Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Erazm pisze:Kiedy wysadzacie czosnek ozimy i czym będziecie go zaprawiać przed posadzeniem?
Jak co roku na przełomie październik /listopad. Niczym nie zaprawiam ewentualnie dla odkażenia maczam w 1-2% roztworze perhydrolu.

-- 21 wrz 2017, o 06:44 --
zaklinaczka pisze:ja jeszcze dodam pytanie, czy gdy przygotuję pod czosnek przefermentowany obornik, to trzeba dodatkowo czymś nawozić? nie mam kompostu
Pod warunkiem, że obornik jest dobrze rozłożony, ale to i tak dość późno, powinien być jeszcze jakiś poplon na nim, ale już nie zdąży urosnąć :wink: chyba, że na sadzenie wiosenne czosnku ozimego. Ten sposób też się sprawdza.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Na jesień 2015 sadziłem Harnasia i Ornaka. Niczym nie zaprawiałem. Rosły bezproblemowo. Jesienią 2016 kupiłem czosnek francuski. Ze względu na to, że pojawiła się zgnilizna, zaprawiłem Topsinem przed sadzeniem. Jednocześnie, na tej samej grządce, posadziłem po jednej główce Harnasia, Ornaka i Arkusa kupione na imprezie "Jesień w ogrodzie" w Pomorskim Centrum Hurtowym (tych nie zaprawiałem). Zaprawiony francuski czosnek wyrósł bez żadnych problemów, polski czosnek (wszystkie roślinki) "złamał" się u podstawy szczypioru, a szczypior usechł. Główki nie zostały zaatakowane, ale w związku z tym, że nie miały wystarczającej ilości pokarmu, nie wykształciły się prawidłowo. Sądzę, że to była jakaś choroba grzybowa. W tym roku zamierzam wszystkie ząbki przed sadzeniem zaprawić Topsinem.
Pozdrawiam Irek
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja w tamtym roku przed posadzieniem czosnku zaprawialem w roztworze HT przez pół godziny i potem od razu do ziemi. Wszystkie główki porosły zdrowe.
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Hej,

obieracie ząbki czosnku przed posadzeniem tak jak poniżej na fotce oznaczone A, czy jest jakiś wpływ na plon jeżeli zostanie posadzony w formie jak B ?

Obrazek
pozdrawiam, mario
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja nie obieram czosnku do sadzenia, ale jak któryś wypadnie z łupiny to też go sadzę.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Darujcie moje pytanie, ale czy czosnek Harnaś kupiony w ogrodniczym nadaje się też do jedzenia? Pytam na wszelki wypadek, czy nie jest może zaprawiony, nawożony w sposób który uniemożliwia bezpośrednie spożycie? :)
Milena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja bym nie ryzykowała. W ogrodniczym jest czosnek do sadzenia, w warzywniaku do jedzenia. Można posadzić ten z warzywniaka, ale firma nasienna nie musi spełniać norm konsumpcyjnych dla materiału szkółkarskiego.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Rozumiem, czyli moje obawy nie były zupełnie bez sensu :) dziękuję
Milena
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Trochę obok tematu, ale mam pytanie. Sprzątając w piwnicy znalazłam kilka główek czosnku wiosennego, który był tam od zeszłego roku. Obawiam się, że do kolejnej wiosny już nie pociągnie. Czy można posadzić teraz ten czosnek na zimę, czy przemarznie?
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

ewikk77 pisze:Czy można posadzić teraz ten czosnek na zimę, czy przemarznie?

Ja swojego wiosennego Jarusa posadziłem w jednym dniu razem z jesiennym Harnasiem. Bez problemu przetrwał zimę, a zimę w moim rejonie miałem mroźną i co gorsza w pierwszej fazie bezśnieżną, później sypnęło śniegiem na zmrożoną ziemię. W tym roku też będę sadził na jesień razem z jesiennym.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Józefie, dzięki wielkie. W takim razie posadzę mój wiosenny jesienią.
pozdrawiam Ewa
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Od kilku lat sadzę oba rodzaje czosnku jesienią i świetnie się udają, czosnek wiosenny rośnie zwykle większy niż posadzony wiosną.
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zbliża się termin sadzenia, w tym roku jak i w poprzednim planuję to zrobić na przełomie 10/11,
ktoś wspominał o roztworze HT, w którym się macza czosnek przed posadzeniem, jak go przygotować?
czy są inne metody namaczania lub inne roztwory do tego celu?

thx


Proszę korzystać z wyszukiwarki forumowej :wink: http://forumogrodnicze.info/search.php? ... d%5B%5D=42
jokaer.[/color]
pozdrawiam, mario
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”