Pleśń w domu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Pleśń w domu

Post »

Witam, mam problem z pleśnią wokół okien. Zacznę od tego że mieszkam w domu drewnianym nieocieplonym od zewnątrz. Mąż ocieplił go trochę od wewnątrz, wokół okien robi mi się pleśn. Nie mam wentylacji w domu, w kuchni również nie ma wentylacji ani okapu. Staram się uchylać okna w pokojach , w kuchni przykrywam garnki przy gotowaniu i uchylam okno. Co jeszcze mogę zrobić, na wiosnę planuje pleśn potraktować środkie, żeby ją zlikwidować.
Pozdrawiam Anna
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pleśń w domu

Post »

Pleśń jest wynikiem braku wentylacji, o czym sama piszesz. Wysoka temperatura i duża wilgotność powoduje, że wilgoć osadzać się będzie na zimnych fragmentach ścian wokół okien i na samych oknach. Usunięcie pleśni bez wykonania właściwej wentylacji na niewiele się zda. Problem wróci.
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pleśń w domu

Post »

Na razie nie mam możliwości zrobić wentylacji, na dachu mąż zamontował grzybki do wentylacji ale nie są podłączone do niczego. I nawet jak będzie wentylacja a będą zimne ściany to też nie będzie pleśni?? Wybaczcie pytanie nie znam się na tym.
Pozdrawiam Anna
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pleśń w domu

Post »

Jeżeli będzie poprawnie wykonana wentylacja zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza wtedy nie powinno być pleśni. Należy jednak przyglądnąć się dokładniej poprawności montażu okien. Gdzieś tam jest mostek termiczny i trzeba go wyeliminować, a raczej zminimalizować, bo wyeliminować będzie trudno.
W sieci znajdziesz sporo materiałów na temat mostków termicznych i ich eliminacji.
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pleśń w domu

Post »

To właśnie docieplenie domu i wentylacja załatwiłaby sprawę. Pocieszam się że za chwilę wiosna i będą pouchylane okna i będzie lepiej. Ale trzeba będzie coś z tym zrobić w końcu. Mąż ze szwagrem montowali okna.
Pozdrawiam Anna
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pleśń w domu

Post »

Zapytaj męża, czy po usunięciu klinów, które służą do ustabilizowania okna podczas montażu wypełnili pianką miejsca po klinach.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Pleśń w domu

Post »

Tak jak pisali poprzednicy jeśli jest mostek cieplny to bez jego usunięcia sytuacja nie ulegnie poprawy.

Możesz spróbować wkleić paski styropianu od wewnętrznej i zewnętrznej wnęki okiennej. Powinno pomóc.

Mieszkam w bloku i u mnie pomogło wklejenie płyty karton gips. Niestety nie miałem miejsca żeby wstawić styropian.
Pozdrawiam Paweł
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pleśń w domu

Post »

Od strony wewnętrznej prawdopodobnie jest wełna i regipsy a zewnętrznej nie ma nic, oprócz pianki montażowej.
Pozdrawiam Anna
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pleśń w domu

Post »

Jeżeli przy montażu okna użyto klinów, a później pianki montażowej, powinno się później wybić kliny i dziury po klinach wypełnić pianką. Często ludzie o tym zapominają i to właśnie przez te dziury są problemy.
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pleśń w domu

Post »

Były kliny, potem były wybijane i dodawana pianka w to miejsce. Ja myślę że problemem jest to że jest tylko pianka. Zresztą w salonie od strony zewnętrznej jest odsłonięta i się kruszy.
Pozdrawiam Anna
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Pleśń w domu

Post »

Skoro pianka jest odsłonieta to nic dziwnego że masz pleśń.

Po pierwsze: pianka nie chroni przed wnikaniem wilgoci dlatego dzisiaj przy montazu okien stosuje się specjalne taśmy paroizolacyjne od wewntrz i zewnątrz.
W środku pomieszczenia mają chronić przed wnikaniem pary wodnej a od strony zewnętrznej też choronią od wilgoci oraz wyprowadzają wilgoć z wnętrza ściany na zewnątrz.

Po drugie: pianka niezabezpieczona od czynników zewnętrznych, kruszy się (sama to zresztą zaopserwowałaś) i traci właściwości termoizolacyjne.

Po trzecie: jeśli wilgoć dotrze do wełny i ona zawilgotnieje to też w znacznym stopniu traci parametry termoizolacyjne.
Pozdrawiam Paweł
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Pleśń w domu

Post »

Podstawowa zasada ,nigdy nie dociepla sie od wewnątrz poza jednym wyjątkiem dach , do docieplenia od wewnątrz jest materiał zwany multipor ale on jest do murów z cegły,beton itp , pozrywaj to wszystko od wewnątrz zanim ci zgnije wszystko i dobrze byłoby ozonaterem trochę pyknąć .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pleśń w domu

Post »

To docieplenie to dał tylko na ściany zewnętrze, myślę że chciał docieplić pokoje a nie mieliśmy możliwości zrobić docieplenia domu.
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”