Przesadzanie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Przesadzanie

Post »

Chciałabym przesadzić tę oto azalię. Niestety nie wiem co to za odmiana (może ktoś rozpozna?) i czy nowe warunki jej się spodobają. W tej chwili rośnie w miejscu dość słonecznym, taki półcień z dużą przewagą słońca i ładnie kwitnie, ale listki ma marne. Nowe zaplanowane miejsce jest na pewno bardziej wilgotne i dużo więcej cienia. Co mi radzicie, przesadzać?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jeśli jeszcze kwitnie, to zaczekaj, aż kwiaty przekwitną i je usuń. Co do przesadzanie, to nie wiem, czy nie jest trochę za późno, czy nie bezpieczniej poczekać z tym do jesieni. Liści ma rzeczywiście niewiele. Może to miejsce jej nie odpowiada. Jeśli już się zdecydujesz, to posadź w kwaśnym podłożu i miejscu półcienistym - i przez całe lato bardzo obficie podlewaj. Może roślinie brakuje skł. mineralnych. Ja nawożę w kwietniu i lipcu.
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Ja tydzień temu przesadziłam dużego rododendrona ,na forum tak mi poradzono.Jak na razie ma sie dobrze ,cały czas wypuszcza nowe liście , ale dużo go podlewam :D
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Czy można teraz przesadzić azalie?

Post »

Muszę przesadzić azalie i rododendron,czy teraz jest dobry okres czy lepiej wczesną wiosną?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

lepiej poczekać z tym do wczesnej wiosny, przy zbyt późnym jesiennym przesadzaniu jest duże ryzyko, że roślina przeschnie zimą.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Witam. Mam kilkuletniego rododendrona..wysokość około metra.Niedoświadczona..posadziłam go w miejscu nieodpowiednim,,czyli w słońcu. Ratuję go osłaniając starym parasolem..śmiesznie to wygląda ,boję się jednak go przesadzić.Czy ktoś może przesadzał takiego kilkuletniego rododendrona?.Czy jest jeszcze szansa na przesadzenie go z powodzeniem?. :roll: :roll:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Tak i to ogromna, bo Rh maja całkiem inny niż większośc krzewów system korzeniowy. Korzenie różaneczników są małe i tworzą zwarta bryłkę.
Jeśli w odległości 40 cm od korony zaczniesz kopać, może okazać się,
że nie ma tam jeszcze korzeni!
Zbliżaj się stopniowo do bryły, odkopując ziemię i gdy trafisz na bryłę Rh, już wiesz
jakiej średnicy okrąg nalezy kopać.
Wystarczy głebokość 40-50cm, by nie uszkodzić włośników ( cieniutkich korzonków).
Potem hyc! do nowego, wcześniej przygotowanego dołka, posadzić, włożyć na koronę cieniówkę na 2-3 tygodnie i podlewać.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

tylko nie przesadzaj w czasie upałów! bo może być roślince ciężko - znacznie bardziej ją to osłabni niż przesadzanie w chłodniejsze, mniej słoneczne dni
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję Wam za odpowiedz. Spadł mi kamień z serca..bo myślałam że już nie da się nic z tym moim oleandrem zrobić. Jak tylko przygotuję dołek z odpowiednim podłożem to go przesadzę. :lol: :lol:
Monia68
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11672
Od: 25 wrz 2007, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Rododendrony łatwo adaptują się na nowych miejscach, nie powinnaś mieć problemów.
Serdecznie pozdrawiam, Monika
AFRYKA
Mój ogród.
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Czy teraz mogę przesadzić posadzone 2 lata temu rododendrony? Rosną pod brzozami i słabo kwitną i ciągle zasychaja im liscie. Jeden nawet miał pąki ale nie rozwinęły się. To samo azalie.
Chyba muszę wszystko przenieśc w inne miejsce. Proszę o pomoc.
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Możesz, możesz Szpilko.
Daj tylko mieszankę z , torfu kwasnego 50%, po 25% przekompostowanej kory( przeciwgrzybiczna) i trochę gliny ( trzyma wilgoć).
I będzie ok.

Rh. mają zwarta bryłę korzeniową, więc nie ma problemów z ich przenoszeniem.
Ale warto to robić w okresie zmniejszonej wegetacji, tj. jesienią i wiosną.
One żyja cały rok, ale drzemią sobie, właśnie w tych okresach - po zawiąznaiu pąków i przed kwitnieniem. :lol:
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Dzięki. Tylko ta kora też do dołka czy obsypach po posadzeniu? Czy azalie też tak mogę posadzić?
Pozdrowionka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”