MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 Tę dziurę nie zakleiła ani miesierka, ani O. adunca. Jeny jak trudno odróżnić gatunek od gatunku w pszczołach :( . Miesierki wiadomo pocięte liście, O. adunca muruje ziemią. Twój korek jest zrobiony z przeżutych liści. Przez 2, 3 tygodnie jest zielony, a potem brązowieje. Czyli to jakaś Osmia lub Hoplitis, czyli też Osmia. Mam w tym sezonie kilkanaście tak zamkniętych gniazd. Mimo to chwilowo nie cieszę się z nowych gatunków w kolekcji, bo rozlatują się po wygryzieniu jak głupie i nie wracają.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Cisza większa niż w sezonie zimowym ;:306

Po 2 tygodniach nieobecności w domu znalazłem w 2 dziurkach wystające fragmenty liści , więc coś tam je zniosło - ale co ? będę musiał poczekać aż do wyjęcia wszystkich kokonów .... ;:333
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Noooo cisza :roll: Czyli masz inny gatunek miesierki, bo ubiegłoroczna zamknęła rurkę ziemią na końcu zdaje się?
U mnie strasznie późno, bo tydzień temu 2 sztuki zajęły rurki. Żadna rurka nie jest skończona. Latają umorusane pyłkiem, ale wyjątkowo długo przesiadują wewnątrz gniazda i raczej to ten sam gatunek co w zeszłym roku. Są wielkie 1,5-1,6 cm długości. Chyba kolejny sezon bez szans na osiadły, kolonijny gatunek miesierki za mną :( . Z wałczatek zostały aktywne ze 3-4 sztuki, ale o dziwo szybko się uwijają w dalszym ciągu.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pisze: Noooo cisza :roll: Czyli masz inny gatunek miesierki, bo ubiegłoroczna zamknęła rurkę ziemią na końcu zdaje się?
Zgadza się , ale mam jeszcze kokony całkiem niewyklute , owinięte liśćmi i nie sądzę aby czekały na przyszły sezon ..
może sprzedam na al.groo ? :;230 bo czytając niektóre , a szczególnie jeden opis aukcji można stwierdzić że ludziom się wszystko wciśnie.... ;:108
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Skoro mówicie że cisza to wypada coś napisać.
Norbi ta zatyczka przypomina mi troszkę moje o których pisałem rok temu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=420
A tak wygląda budowniczy
Obrazek
Obrazek
I teraz co o niej wiem. Letnia pszczoła zimuje w postaci larwy , przepoczwarza się na wiosnę albo w lecie i wygląda na to że wygryza się dopiero w przyszłym roku.
U mnie w tym roku nie wygryzła się ani jedna z kilkunastu kokonów. Kilka dni temu dobrałem się do jednego z nich a w nim osobnik z fotek które wrzuciłem.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hejka DaniM ! :wit

W 2015 r. miałem zamknięte 3 gniazda w podobny sposób. W 2016 r w połowie lipca wygryzła się pierwsza partia kokonów , tak na oko 1/3. Nie zajęły żadnych rurek. W 2017 w pierwszej połowie maja wygryzły się pozostałe 2/3 kokonów z 2015 r. W tym roku mam trochę identycznie zamurowanych trzcinek. Ze zdjęć wygląda jak Osmia leaiana, ale kto to wie :wink: . Gdzieś czytałem , że jest mało kolonijna i rozlatuje się po okolicy w poszukiwaniu gniazd.

markonix lepiej trzymaj swoje kokony "gołąbki" do przyszłego roku.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzisiaj zaciekawiły mnie ziemne kopczyki , sądziłem że to dżdżownice ale po chwili obserwacji zauważyłem osy , które znoszą tam różnego rodzaju owady jako zapas jedzonka dla swych dziatków. Sęk w tym że wybrały kiepskie miejsce które przeznaczone mam pod kupione już rośliny - i co tu zrobić ;:145
Niestety zrobić im fotki dokładniej nie zrobiłem bo są super szybkie , więc widok ciut kiepski , ponadto porzucają towar jak się je przestraszy co widać poniżej , choć potem i tak go znajdują ...

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Witajcie po długiej przerwie, widzę, że mam duże zaległości w czytaniu, ale brak czasu związany z "pracami polowymi " uniemożliwił mi śledzenie forum na bieżąco. Zabieram się więc do czytania wstecz :D
Pozdrawiam. Jacek :uszy
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jak zwykle miałem urozmaicony materiał gniazdowy, w tym papierowe tutki. Oczywiście murarki wybierały prawie wyłącznie trzcinę. Zamurowały troszeńkę "wynalazków" w tym marne 10 tutek ze zwiniętego papieru. W lipcu zauważyłem nieliczne Monodontomerus obscurus kręcące się przy chatce. Doszedłem do wniosku, że przez papier przebiją się bez trudu, więc przeniosłem zajęte papierowe gniazda do domu. Dzisiaj mnie podkorciło i je wyłuskałem. Kokony OK, zero pasożytów w gniazdach, mam nadzieję że w trzcinie będzie podobnie. Zobaczymy jak przechowają się kokony z tak wczesnego łuskania.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Witajcie.
Piękny watek, bardzo mnie interesujący. Mnóstwo materiału do przetrawienia, ale nadchodzi jesień więc i czasu więcej. Jestem w tym temacie kompletnym żółtodziobem, więc wybaczcie, jeśli będę Wam zadawał pytania dla Was oczywiste a dla mnie istotne i trudne :oops: .
Pierwsze z nich wynika z nieubłaganego upływu czasu, wielkiej potrzeby posiadania murarek w ogrodzie i, jak już mówiłem, niewielkiej mojej wiedzy. Czy jest szansa, żeby murarki latały już na wiosnę u mnie i jak tego dokonać? Czy i owszem na wiosnę, ale dopiero 2019?
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hej Zbyszku, jasne że mogą latać już na wiosnę 2018, musisz tylko zakupić sobie kokony zimą i wiosną wyłożyć w miejsce gdzie chcesz żeby były, no i oczywiście musisz mieć już gotowe rurki dla nich :D
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dino_saur Tak jak napisał poprzednik , masz czas na czytanie , kupno kokonów i zrobienie im noclegowni....
Jak widzę klik już zaczął wyłuskiwanie ..... :;230 mnie korci , ale póki co nie mam wolnego czasu - a jak u pozostałych forumowiczów , dzieje się coś w tym temacie ?
pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja też już sprawdziłam 2 rurki :wink: Aż boję się otwierać następne :roll: W rurkach 18 cm po 3 kokony a z przodu rurki zatyczki. Poczekam jeszcze z resztą rurek. Na cuda już nie liczę wspominając długą zimną wiosnę i patrząc po ilości zalepionych rurek w stosunku do wystawionych kokonów.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”