Nowa działka, nowy etap - plany

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
PabloDG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 mar 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Witam serdecznie grono e-działkowiczów
Kupiliśmy z żoną w zeszłym roku działkę. Udało się trafić 550m2. Absolutnie pusta, tylko chwasty, trawa i ogrodzenie z 3 stron.
Mamy w związku z tym głowę pełną pomysłów i pytań. Pierwsze co:
- jaką wysokość ogrodzenia polecacie?
- prąd - potrzebujemy podciągnąć przewód pod zasilanie. Odległość około 20m, znajomi polecali przewód YDYP 3x2,5
- woda - mam już studzienkę na wodomierz, czy rura PE 32 starczy na wodę? Odległość jak prądu - ok 20m
- jakiś przepis na grill własnej konstrukcji?
- piaskownica dla małej - co polecacie? Córka ma 17m-cy, pod koniec sezonu będą dwa latka ;)

Dzięki i mam nadzieje, ze pod koniec sezonu pochwalimy się naszym ogrodem.
pozdrawiam!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

YDYP jest płaski, on się raczej nie nadaje. Kup kabel ziemny YKY 3x2,5 jeśli ma być zakopane. Średnica oczywiście słuszna 2,5mm. Ja bym puścił 2 żyły, a uziom zrobiłbym szpilkowy we własnym zakresie.
Rura na wodę wystarczy 1" (~25mm), najłatwiej się układa pexa bo rozwija się z rolki.
Grill można wymurować, albo szybciej użyć kawałek starego bojlera/bultli LPG ze złomowiska.
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Witam
Raczej na pewno, ta działka będzie, jako tako na wypady na wolne dni ?
To kabel 3X2,5 wystarczy, jeżeli nie chcesz mieć siły. A jak chcesz mieć siłę, to 5X3, lub 5x4.
Ja muszę mieć 5X5, mam spawarkę 400 amper.
Jak kolega zaznaczył, to tylko ziemny, jak ma być zakopany.
Rura do wody 32, ok. może być calówka . Ja mam 32mm i 120 m do domu podciągniętą taką. Ogrodzenie, to bym proponował 1,25 m. Wyższe nie ma sensu na tak małą działkę. Co do piaskownicy. Raczej nie będzie psa na tej działce 24 godziny na dobę. To tylko przykrywana, żeby koty nie zrobiły kuwety. A co do kształtu, to ile ludzi, tyle pomysłów.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
PabloDG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 mar 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Witam
Dzięki za odpowiedzi. Kupiłem przewód 3x2,5 ziemny, jutro jadę po rurę 1" + wodomierz. Teraz najważniejsze - plan taktyczny na uruchomienie działki. Jako, ze nie ma ogrodzenia z jednej strony, a chcę zakończyć sezon na działce z domkiem, to mamy taki plan:
1. Wkopać na alejce, pod przyszłą siatka studzienkę i podpiąć wodomierz przed uruchomieniem wody na działce.
2. Położyć przewód pod elektrykę oraz wodę i 'wyjść' w miejscu gdzie będzie domek (drewniany prawdopodobnie)
3. Pożyczyć glebogryzarkę i przeorać ziemię.
4. Wyrównać ziemię i posiać zieleń
5. Postawić domek
6. Rozkoszować się działką :)

Oceńcie proszę czy jest dobra kolejność działania. Generalnie, jak wspomniałem - mamy czystą działkę i musimy ją zrobić od początku.
Co do działki, to na pewno weekendy i wolne dni. Ogrodzenie myślałem max 1,25m. Piaskownica - oczywiście zamykana.
Dzięki!
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Mniej więcej kolejność, jest dobra.
Zrób wszystkie wykopy. Mniej więcej wyrównaj działkę. Tylko, ja bym się wstrzymał z posadzeniem, czegokolwiek, aż do momentu postawienia domku i zrobienia wszystkich przyłączy. Nie wiem jaki będzie domek, ale na pewno trzeba będzie go czymś przytargać, na czymś go postawić ( dojdzie, jakiś wykop itp.) Posadź zieleń na jesień, a tym bardziej posiej trawę we wrześniu. Odpadnie ci wtedy podlewanie.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
PabloDG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 mar 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

To co, pierwsze wkopać wodę i prąc - doprowadzić gdzie będzie domek, później domek i na końcu glebogryzarka?
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Glebogryzarką proponował by już. Trzeba ruszyć glebę. Na pewno jest jakiś chwast. Poczekaj, aż wyrośnie i potraktuj go opryskiem.
Bo jak tego nie zrobisz, a posadzisz rośliny, a co gorsze posiejesz trawę. To później w trawie wyrosną ci nie chciane zielska, a później to będzie problem ich wytępić.
Jak chwast zmarnieje, to rób wykopy i przyłącza. Moim zdaniem, najlepiej siać trawę jesienią, we wrześniu.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

radekcezar pisze:Glebogryzarką proponował by już. Trzeba ruszyć glebę

Glebogryzarka służy do rozdrabniania przekopanej/oranej ziemi, a nie do wzruszania. Szkoda maszyny.
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Ja mówię o prawdziwej glebogryzarce, takiej do traktora, a nie spalinowa made in China z marketu.
Co jak co, ale wychowałem się na 7 hektarach pola, więc wiem co ta maszyna potrafi.
A do przeoranej ziemi służy brona, lub agregat uprawowy :D
A z resztą, dzisiaj takie cudackie maszyny wymyślają, że prawie wszystko się jedną robi ;:333
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Ja wychowałem się obok 70 hektarowego pola i glebogryzarka nigdy nie robiła nic na zarośniętej ziemi... takie jej dziwne przeznaczenie niestety :wink:
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Co kraina, to obyczaj. U nas tym sprzętem ciacha się wszystko ;:oj
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
PabloDG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 mar 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

OK, czyli absolutnie pierwsze co to podpokanie i zamontowanie mediów.
A jeśli chodzi o ziemię i jej wyrównanie i pozbycie się starej trawy - glebogryzarka po zbudowaniu domku starczy?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nowa działka, nowy etap - plany

Post »

Glebogryzarka ciągnikowa nie zawsze da radę. Już lepsza talerzówka do cięcia starej trawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”