Grill murowany ,ogrodowy jak zrobić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
janek23099
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2008, o 19:56

Grill murowany ,ogrodowy jak zrobić?

Post »

Witam wszystkich, mam problem i byłbym wdzięczny za jaką kolwiek pomoc. Sprawa tyczy się grilla murowanego/kamiennego chciałbym zacząć go robić, SEZON TUŻ, TUŻ ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki, zdjęcia, projekty, rysunki, cokolwiek.
Z GÓRY SERDECZNIE dziękuję. Pozdrawiam
leszek987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 lut 2008, o 22:29
Lokalizacja: Mielec - (Podkarpacie)

Grill ogrodowy

Post »

Mam taki sam problem. Chcę takiego grilla zbudować. Sa wprawdze gotowe w sklepach ogrodniczych ale ich cena jest dośc wysoka i nie bardzo jest je jak wkopac do ziemii. Cieszę sie, że jest nas już dwóch, więc może szybciej znajdziemy jakieś informacje na ten temat
Pozdrawiam - Leszek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ciekawe rozwiązanie podpatrzone u mojego sąsiada działkowca.

Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Awatar użytkownika
MateuszG
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 mar 2008, o 19:39
Lokalizacja: Leszno

Post »

Przez prawie 10 lat miałem na ogrodzie ładny kominek wykonany z cegły klinkierowej. W zeszłym roku musiałem go jednak, ponieważ zwyczajnie zaczął się sypać... Dlatego radzę wybrać jak najlepsze materiały, aby kominek długo służył, bo jednak temperatury tam panujące robią swoje.

Sam będę chciał coś zrobić w tym roku. Radzili mi kleić zaprawą szamotową. Bo klinkier sam w sobie dość dobrze znosił ogień.
leszek987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 lut 2008, o 22:29
Lokalizacja: Mielec - (Podkarpacie)

Post »

Czyli jaka cegła ma być?
- przepraszam że zadaje tak proste pytanie, ale jestem w tym temacie "zielony" ?
Leszek
Moje Ary
Awatar użytkownika
MateuszG
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 mar 2008, o 19:39
Lokalizacja: Leszno

Post »

Tak, jak napisałem ja miałem zbudowany z cegły klinkierowej i nie kruszyła się, ani nie pękała. Sam nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego proponowałbym wybrać się do jakiegoś składu budowlanego i popytać zaznaczając przeznaczenie. Generalnie wszystkie wyroby szamotowe przeznaczone są do obcowania z ognień. Są droższe, ale myślę, że warto wydać kilka złotych więcej, zamiast odbudowywać potem kominek co kilka lat. Pozdrawiam
leszek987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 lut 2008, o 22:29
Lokalizacja: Mielec - (Podkarpacie)

Post »

Rozumiem, mam jeszcze jedno pytanie - chcę oprócz rusztu zrobic coś w rodzaju blachy na której mógłbym cos tam upiec. Chyba potrzebne jest do tego cos w rodzaju komina tzn. jakiś otwór w górnej części konstrukcji, czy może obejdzie sie bez tego ?
Leszek
Moje Ary
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

leszek987 pisze:Czyli jaka cegła ma być?
- przepraszam że zadaje tak proste pytanie, ale jestem w tym temacie "zielony" ?
Kominek buduje się z materiału ogniotrwałego takiego jak: cegła, kamień,beton. Materiał zastosowany do budowy w obrębie paleniska (spód i ściany - czasami początkowa część komina) narażona jest na wysokie temperatury i dlatego powinno się tą część grila wyłożyć cegłą szamotową przy pomocy spoiwa (zaprawy)szamotowego. Cegła szamotowa ma wymiary normalnej cegły o grubości 6 cm, można również kupić cegłę szamotową w postaci cieńszych niż 6 cm płytek. Budując część paleniskową grila należy uwzględnić szerokość większą niż planujemy ( bo zmniejszy ją nam cegła szamotowa jako wykładzina paleniska). Spoinę między cegłami należy zrobić jak najmniejszą(1-2mm),Do przyklejenia cegły szamotowej do materiału ogniotrwałego można użyć zarówno spoiwa (cienka spoina) szamotowego jak również zaprawy cementowej. Cegłę szamotową(całą lub płytki) oraz suchą masę(do rozrobienia z wodą)spoiwa szamotowego można kupić w każdym składzie budowlanym. Używając do budowy grila cegły klinkierowej budując część paleniskową należałoby obowiązkowo wyłożyć ją cegłą szamotową - gdyż bez szamotu szybko rozleci się część paleniskowa- patrz MateuszG - minimalnie zwiększa nam koszty budowy ale zyskujemy wiele lat użytkowania takiego grila.
leszek987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 lut 2008, o 22:29
Lokalizacja: Mielec - (Podkarpacie)

To piękne

Post »

Dzięki za zdjęcia. Te obiekty są wspaniałe. Wymagają sporo pracy i umiejętności. Cos juz teraz wymyślę, tym bardziej że pogoda sprzyja do tego typu czynności. Mam nadzieję ,że pewnego dnia będę w stanie pochwali się jakimś zdjęciem swojego dzieła
Pozdrawiam
Leszek
Moje Ary
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Tadziu, to zdjęcia z 2005 roku, gdy Winiarnia dopiero się budowała :-)
Teraz pieca są już wypalone, ale zdjęć nie mam, bo byliśmy tam tylko 1 raz, przejazdem na obiadku :-)

Leszku - łuk to jedna z najprostszych konstrukcji samonośnych !
Szablon ze sklejki lub wygięta gruba blacha ze stemplami i wyprowadzasz ceglany/ kamienny łuk.
Cegły/ kamienie opierając się o siebie krawędziami, zaprawa(anhydrytowa/ samoutwardzalna) ma kształt klina, a krawędzie - kleszczą się wzajemnie.
Dlatego sklepienia kolebkowe, łuki nad otworami - nie sa wzmacniane żadnymi szalunkami :-), a stoją setki lat!

http://www.klubdachy.pl/konstrukcje/mon ... z.1-2.html
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja się już kiedyś chwaliłem fotką z własnym grillem:
Obrazek
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Fajny!
Jak domek ognistego krasnoludka :-)
Czy możesz opisać nemo, jak wyciągałeś łuk?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”