksa muszą być czyściutkie z resztek ewentualnego betonu.
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”