Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
bobiczek
50p
50p
Posty: 94
Od: 5 mar 2014, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Natalii88 pisze:Hej :wit

Bobiczek, jestem pełna podziwu ;:180 Szacunek na całej linii ;:108 . A co do relacji z budowy to czyta się ją jak mini-powieść przygodową ;:138 Nadajesz się do pisania poradników dla majsterkowiczów, heh ;:oj
Jeszcze raz, świetna robota, genialne coś z niczego :wink:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Bardzo dzięki - idę poedytować jeszcze zdjęcia, bo coś się te miniaturki nie mają ochoty otwierać.
Jeszcze mi brakuje wprawy forumowej :)

Edit!
ups
nie ma już potrzebnego do edycji okienka na dole
będą chyba nici z edytowania zdjeć ;:209
Mineralka pisze:Bobiczek to najlepiej opowiedziany tunel jaki kiedykolwiek czytałam
;:136 dla Ciebie za wykon i opis :)
dzięki za browara - "Lubię To" - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Matt Ronix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 2 kwie 2014, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Gratulację ciężkiej pracy i cierpliwości bobiczek! Niech praca nie pójdzie na marne i tunel będzie służył na długie lata.
Pozdrawiam Grzegorz
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Matt Ronix pisze:Kasienkar na tym filmiku jest przedstawione w jaki sposób można rozłożyć folię na długi tunel.
http://youtu.be/wY_qydJK3JI?t=2m14s
Mam nadzieję, że Ci się przyda.
Bardzo dziękuję za link, mam nadzieję, że na tej samej zasadzie można siatkę na tunel zakładać :D
Pozdrawiam,
Kasia
robaczek712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2014, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Bobiczek jakie wymiary ma Twój fenomenalny tunel? ;:138
bobiczek
50p
50p
Posty: 94
Od: 5 mar 2014, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

robaczek712 pisze:Bobiczek jakie wymiary ma Twój fenomenalny tunel? ;:138
nie fenomenalny - standardowy - niecałe 5 metrów długości i 2 metry 40cm szerokości.
Wysoki wyszedł żeby sobie spokojnie w nim chodzić i się swobodnie rozglądać co rośnie i rękoma szkodniki wyłapywać znienacka na 2metry i 40cm
Taki niby foremny wyszedł.
Chociaż jak wlazłem do środka to wciąż mi jakoś wszystkiego mało - tak samo jak w życiu :)

Zaraz po Wielkiej Nocy - przyjedzie nieduża paka z ziemią do przesiania i wsypania do środka namiotu i na boki.
Folię powciągałem na razie do środka pod deskami i połapałem "tackerem"
Taki automacik budowlany jak zszywacz do dokumentów.
Żeby sie folia nie podarła na zszywce cienkiej - powyciągałem z kubła EKO pod płotem plastikowe butelki po wodzie mineralnej, pociąłem w nożyczkami w paski długie - i przez te paski folię przygwoździłem.
Też polecam jako "Pomocną Poradę" :)
Pozdrawiam
robaczek712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2014, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

jeszcze raz gratuluje pomysłu ;:63
śledzę to forum już dość długo i Wasze tunele są przepiękne jak zrobię swój(a nie wiem czy w tym roku mi się to uda- mnogość obowiązków) to przedstawie Wam efekty, a teraz do świątecznej krzątaniny ;:65 ;:137 no właśnie z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wszystkiego co najlepsze, braku szkodników, super roślinek i duuuużych zbiorów, a przede wszystkim zdrowia i miłości ;:cm
bobiczek
50p
50p
Posty: 94
Od: 5 mar 2014, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

robaczek712 pisze: jak zrobię swój(a nie wiem czy w tym roku mi się to uda- mnogość obowiązków)
jakbym siebie słyszał od 3 lat :)
z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wszystkiego co najlepsze, braku szkodników, super roślinek i duuuużych zbiorów, a przede wszystkim zdrowia i miłości ;:cm
Ja osobiście bardzo dziękuję za zdrowie i miłość - i życzenia odwzajemniam
Wszystkiego dobrego z okazji zbliżających się świąt dla Ciebie i pozostałych forumowiczów
weganin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
niedawno zbudowałem na działeczce takie małe coś jako że zamarzył się mi namiot w którym mógłbym hodować egzotyczną paszę dla mojego potomstwa. Jakieś pomidorki, melon czy pepino wszystko to jako siewki czeka na parapecie.
Namiot który zbudowałem jest maleńki 2,2 x 2,2 m, generalnie jest to próba przed zbudowanie czegoś większego, takie wyzwanie dla siebie czy aby dam radę. no to zaczynamy.
Obrazek

widzimy tu kawałek ziemi gdzie postanowiłem postawić swoje dzieło
na kolejnym zdjęciu
Obrazek

wbiłem już w ziemię pręt karbowany 8mm długości 1,5 w taki sposób aby 90 cm wystawało ponad ziemię.

Pręty połączyłem za pomocą znalezionych na śmieciach :oops: używanych rur polipropylenowych do ciepłe wody 28 mm. Rury zostały po prostu naciągnięte na pręty na długości 20 cm.

Obrazek

Do wzmocnienia użyłem starych listewek przywiązując je sznurkiem na styku rura pręt a także na szczycie budowli. Wszystkie listwy zostały przywiązane od wewnątrz.

Obrazek

Teraz zaszalałem i za zawrotną sumę 1,8 zł zakupiłem 1m foli paroizolacyjnej która pocięta została na długie pasy za pomocą których owinąłem karbowane pręty oraz miejsca łączenia listew z konstrukcją namiotu. W zamyśle ma to zapobiegać przecieraniu się foli.
Niestety żółtej foli szybko mi zabrakło i musiałem posiłkować się grubą czarną folią na śmieci również pociętą na pasy.
Obrazek

Ostatnie co mi pozostało to naciągniecie foli, zabezpieczenie szczytów przed przetarciem za pomocą gąbek do mycia. Folie zasypałem z trzech stron natomiast drzwi zostały stworzone przez rozcięcie szczytu i rozchylanie foli przy wchodzeniu. Aby folia nie fruwała na wietrze rogi moich drzwi ściągnąłem sznurkiem i przymocowałem do wbitych w ziemię palików.
Na całą budowle wydałem 60 zł folia 1,8 folia żółta do owinięcia pręty ze skupu złomu w cenie całkowitej 3 zł. Cena namiotu 64,8 gąbek ani sznurka nie liczę :D
Pozdrawiam i czekam na opinie i rady
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Namiot, tunel foliowy z niczego :D

Post »

Witamy na forum :wit właśnie podpowiedziałeś i pokazałeś obrazkowo innym użytkownikom jak można stworzyć małą szkklarenkę niskim nakładem kosztów.


A co do grzebania w śmieciach - sam to robię :lol: ludzie potrafią wyrzucić wszystko. Wiele drogocennych i pożytecznych rzeczy.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Namiot, tunel foliowy z niczego :D

Post »

A ja za niecałe 200zł postawiłem tunel 5x3x2, za 100zł udało mi się wyrwać używaną konstrukcję z eleganckimi drzwiami ;:138 Teraz aby muszę nabrać wprawy w naciąganiu folii bo ta się już trochę pomarszczyła :| Są już małe zielone pomidorki a sałatę i rzodkiewkę jemy na kolacje ;)
Awatar użytkownika
misia i klusek
1000p
1000p
Posty: 1066
Od: 29 lip 2012, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

:wit Bobiczek a pokaż co posiałeś w tunelu, jak go rozplanowałeś - oczywiście jeżeli możesz?
Za tunel ;:138
Pozdrawiamy
Barbara i Krzysztof

Nasza zielona niespodzianka-zapraszamy
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam mam pytanko odnośnie foli na tunel, bo własnie kończę budować tunel o szerokości 10 metrów, i tu pytanie jak zamówię folie z zgrzaniem sznurków to na jaką długość musi być folia, żeby ona zachodziła tak jak na niektórych tunelach w tym wątku, trochę do przodu i przymocowanie sznurków do ziemi
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

Erazm pisze:Mam na działce namiot foliowy o pow. 18m2 ( 6x3m). Jak napisałem wyżej będę go w tym roku skracał.
Co roku na zimę zdejmuję folię i przestawiam tunel w inne miejsce. W namiocie uprawiam pomidory, paprykę nieraz też kilka krzaków ?długich? ogórków. Oczywiście zainstalowałem nawadnianie kropelkowe, o czym pisałem w innym temacie.
Jestem ciekaw czy Wy też zdejmujecie na zimę folię?. Jeżeli nie to, przez jaki okres czasu namiot jest w tym samym miejscu - ile sezonów i czy pozostawanie namiotu w tym samym miejscu nie odbija się na plonach i większym zagrożeniu chorobami?
Specjaliści ogrodnictwa zalecają, co roku zmianę miejsca, a uprawa biodynamiczna, że np: uprawa pomidorów i papryki na tym samym miejscu w tunelu może trwać nawet do 5 lat. Jak twierdził sprzedawca u którego kupowałem folię by przedłużyć jej trwałość (żeby nie pękała zwłaszcza na zgięciach) należy ją zdejmować z tunelu po sezonie i zakopywać na okres zimowy w ziemi.
Gdy jest przechowywana, jak twierdził w pomieszczeniu - nawet ciemnym traci swoje właściwości z uwagi na brak odpowiedniej wilgoci. Co Wy na to?. Czy ktoś tego próbował? Jak przechowujecie folię przez zimę?
Folię można zawinąć czarnym streczem ( robiąc z niej kiełbaskę :D ) albo zapakować w czarny plastik ( najpierw wiążesz sznurkiem co 70-80 cm albo okręcasz z rolki, na to czarna folia z rolki - zakładka do dołu żeby wody nie napadało i znowu sznurek ) ale o zakopywaniu to pierwsze słyszę ;:185
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”