MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzięki. Też tak zrobię bo myślę że w ten sposób pyłek nie będzie się chował w ostrych krawędziach połączeń i larwie będzie lżej do niego się dostać. Inna sprawa to nieszczelności między moimi formatkami. Żaden docisk już raczej nie pomoże bo się powyginały, chyba że pod prasą hydrauliczną.Wtedy jednak popękałyby wzdłuż słojów. Deski sosnowe. Nie wiem ile sezonów mają już za sobą. Wymyśliłem sposób na uszczelnienie który powinien zadziałać. Rowki przykryłem od góry naklejając na deski tapetę papierową. Użyłem kleju do tapet. Moje samczyki prawdopodobnie wybudziłem urządzając kokonom pranie w zimnej wodzie. Ratowały się przed potopem?? Rozejrzały się i na razie odfrunęły w siną dal. Żeby powstrzymać nieco proces wybudzania reszty towarzystwa, wysuszone po czyszczeniu kokony poszły chwilowo do lodówki.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Wracam z pracy , a tu okazało się, że DaniM raczył w końcu "podpisać listę obecności" na ten sezon :) . Miło Cię widzieć, tzn. czytać :D
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Wczoraj dojechały do mnie pszczółki murarki rogatej - wszystkie przyszły na świat w drodze. Okazalo sie, że przesyłka 24 godz. z Poczty Polskiej szła do mnie od poniedziałku do popołudnia w czwartek - całe 24 godziny (he he) - więc pszczółki postanowily sie na świat wydostać. Musiałem je w lodówce chłodzić, żeby je wyłapać i przenieść do ula ;:129 .
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Tydzień temu byłam na działce i zobaczyłam pierwszą w tym roku pszczołę - była taka pięknie włochata, brązowa i uroczo nie ogarniała jak się lata. Murarka! Jej widok wzruszył mnie chyba bardziej, niż wystające noski roślin cebulowych.
Niestety znów przespałam temat i kolejny rok nie mam swoich murarek, ale za rok to na pewno się zmieni ;:333 Wszystkim murarkowiczom życzę owocnego sezonu ;:7
Mów mi Jane! :)
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 pisze:Wczoraj dojechały do mnie pszczółki murarki rogatej - wszystkie przyszły na świat w drodze. Okazalo sie, że przesyłka 24 godz. z Poczty Polskiej szła do mnie od poniedziałku do popołudnia w czwartek - całe 24 godziny (he he) - więc pszczółki postanowily sie na świat wydostać. Musiałem je w lodówce chłodzić, żeby je wyłapać i przenieść do ula ;:129 .
Cześć Norbi.
Skąd udało ci się zdobyć rogatą, przez alle czy inne źródło. ? Bo poluje na nią od kilku lat i jakoś jej nie spotkałem w poprzednich latach a ten sezon wysyłkowy jakoś "przespałem "
Jak ci się dobrze rozmnoży to odpalisz parę sztuk, albo wymienisz na murarkę rzepakową ( jeśli wszysko u mnie bedzie ok ) ?
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jane_Rose, jeszcze nie przespałaś. Murarki dopiero powoli zaczynają się wygryzać więc masz szansę na pomyślny start hodowli. Siądź sobie wieczorkiem zrób trochę rurek, choćby z papieru, upchaj je w ulu którym może być na przykład obcięta butelka 2l po napoju... Butelkę zamocuj w ogrodzie w takim miejscu żeby Ci nie przeszkadzała do jesieni bo w trakcie sezonu nie należy jej ruszać. Skoro tak Cię ta pszczółka wzruszyła to jeszcze większą radość odczujesz kiedy zobaczysz że coś w butelce zamieszkało i zaczyna się urządzać. Przy pomyślnych wiatrach na przyszły sezon będziesz już miała garstkę własnych kokonów
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Danielu - myślę, że nie będzie problemu - jeśli pszczółki się rozmnożą!!! Mieszkamy wszak niedaleko!
Murarka rogata wygląda dla mnie jak "lew" wśród pszczółek (taki mały trzmiel) jest pomarańczowa i bardzo włochata i dużo, dużo większa niż ogrodowa.
Mam nadzieję, że szybko się troszkę cieplej zrobi - bo padną z głodu.....
Ps. rogatą kupiłem na O.Xie - troszkę za późno!
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Witam wszystkich :) w nowym sezonie

W mnie w tunelu foliowym już chmara ze 100 pszczółek lata jak oszalałe. ;:3 Pszczółki zasiedliły się w deskach i w konstrukcji drewnianej.
Na razie nic nie kwitnie więc dokarmiam wodą z cukrem piją czyli im smakuje.
Storczyka im postawiłem i zainteresowanie ogromne.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Tak sobie czytam o innych pszczółkach które można spotkać i przypomniałem sobie spotkanie z kwietnia 2010 r , kiedy znalazłem zziębniętą pszczołę , mam tylko jedno zdjęcie z tamtego okresu i niestety ciut niewyraźne ....

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

DaniM od kiedy masz Osmia brevicornis? Jak liczną grupkę udało Ci się zgromadzić? Rozłupałeś gniazda i brak było przegród komórkowych? Fajnie , że Ci się udało coś nowego wyłapać :)
Tam gdzie blisko do rzepaku i innych krzyżowych powinny być w miarę pospolite. U mnie niestety najliczniej z tej rodziny roślin występują tylko czosnaczki, rzeżuchy łąkowe i taszniki, ale szału nie ma. Może jednak gdzieś się tułają po mojej okolicy.

markonix to "ziemniak" , zdaje się że pszczolinka ruda.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Moje zaczęły się już wygryzać więc na szybko skończyłem ich lokum (a mój pierwszy domek dla murarskie).

Co sądzicie? Może być?

Mam nadzieję, że się sprawdzi. Zaczyna już kwitnąć dereń a zaraz za nim widzę będą śliwy japońskie, jabłonie i brzoskwinie więc będą miały myślę co jeść.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Lokum jak widzę gotowe , tylko wypatrywać teraz mocno plusowych temperatur ;:215


Ja dziś znalazłem mocno zziębniętą panią trzmiel , wykorzystałem więc okazję i przeniosłem do domku do którego próbuję je zachęcić do założenia gniazda , poczęstowałem miodem i z satysfakcją patrzyłem jak go pije - a wyszukała go bardzo szybko . ;:138
może się zagości na dłużej :?:


Obrazek

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzisiaj piękny słoneczny dzień. Rzuciłem tu i ówdzie okiem. Z pszczół latają chwilowo tylko miodne, trzmiele i pierwsze porobnice. Reszta robactwa jeszcze u mnie kima. Przyszły tydzień ma być też słoneczny i dosyć ciepły , więc kwiaty zaczną szaleć, a za nimi różne Majki. Jeszcze nie wstawiłem kokonów do chatki, może zrobię to jutro rano przed pracą :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”