Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja swoje rozsady doświetlałam świetlówkami fluora .
Awatar użytkownika
Eklo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sie 2011, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cześć!
Właśnie zaczynam projektować własny fitotron in vitro. Czy jest może ktoś kto budował coś podobnego?
Na początek chce na niego przeznaczyć około 50x38x50 (szerokośćxwysokośćxgłębokość).
Na ali znalazłem diody led 4red:1blue o parametrach: 10W,18-20V, 350mA i 400-500LM.
Ile powinienem ich kupić? i jak sensownie połączyć?
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jaką powierzchnię da radę oświetlić ta lampa do rozsady pomidorów https://ledison.com.pl/pl/p/Naswietlacz ... rebrny/229
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Będę budował "parapetowy-grow-box" do doświetlania rozsady, z założenia na LEDach full-spectrum 1W.

Założenia:
Okno południowo-wschodnie, słońce od rana do godziny 13-14.
Co roku robię na nim rozsadę, głównie pomidory do uprawy gruntowej.
Co roku sadzonki są w miarę ok, ale są wybiegnięte, cienkie i zawsze mi je słońce przypala, jak wyniosę na dwór że aż liście gubią.
W domu mam ciepło, 23-23,5 *C bo tak żona i dzieci każą. To też pewnie nie pomaga...

Zrobiłem taki projekt - skrzynka wkładana na parapet.

Pytanka:
Czy 20 W da znaczącą różnicę?
Jaka wysokość tego grow-boxu? Tj. doniczka 10 cm + pomidor 30 cm + ile odstępu do LEDów?
Z czego tacka? Czy da rady ją z plexi pokleic?
Czy jak będzie świecić słońce to też doświetlać?
Czy doświetlanie zastępuje hartowanie na słońcu rozsady przed wysadzeniem do gruntu?
Jak to przymocować do parapetu, żeby nie spadło przez przypadek albo z pomocą dzieci...


Obrazek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Growbox jak najwyższy myślę że 60 cm to minimum (ale zależy co chcesz w nim sadzić) jeśli rozsadę pomidorów to i 40 cm starczy tylko pamiętaj że mała doniczka produkcyjna to 10 cm i dodatkowo trochę miejsca na żarówki.
Hartowanie roślin w growboxie okiennym zawsze będzie im tam trochę chłodniej ale, normalne hartowanie na dworze też być musi.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Kilka dni temu zaczęłam eksperyment z doświetlaniem młodych roślin, postaram się co jakiś czas dawać znać, na ile się to sprawdza. Liczę, że doświetlanie okaże się skuteczne. Stosuje lampkę z 30 diodami. Rośliny poddane eksperymentowi to sukulenty - crassula ovata oraz Aeonium arboreum 'Schwarzkopf' . Czas doświetlania - średnio 8 godzin na dobę. Wyniki: aeonium po jednym dniu (9 godzin doświetlania) uzyskało znaczącą zmianę barwy z jasnozielonego na lekki brąz, co wskazuje, że jest to dobra droga.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja poszedłem na głębszą wodę wykiełkowałem kilka nasion pomidora Mikro Tom red i umieściłem w typowym growboxie 60 x 120 cm. Oświetlenie to 4 żarówki LED grow o których pisałem wcześniej, temperatura wewnątrz około 26oC, oświetlenie automatyczne po 12h dziennie od 8:00 - 20:15, na chwilę obecną rośliny siedzą w doniczkach produkcyjnych P9 ale myślę że mogą być za małe i trzeba będzie je przesadzić.

2 pomidory radzą sobie bardzo sprawnie lisienie prawie się kończą i idą pierwsze maleńkie liście właściwe (te same stojące na oknie nie dały rady pewnie za mało słońca), dodatkowe 7 nasion tego samego pomidora umieszczona też w groboxie czeka na kiełkowanie i przenosiny do doniczek. A to tylko dlatego że w growboxie jest jeszcze sporo miejsca i doniczek produkcyjnych upchnę tam max 35 szt. Dziś dodatkowo zawitały 2 nasiona Trinidad Scorpion-FG więc po skiełkowaniu przesiadka do doniczek, w planach jeszcze ze 2-3 Explosive Ember ( te od razu wskażą czy liście wybarwią się na ich charakterystyczny kolor i czy ilość/jakość światła jest zadowalająca ).

Co z tego będzie - nie wiem. Jednak jeśli się uda wiem że nie będę jedynym zimowym farmerem.

Podpowiedzcie co jeszcze można wysadzić do growboxa jakieś typy mniejszych roślin, może rabarbar/czosnek/ - to bardziej strzał niż wiedza?
Relacja fotograficzna myślę od jutra jak się się tylko się światło włączy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Możesz uprawiać zioła przyprawowe, np. kolendrę czy bazylię.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Możesz uprawiać zioła przyprawowe, np. kolendrę czy bazylię.
Niestety nie mam już nasion bazylii ani kolendry a teraz już nie mam gdzie kupić.

Wracając do growboxa obiecane zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety na jednym ze zdjęć widać że na ziemi wykształcił mi się jakiś grzyb - będę musiał poczytać czym się tego pozbyć.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W zeszłym roku w każdej donicy w growboxie miałam ślady pleśni, choćbym najoszczędniej podlewała. Brak promieniowania UV niestety sprzyja grzybkom.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Więc trzeba będzie się do niej przyzwyczaić i zaakceptować jej obecność w doniczkach.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po 2 kolejnych dniach widać że rośliną niczego nie brakuje i pojawiły się pierwsze liście właściwe:

Obrazek
Nasiona kolejnych pomidorów nadal nie skiełkowały ale Micro Tom`y mają to do siebie że potrzebują więcej czasu, a ostra papryka jeszcze dłużej. Kolejna relacja jak rośliny podrosną.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po kolejnych 6 dobach widać że rośliny prawidłowo się rozwijają, i wytworzyły kolejne liście właściwe.

Obrazek

Obrazek

Kiełkujące nasiona niestety zaniedbałem i doprowadziłem aby wacik wysechł, mam nadzieje że jeszcze uda się je odratować? O paprykę się nie martwię ale czy nasiona pomidora do odratowania, czy zamieniamy na nowe nasiona?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”