Fundament pod altankę/domek,izolacja i inne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Planuję na wiosnę budowę tarasu. Zastanawiałem się nad fundamentem i wymyśliłem tak:
- kupię świder ogrodowy i wwiercę się w grunt na min. 50 cm, a może uda się na 70 cm (gliny),
- następnie wpuszczę w grunt rurę PCV fi150 mm, ale tylko na głębokość 30-40cm i aby wystawała z gruntu na ponad 5 cm,
- wsunę do środka zbrojenie, które wykonam zaginając spiralnie pręt fi6 (?) na rurze o średnicy fi100 mm - wsuną tą spiralę tak głęboko, jak się da, a resztę obetnę kątówką i jeszcze trochę schowam koniec,
- przygotuję zaprawę (na razie nie wiem jaką, ale to sobie doszukam) i wleję w grunt poprzez rurę,
- nałożę "pokrywkę" z płyty OSB z wkręconymi czterem kotwami (będę musiał tylko zadbać, aby płyta OSB nie przykleiła mi się do betonu - pewnie przekładka z folii lub jakiś środek antyadhezyjny),
- kiedy beton jeszcze będzie świeży, to wypoziomuję wystającą z ziemi rurę z "pokrywką" - może uda mi się to robić dla kilku fundamentów na raz stosując łatę i młotek,
- jak beton zwiąże, to powinienem mieć rurę PCV wystającą z ziemi na 5 cm, zalaną betonem i z wystającymi czterem nagwintowanymi prętami, gotowymi na przyjęcie zamocowania słupa tarasu....
Ma to ręce i nogi?
No, może rurę PCV usunę na górze, aby nad grunt wystawał ładny walec betonowy - jeszcze nie wiem...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Fundament pod słupy tarasu

Post »

Po co kupujesz świder na kilka otworów?
Z czego ma być taras zrobiony?
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament pod słupy tarasu

Post »

WAKWAK pisze: - kiedy beton jeszcze będzie świeży, to wypoziomuję wystającą z ziemi rurę z "pokrywką" - może uda mi się to robić dla kilku fundamentów na raz stosując łatę i młotek,
Na Twoim miejscu na początku osadziłbym rury stabilnie, wypoziomował i dopiero wtedy zalewał.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

@ PiotrekP
Pod taras 12 otworów, a jeszcze 9 otworów pod domek dla dzieci. Świdrem jest to czysta robota, bez rozkopywania gruntu. W przypadku domku, który ma stanąć na trawniku jest to istotne - wykroję trawę, wytnę otwór w siatce na krety i nawiercę otwór. W przypadku tarasu, który ma stanąć na miejscu, w którym obecnie jest grys bazaltowy na geowłókninie, jest to również wygodne - otwór o wymiarach fundamentu...
Taras i domek drewniane. Taras ma mieć drewniane słupki 100x100 mm o wys. 3 m zwieńczone oczepem. Domek ma być domkiem na wysokich nogach (też 100x100 mm), tj. ma mieć podłogę 120 cm nad gruntem...

@Andrzejbdg
Dzięki, z jednej strony słuszna uwaga, będę mógł na spokojnie wypoziomować, a potem betonować. Choć z drugiej strony planowałem, że rura nie będzie dochodzić do dna otworu - chodzi mi o to, aby beton z mojego fundamentu "palowego" stworzył poniżej rury taką lekką buławę, które lepiej zastabilizuje mi konstrukcję niż pal z pobocznicą w postaci gładkiej rury PCV... Nie jestem pewien, czy niedopchawszy rury do samego dna otworu uda mi się ją zastabilizować...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

> a jeszcze 9 otworów pod domek dla dzieci < ;:202 Wybacz zdziwienie, ale czy Ty budujesz dzieciom willę 3-pokojową?
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Prawdopodobnie coś takiego, jak na poniższym rysunku: domek, miejsce na huśtawkę i na linę do wspinania... ;-) No dobra, osiem fundamentów, bo zrezygnowałem z jednego słupa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Niedawno koło mojej działki stawiali domek drewniany na fundamencie chyba podobnym do tego który planujesz. Przed zalaniem zrobili drewnianą konstrukcję która stabilizowała wszystko, dzięki temu mieli wszystko ładnie w poziomie. Niestety wymaga to dodatkowych nakładów.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Dzięki. Pomysł jest niezły. Konstrukcję mogę zrobić z tych samych elementów, z których potem zbuduję słupki oraz rygle domku i tarasu. Jak pokombinuję, to nie będę tego musiał nawet specjalnie przycinać. I to wcale nie musi wyjść tak drogo... Przygotuję sobie szablony z kotwami osadzonymi w miejscu każdego fundamentu. Szablony zamocuję do skonstruowanej specjalnie sugerowanej ramy stabilizującej, ułożę całość na świeżo zalanych betonem rurach i - mam nadzieję, że się da ;-) - podobijam jakimś cięższym młotem konstrukcję, aby zagłębić rury tak, aby poziomnice położone na konstrukcji stabilizującej pokazały poziom... Rodzi mi się już jakaś koncepcja. Dzięki ;-)
jjdj

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Moderator zamknął mój wątek, więc wpisuję mój post tutaj.
Chcę postawić szklarnię w ogrodzie, taką do 25 m2, żeby bez zezwolenia była. Miejsce dla niej mam w miejscu gdzie czasem po ulewach czy roztopach przez krótki czas 'stoi' woda, tak z 5 cm. Dlatego chcę podwyższyć poziom gruntu i użyć w tym celu gazonów betonowych ustawionych bezpośrednio na ziemi. I tu może ktoś poradzi czy to dobry pomysł? Mam obawy, że gazony mimo wypełnienia cementem mogą "wędrować".
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

To ja może odpowiem tak. Pomysł nie jest dobry, jeśli chodzi o miejsce. Może bym i ja nie wiedział, gdybym nie spotkał się z pewnym faktem. Otóż stoi sobie szklarnia. Zawsze było sucho i ok. Aż przyszedł rok powodzi tysiąclecia. Padał spory deszcz, do tego stopnia, że na ogrodzie ziemia nasiąkła jak gąbka. W szklarni sucho, tak na oko, bo skąd woda. Ojciec wchodzi do wspomnianej szklarni, sięga po pomidora i nogą schodzi z betonowego chodnika. Noga grzęźnie w ziemi do połowy kości piszczelowej. Dosłownie bagno się zrobiło.
Także, u Ciebie nie bałbym się jedynie o te bloczki, ale też o grunt wewnątrz. Ziemia w szklarni, zassie wodę z zewnątrz, skoro jest jej ponad miarę.
U nas konstrukcja nie rozjechała się, bo jest wylany tradycyjny fundament betonowy. Najpierw pomyśl może o odwodnieniu tej części. Szklarnia to spory wydatek, potem jej nie przestawisz.
Pozdrawiam
Dariusz
jjdj

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Nie no, nie jest aż tak strasznie, żeby po kolana noga grzęzła. Ten przyszły plac budowy był do tej pory warzywnikiem i nie zdarzyło się lgnąć w nim tak głęboko.
Szklarnia będzie raczej pełniła funkcję altany z roślinami ozdobnymi. O odwodnieniu raczej nie ma mowy, chyba jednak zainwestuję w fundament, tylko czy wtedy nie trzeba będzie pozwolenia na budowę? Niestety mam bardzo "życzliwych sąsiadów agentów".
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Fundament pod: domek działkowy,inne samodzielne budowle - izolacja i in.

Post »

Konstrukcja naziemna powiązana z gruntem przez fundament. Pozwolenie będzie potrzebne. Przynajmniej kiedyś tak było.
Pozdrawiam
Dariusz
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Fundament pod altankę

Post »

Witam,
Wylałem trochę betonowych słupków pod altankę(1m w głąb ziemi). Ale trochę mi jeszcze brakuje. Czy mogę je zastąpić zwykłymi bloczkami betonowymi. Czy może być taki układ mieszany?. Boję się , że w zimie mogę mieć miszmasz>
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”