Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

No cóż, naprawdę wielka szkoda, a chociaż wiesz jaka to była przyczyna? Coś mu zaszkodziło, tylko co? Mój z podobnymi objawami ma się dobrze, chociaż też podejrzewam opuchlaki, na jednym liściu zauważyłam wygryzione dziurki i właściwie nie wiem czy już zastosować jakiś środek.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Erazm-Diagnozy co do przyczyn były nietrafne. Różanecznik padł.
Szkoda. Zawsze tak jest: złość, żal, domysły co do przyczyn, wnioski na przyszłość. Tak budujemy nasze doświadczenie. W tym przypadku, to że rh padł, wcale nie musi oznaczać, że diagnoza była nietrafna. Przyczyn mogło być kilka: za póżno zaobserwowane chorobliwe objawy, za póżna reakcja, może udział osób trzecich i niedoświadczonych (zięć), może zły przekaz informacji, i wreszcie mało prawdopodobna lecz możliwa zła diagnoza (moja, nasza, Twoja). Człowiek lepiej się czuje, jak ma świadomość, że zrobił wszystko co można było zrobić. Ty to zrobiłeś. Pozdrawiam. Jarko
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Nie mam żadnego rhododendrona ale wydaje mnie się,że dla ładnego i bezproblemowego wzrostu kluczowe jest wybranie odpowiedniego stanowiska i odpowiedniej gleby czyli jak wiadomo półcień i kwaśna próchniczna gleba. Może polski klimat jest bardzo niesprzyjający dla rhodendronów i w ogóle różaneczników bo np W Anglii jest to chyba najbardziej rozpowszechniona roślina spotykana dosłownie co kilka metrów. W parkach rosną sobie nawet 6-metrowe okazy pewnie w wieku 100lat albo więcej tak samo w lasach i same sobie tak ładnie rosną bez żadnej opieki a u nas często otaczane są tak troskliwą opieką i mimo to chorują.
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Prosiłabym o pomoc, czy to co dzieje się z moimi rododendronami to powód wypłukania przez ostatnie deszcze składników pokarmowych, czy może coś gorszego. Skarlet Wonder ma właśnie takie żółto - brązowe listki
Obrazek
Natomiast Roseum Elegantisima ma pozwijane listki, a w niektórych zwiniętych listkach natknęłam się na całe watahy jakichś robali - wygniotłam jak umiałam, zapach mają taki intensywny, eteryczny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na dodatek obok rośnie magnolia i jej listki też nie wyglądają dobrze (też znalazłam tam te robale)
Obrazek
Obrazek
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Iwuś, z tego co wiem, to u Ciebie nie zadużo jest cienia a Rh za tym nie przepadają. Ale widzę, że brakuje im składników pokarmowych .... chociaż przy tym pierwszym to widzę pierwsze oznaki zasolenia. Spróbuj delikatnie zabrać wierzchnią warstwę ziemi, tylko uważaj, bo one mają dość płytki system korzeniowy i łatwo go uszkodzić, wysyp kilkucentymetrową warstwą kompostu wymieszaną z torfem. To powinno pomóc.
Przy drugim może być nekroza różanecznika ? choroba spowodowana przez grzyby. Na liściach powstają jasnobrązowe plamy, które stopniowo rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Porażone liście należy spalić, a całą roślinę opryskać dwukrotnie (co 2 tygodnie) preparatem Topsin lub Dithane.
A jeśli chodzi o szkodnika ... to czy przypadkiem zarażone liście nie są lepkie i czasem nie żółtkną ? eżeli tak, to będzie to mączlik różanecznikowy ? liście są lepkie i żółkną. Przyczyną jest owad, którego larwy żerując na dolnej powierzchni liścia wydzielają lepką spadź. Zwalcza się je poprzez dwukrotne opryskiwanie preparatem Talstar z dodatkiem preparatu Provado lub Applaud.

Jeśli chodzi o magnolię to jasnobrązowe, okrągłe lub owalne plamy z żółtą obwódką na liściach

Powodowane są przez grzyby Colletotrichum gloeosporioides, natomiast czerwonobrązowe, drobne plamy na liściach powoduje grzyb E. magnoliae. Silnie porażone liście ulegają deformacji, brązowieją, zamierają i opadają.
Należy systematycznie usuwać i palić opadłe liście. Porażone rośliny trzeba opryskać - 2 razy co 14 dni - jednym z preparatów: Baymat AE (gotowy preparat w formie aerozolu), Benazol 50 WP (0,2%), Bravo 500 SC (0,2%), Sarfun 500 SC (0,1%), Sarbrawit 530 SC (0,25%), Topsin M 500 SC (0,1%). Fungicydy te można stosować przemiennie z biopreparatami: Biochikol 020 PC (0,05%), Biosept 33 SL (0,05%) i Bioczos BR (wg instrukcji).
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Te robale są czarne i okrągłe, mam nawet wrażenie, że skaczą, jak nie zdążę je zgnieść to zeskakują w ziemię. Listki się nie kleją
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

nie tylko u Ciebie robactwo :cry:

u mnie zupełnie nowy lokator z jakąś cenną niebieską kulką, odkryłam bestię w zaklejonym liściu, pierwszy raz widzę takiego pajączka - aż musiałam pokazać :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

A moje paskudy wyglądają tak
Obrazek
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Iwa, wygląda na opuchlaka. Porównaj go do tego robaka: http://www.rhododendron.org/v54n4p195.htm
Niekoniecznie musi być tego samego koloru bo jest kilkadziesiąt różnych odmian opuchlaków.
Dorosłe opuchlaki są 6-12 mm długie. Czy Twoje są tej wielkości? Wcześniej pisałaś
o skaczących robakach wielkości główki od szpilki.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Z 6 mm może mają ale nie więcej. No i naprawdę zeskakują z listków jak się je wyłapuje, ale na wszelki wypadek kupię coś na opuchlaki. Poczytam jeszcze dokładnie co kiedy zastosować. A miałam na myśli takie kolorowe główki szpilek :roll:
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

To znowu ja - robale potraktowałam Apaczem - padły, powtórzę oprysk jeszcze za kilka dni, ale popatrzcie na niego to chyba jednak nie jest opuchlak - może ktoś wie co to?
Obrazek Obrazek
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

to pluskwiak, ten jakby podobny
http://translate.googleusercontent.com/ ... wiTh-I-jiQ

jeśli chcesz zidentyfikować łobuza to na tej stronie jest ich mnóstwo i podzielonych na grupy wg apetytu http://www.cedarcreek.umn.edu/insects/a ... frame.html
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

Pisaliśmy o tym robaku tutaj w zeszłym roku, ale nie mogę tego znaleź.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”