Szklarnia domowa - na zimę i nie tylko

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szklarnia domowa - na zimę i nie tylko

Post »

Sporo rzeczy na raz i jeśli mam być szczery jeszcze nie mam ostatecznych dezycji.

Po kolei....

Konstrukcja
rychoo pisze:Jeżeli podstawa ma być wykonana jak na obrazku (tj. z drewna) to IMHO jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią będzie żywica epoksydowa. I najpierw musisz zabezpieczyć dobrze zewnętrzną ramę a później wkleić na żywicę ramkę wewnętrzną.
Chodzi mi cały czas po głowie takie rozwiązanie: Self watering rasing bed (w razie problemu z angielskim służę pomocą).
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby jednocześnie wewnętrzną ramę zrobić z innego materiału niż drewno. Póki co ten projekt wykonuje w małej skali (testowy) i to powinno mi dać kilka odpowiedzi w między czasie jak się pewne rzeczy spisują praniu.
rychoo pisze:Pokrywa powinna wchodzić luźno między ramki. Jak będzie ze szkła to przy tych rozmiarach będzie sporo ważyć i przy ciasnej szczelinie może być problem z jej zdjęciem.
Na chwilę obecną nie podjąłem jeszcze decyzji co do materiału ale hierarchia obecnie wygląda tak: Poliwęglan -> Szkło -> Plexi. Dostałem wczoraj pierwszą wycenę (plexi) na całe przeszklenie z materiałem na 1000 zł netto. Czekam na wycenę (szkła) i poszukuję firmy która wyceni mi to w poliwęglanie.

Jeśli chodzi o wagę, to szkło 4 mm (security glass) które akurat posiadam na stanie to 1,5 kg (wymiar 31x49 cm) w testowym projekcie. Daje to ~6 kg całość, więc podwajając wartości dla ostatecznego projektu (orientacyjnie) będzie to grubo ponad 10 kg więc raczej odpada (waga całości w plexi była poniżej 5 kg). Tutaj spodziewam się że będę musiał iść na kompromisy waga/cena.
rychoo pisze:Co do sposobu dostawania się do środka to zastanowiłbym się nad zdejmowanym wierzchem. Trzeba by pomyśleć jak to rozwiązać, żeby było praktyczne i estetyczne. Wydaje mi się, że przy takim podejściu można roślinom dać więcej miejsca jak zaczną pukać w sufit.
Coraz bardziej skłaniam się ku rozwiązaniu jak w paludarium do którego linka podałeś wcześniej. Zdejmowana osobno góra przy założeniu że całość przeszklenia ma być zdjemowalna to już chyba przerost formy nad treścią. Oczywiście tylko do czasu aż zobaczę gdzieś takie rozwiązanie i bardzo mi się spodoba ;:306

Wilgotność
rychoo pisze:Jeśli pod pokrywą będzie spora wilgotność to na pewno między ramkami będzie wilgoć jak nie woda. Trzeba to jakoś odprowadzać, żeby po jakimś czasie nie zaczęła się wylewać górą.
Co do wilgoci między ramami wstępnie myślałem o jakimś rozwiązaniu z uszczelkami. Mam nadzieję że jeśli odpowiednio je dobiorę do grubości przeszklenia dodatkowo mi całość będą stabilizować. (Przy założeniu że między ramami jest 10 mm a przeszklenie będzie mieć 4-6 mm, będzie akurat miejsce na zestaw uszczelek).

Oświetlenie
rychoo pisze:Jaki masz pomysł na oświetlenie? Lampy będą podwieszane czy jakoś obudowane nad szklaną pokrywą? Jako źródło światła LEDy są chyba najwydajniejsze, z tym że nie zwykłe kolorowe paski LEDowe czy żarówki LED ale Power LEDy. Zamiast niebieskich/czerwonych można zastosować diody full spectrum razem z białymi.
Na chwilę obecną wiem że tutaj będę musiał poświęcić trochę rośliny na poczet estetyki. Widziałem w akcji zestaw LED (niebieskie+czerwone 2:7) i wiem że czegoś takiego nie zrobię ponieważ światło jest bardzo "agresywne" i dominuje bardzo przestrzeń to raz. Dwa że na drugim końcu ściany na którym jest witryna jest taśma ledowa (jasno zielona) i strasznie by się gryzły. Trzy że że na tej wysokości (~1m nad podłogą) "siedzi" się na szezlongu i mogłoby to przeszkadzać w czytaniu książki czy oglądaniu filmu.

Myślę obecnie o lampach sodowych z odbłyśnikami. Umieszczając je w środku będę miał kolejny kłopot z wilgocią więc raczej będą poza. Nad sposobem montażu wciąż myślę ale będę szukał jakiegoś wymyślnego patentu (może jakieś pałąki). Dopiero jeśli nic nie znajdę będę korzystał z najprostszych rozwiązań typu: lampa na "dach"

Nie widziałem w "warunkach" bojowych tych LED'ów full spectrum więc jeszcze ciężko mi o tym mówić. Poszukam na mieście kogoś kto je ma i będzie mógł mi pokazać jak świecą (rozumiem że masz na myśli full spectrum + normalne białe ?? czy jeszcze inaczej ??)
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szklarnia domowa - na zimę i nie tylko

Post »

Ponieważ wszystko strasznie długo trwa a wyceny które dostaje z różnych miejsc są absurdalne (12 zł/szt za wywiercenie jednego otworu - 20 zł/szt za duże -> w sumie będzie ich około 20) postanowiłem trochę tymczasowo zmienić podejście.

Oczywiście zmiana była efektem przypadku.... ot szukając czegoś na olx'ie znalazłem człowieka który wyprzedawał akwaria za bezcen. I to dosłownie bezcen bo za 170L akwarium (120x40x35) plus mniejsze 40x40x40 zapłaciłem 25 zł (zdjęcia w galerii z dzisiejszą datą)

Właśnie tra oczyszczanie z kamienia, emalii i innych pozostałości po hobby poprzedniego właściciela.

Mam nadzieję że w końcu temat ruszy sprawniej, gdyż teraz masa roboty w moich własnych lewych rękach :)

Trzymajcie kciuki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”