MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jolek pisze:... Tylko czy pszczółki z drugiego pakietu będę miały partnerów gdy tymczasem pogoda jak w kalejdoskopie i znów zapowiadają u mnie ochłodzenie. U mnie jeszcze nic nie zaklejone ;:185 .
Bez obaw. Ja też się troszkę obawiałem o samców ale wszystko jest ok. Wczoraj i dzisiaj gdy u mnie zrobiło się dość ciepło, słoneczko przygrzało, a zwłaszcza były ciepłe noce nastąpiły masowe amory. Samców było zatrzęsienie. Koło 100 latało przy ulu, a drugie tyle widząc pewnie marne szanse na przebicie latała po okolicy. I tu małe zdziwienie. Zamiast pilnować kwiatków, patrolowała ziemie na grządkach. Czyżby gustowały w bardziej dojrzałych ;:306 . Troszkę straciły owłosienia,ale wigoru im nie brakowało.
Natomiast jakoś samice nie kwapią się z noszeniem pyłku. Rano ich prawie nie widziałem a wieczorem latało zaledwie kilka sztuk. Czyżby znowu gdzieś wyparowały ;:oj

PS. Nie wiem czy przypadkiem nie widziałem dzisiaj dziką Rudą. Tak na sekundkę przysiadła przy mnie po czym dość szybko śmignęła. Może Norbiemu jakaś zdezerterowała :wink: , a może to coś podobnego.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dopiero dzisiaj zrobiłem gruntowny przegląd, na pierwszy rzut oka, niezasiedlonych trzcinek, wcześniej mi się nie chciało. Murarek nie znalazłem , ale w jednej trzcince odkryłem gniazdo murarki ogrodowej w całości wypełnione poczwarkami Cacoxenus indagator. Było tego co najmniej kilkadziesiąt w 6 komórkach. Czyli przypadkiem przez lenistwo potwierdziłem fakt , że ta mała muszka jest zsynchronizowana z samicami murarki. Kiedyś ktoś obawiał się późnego łuskania kokonów "żeby muszki się nie rozleciały". Nie rozlecą się , bo nie mają jak.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

U mnie coś w końcu ruszyło ....na jakieś 2 godziny :;230
Przynajmniej wiem że coś lata choć pogoda nie najlepsza , może jutro będzie coś cieplej - spróbuję jutro zaznaczyć do ilu rurek wlatują pszczoły , będę miał co nieco wiedzy na temat ilości matek .... ;:108
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Pochwalę się, jak będą mieszkały moje murarki, gdy się wreszcie wybudzą. Wczoraj leżał u mnie śnieg, grubą warstwą, choć stopniał w ciągu doby.
Murarki w reklamówce, poniżej "domku".

http://i.imgur.com/OYDWFSW.jpg

Za duże zdjęcie(regulamin), zamieniłam na link, Iwona
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Papuziara Od kiedy one siedzą w tej reklamówce ;:202 ?
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dziś, a raczej wczoraj, wreszcie trochę słońca i w uliku wreszcie słychać przyjemne gryzienie i chrobotanie, samiczki powolutku zaczęły się wygryzać. Samczyków niewiele lata, może kilkanaście sztuk, chociaż było ponad 300 wygryzionych kokonów, ale to już prawie miesiąc temu. Rano jak słoneczko błyśnie chyba sobie zrobię rundkę i zobaczę jak sytuacja w innych ulikach się przedstawia.
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pisze:Papuziara Od kiedy one siedzą w tej reklamówce ;:202 ?
Od 3tyg? Dziury sa i nie obwiązane od dolu. Spokojnie ;)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Znalazłem dziś 3 padnięte samice - to źle wróży na cały sezon -a gdzie reszta .....? ;:223
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Zdaje się , że u Ciebie jeszcze popaduje dzisiaj? Poczekaj do jutra, w całym kraju ma być żarówa. U mnie dzisiaj już samo słońce, ale tylko 10-11 stopni. Samce latają i zaglądają do każdej dziury. Jedzą też równo, rano widziałem jak masowo oblatywały niezapominajki, widać lubią je. Z pudełka z kokonami słychać delikatne chrobotanie, więc jutro w końcu wygryzą się samice. Około 50% kokonów mam niewygryzionych. Nie chce mi się wierzyć , że to wszystko samice. W zeszłym roku miałem mniej więcej 25% samic. Ciekawie to wygląda chwilowo.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Temperatura u mnie również oscyluje w tych granicach , martwi mnie to że 2 samice padły na wpół wydostając się z kokonów , marny to widok .
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzisiaj też miała być żarówa i wyższa temperatura, a po porannym słońcu wyszły chmury i jest po prostu zimno. Dopiero teraz z lekka się przeciera. Jak patrzę na prognozy, to nie widzę za bardzo poprawy. Nadają te 15-16 stopni z opadami, więc pewnie będzie kilka stopni mniej. Przekroczenie 20 stopni może za dwa tygodnie. Czarno to widzę.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

halfoat Średnia temperatura maja w PL to, jeżeli pamięć mnie nie myli, coś około 15 stopni, kwietnia zdaje się 8 stopni. Czyli jeżeli tak dalej pójdzie niewiele odchylimy się od normy. Do tej pory problemem były niemal ciągłe opady , miejmy nadzieję że w maju będzie ich trochę mniej.
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

U mnie podobnie jak u Ciebie klik, około 50% kokonów niewygryzionych, wczoraj i dziś troche samiczek się wygryzło, część kokonów lekko nadgryzionych, chyba na raty sobie podgryzają, jak słoneczko bardziej się wychyli zza chmur i trochę przygrzeje, dziś było w granicach 12-16 stopni, ale duże zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami. Właśnie w tych przebłyskach słońca słychać dużo intensywniejsze chrobotanie. Opóźnione samczyki też się trafiały, dziś widziałem jak wygryzły się dwie pszczółki z białymi czuprynkami, zaraz wrzucę fotkę na której jest trójkącik w trakcie kopulacji, i wydaje mi się że wyraźnie widać że jeden samczyk to z wcześniejszego wygryzienia, prawie bez włosków i drugi raczej świeżo wygryziony z intensywnym ubarwieniem i owłosieniem
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”