Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Wykopałam drugą żurawkę i larwy były duże i bardzo małe ,czyli dopiero się urodziły . Mam ich kilkanaście i nie myślę wszystkich wykopywać . Czym podlać ? Wrotyczu jeszcze nie ma . Wykopywałam jeszcze kilka trzmielin i tam nie zobaczyłam ani jednej larwy , chociaż liście są tak bardzo wygryzione . Co jeszcze lubią larwy ? Nic na nich nie działa ,żadna chemia ? Jak długo te larwy siedzą w ziemi i po jakim czasie przeobrażają się w osobniki dorosłe ?
Bardzo proszę mi odpisać jeżeli ktoś wie .
Pozdrawiam :wit Beata
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Również jestem zainteresowana preparatem z wrotyczu na opuchlaki.
Widziałam w sklepach internetowym emy z wrotyczem na opuchlaka i zastanawiałam się nawet czy zakupić. Może ktoś tego używał?
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Bogusiu, dzięki. Żeby było śmieszniej, opuchlaki żerują na mojej Sundaville, którą zimowałam w domu, w tej chwili od stycznia stoi na oknie w ciepłym pomieszczeniu. Boję się wynieść ją do ogrodu ;:306 Chyba wystawię za ogród pod nieużytek sąsiada, może po kilku dniach wyprowadzą się i nie przyjdą do mojego ogrodu ;:224 Jaja zdaje się składa dopiero latem. Zresztą w ogrodzie i tak na pewno mam inną rodzinkę, co widać po liściach niektórych rododendronów.
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
JoasiaPytasia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Mandragora - również potwierdzam że robal na zdjęciu to wypisz wymaluj opuchlak, naoglądałam się tego paskudztwa tyle, że nie mam wątpliwości.
Chinka - podobnie rozważałam zakup Efektywnych Mikroorganizmów z wrotyczem, ale nie wiem jak EM-y działają na pożyteczne (walczące z larwami opuchlaka) nicienie, które już zaaplikowałam na rabaty i trawę, czy aby ich EM-y nie zniszczą. Napisałam maila do jednego z dystrybutorów z ww. zapytaniem, ale już od ok 3 tyg cisza. Musze się przypomnieć.
Może tutaj ktoś na ten temat by coś wiedział, byłabym wdzięczna i pewnie nie tylko ja.

Wiem natomiast (dzwoniłam z pytaniem) od jednego z dystrybutorów Biomass Sugar, że preparat ten oprócz zmniejszania populacji larw czy pędraków (bo na stare larwy i pędraki nie działa tak jak ponoć też nicienie), to również niszczy nicienie pasożytnicze i przy okazji też te pożyteczne, także nie zaleca się stosowania jednocześnie Biomassu S. i nicieni.
To zdanie sprzedawcy preparatu, więc jakby ktoś miał inne, bardziej wiarygodne źródła informacji w tym zakresie to proszę śmiało kwestionować powyższe.
Pzdr
Joanna
JoasiaPytasia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Ponawiam prośbę o
PRZEPIS NA WYWAR Z WROTYCZU (przede wszystkim suszu z wrotyczu, który już zakupiłam)
z przeznaczeniem dla roślin OZDOBNYCH.
W jakim stężeniu podlewać a w jakim pryskać?
Inwazja opuchlaków tuż tuż..
Z góry bardzo dziękuję!!!
Pozdrawiam
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Już chyba gdzieś o tym pisałam, ale chętnie powtórzę.Robię tak:dwie garście suszu zalewam ok. 5 litrami wody. Zostawiam na kilka godzin, a potem gotuję 20 minut. Po wystudzeniu rozcieńczam 1l wywaru 10 litrami wody i podlewam żurawki i rododendrony. W zeszłym roku robiłam tak 3 razy przez czerwiec i lipiec i tam gdzie podlałam pędraków nie było. Żurawki, które nie podlałam wrotyczem musiałam w marcu ukorzeniać na nowo. Wywar z wrotyczu niszczy larwy opuchlaków w glebie, ale nie wiem czy truje samego chrząszcza, gdybym spryskała krzew rododendronu.
Wrotycz jest też bardzo dobry do wytrucia wszelkich szkodników w doniczkach roślin domowych np. ziemiórek. Wystarczyły dwa podlania i muszki przestały latać.
Pozdrawia Urszula.
JoasiaPytasia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Bardzo dziękuję. Tak właśnie zrobię. Spróbuję też opryskać roślinki dwa razy niższym stężeniem niż podany powyżej, i o ile wcześniej chrząszcze nie padną to może po oprysku nie będą im smakowały tak liście i zmienią sobie sobie stołówkę na inny bardziej przyjazny im ogródek ;:224. Mam tylko nadzieję że wrotycz nie zniszczy zaaplikowanych do gleby pożytecznych nicieni... tanie nie są.. ;:131
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Tego nie wiem, czy nicienie są wrażliwe na wrotycz. One chyba wnikają w ciało szkodnika i niszczą go od środka. Co się z nimi stanie gdy spotkają podtrute larwy - oto pytanie.
Pozdrawia Urszula.
wojpow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 mar 2011, o 01:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opuchlaki - klon palmowy

Post »

Witam!
Mam od dwóch lat plagę opurchlaka w ogrodzie. Głownie na rododendronach. Na tej samej rabacie mam klony palmowe których liście zaczynają marnieć. Czy jest możliwe,że na korzeniach drzewka żerują larwy opurchlaka?
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Opurchlaki klon palmowy

Post »

Te owady nazywają się OPUCHLAKI. I oczywiście mogą podgryzać korzenie klona tym bardziej że obok rosną zaatakowane rododendrony. Larwy opuchlaków są wielożerne tzn nie mają jednego gatunku rośliny żywicielskiej. Spróbuj delikatnie rozgrzebać ziemię może któregoś przydybiesz w trakcie obiadu, albo profilaktycznie podlej insektycydem.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
wojpow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 mar 2011, o 01:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opurchlaki klon palmowy

Post »

Dziękuję za podpowiedź !
Widzę, że zwierzęta ( chyba jeż ) dłubią dziury pod klonami, więc... Pewnie czują larwy.
Jaki środek na podać na te larwy ?
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Opurchlaki klon palmowy

Post »

Podlej roślinki Basudin- em. Idealnie to było by zastosować larvanem - to taki śr biologiczny w postaci drapieżnych nicieni, które atakują pędraki, Zasiedlają ciało pedraka doprowadzają do jego śmierci po czym same giną z braku pożywienia. Niestety środek bardzo drogi i trudno dostępny, a szkoda.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
wojpow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 mar 2011, o 01:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - klon palmowy

Post »

Tak! Drogi, musiałem niestety kupić bo za chwilę wszystko zjedzą.
Dziękuję za pomoc!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”