Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

To fakt Grażynko, ale ja mam z wiszącymi nie lada problem, nie mam gdzie wieszać. W tym roku jak wiesz powiesiłam kosze z truskawkami ;:173 przy tak olbrzymiej obsadzie tarasu, to co jest za balustradą często zostaje zapomniane przez konewkę :roll: a i zbiory owoców są utrudnione. Dlatego też zarówno Pendulinę jak i Perłę Sadu, która krzakiem bardzo jest podobna mam w pojemnikach ;:131
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu
A ten maliniak jaki ma smak ? Słodki czy kwasny?
Narobiłas mi takiej ochoty na bakłażana że chyba w przyszłym roku sobie zasieję na balkonie :D Zamiast jednego pomidora.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Typowy malinowy pomidor o tym typowym smaku malinowego. Ciężko mi dokładnie określić , no nie kwaśny na pewno, raczej słodko-wytrawny.
No to lu, jeszcze kilka fotek bakłażanowych ( opisy jakby ktoś potrzebował znajdą się na blogu w katalogu odmian):
Ping Tung
Obrazek
Chiński podłużny
Obrazek
Patio f1
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Piękne te bakłażany i takie ozdobne. Ten patio nie ma chyba bardzo dużej doniczki? Czy to jest taka z Ikei?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dokładnie, to kosz śmieciowy z ikei na dokładkę są w nim dwa krzaki, bo tak zrobiłam rozsadę po dwie sztuki ;:170
Tu na przykład jest Green Apple z Czarnym Krasawcem w 20l donicy, ale to sa duże bakłażany.
Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ależ piękne ;:138 a jak ze smakiem u nich, bardziej na ozdobne czy do konsumpcji się nadają ?
Jak często je zasilasz, pytam, bo moje jakoś nie rosną za bardzo, pewno to mój błąd w uprawie.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, przepiękne są te Twoje bakłażany :) Te zdjęcia mi uświadomiły, że mam przed domem dużą prostokątną donicę, na stałe tam umieszczoną - kwitną w niej teraz drobne surfinie i lobelia. Gdyby tak pokombinować... Hm, w pobliżu rośnie jeszcze biała hortensja, taki ciemny fiolet całkiem dobrze by się z bielą komponował. A donica jest głęboka, na dużą bryłę korzeniową :;230
Łażąc wczoraj po niemieckich internetowych sklepach z nasionami odkryłam, że mój czarny koktajlowy pomidorek NN to po prostu Black Cherry :) Zgadza się wielkość, kolor i taka dość specyficzna cecha, jaką jest cienka skórka, przez którą prześwitują włókna miąższu. Na tym polega wyższość "naturalnych" zdjęć nad tymi obrobionymi komputerowo, gdzie wszystko ma wyglądać piękniej, niż w naturze :D
Black Cherry u mnie zostanie w przyszłym roku, bo chociaż na razie dojrzały dopiero pierwsze owoce, to już się przekonałam, że smakiem bardzo mi pasują.

Rozczarowują mnie natomiast patisony. Mam 6 krzaków w trzech odmianach, wszystkie ładnie wyrosły, pięknie kwitną - ale kwiaty są prawie wyłącznie męskie, żeńskich tam ze świecą szukać! ;:oj Zebrałam dopiero kilkanaście sztuk, całkiem małych, więc rośliny naprawdę nie musiały się wysilać. Gdybym chciała, tak jak planowałam, zrobić na zimę choćby tylko kilka słoików marynowanych drobniutkich patisonów, musiałabym mieć wielki zagon, na kilkadziesiąt sztuk. Co prawda, widzę tam jeszcze dużo zawiązków pąków, których płeć na razie jest nierozpoznawalna, więc jeśli nie pożre ich mączniak - właśnie przeszła u mnie burza z wielką ulewą - to może doczekam się lepszych zbiorów. Ale na razie - to jednak nie to...
A cukinie, też przecież dyniowate, od samego początku plonują bardzo ładnie - nawet zaczęłam je zamrażać, utarte na tarce z grubymi oczkami. Będą zimą placki z własnej cukinii :D

No i takie są to uroki warzywnictwa. Nigdy nie wiadomo, co człowieka zaskoczy :wink:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Grażynko wszystkie są jak najbardziej do kucharzenia. Mam tylko jeden krzak ozdobnych i w zasadzie jakieś wybitnie ozdobne nie są bo owoce mają przy samej łodydze naoblepiane jak pęd mszycą ;:306 i przez liście wcale ich nie widać. To Red China. Nie próbowałam z nich nic gotować, spróbuje je udusić zobaczymy jakie będą w smaku, może sie co do nich mylę i też da się je zjeść ;:204
ObrazekObrazek
Jest bardzo kolczasy i uwielbiają go ślimory.
Zobaczcie z resztą co ślimory zrobiły mi z Listadą de Gandią :roll: "Jestem tolerancyjna, ale tolerancja też ma swoje granice" :evil: Każdy nowy zawiązek a jest ich sporo, napoczynają francole, moment i zaczyna gnić. Dziś Urządzę im łapankę i podsypię sodą ;:134
ObrazekObrazek
Zasilam raz w tygodniu granulowanym nawozem do pomidorów i papryk w zależności od wielkości donicy 20-30g na donicę. Nawóz mineralno-organiczny wolno działający. Niektórym krzakom starcza innym wyraźnie nie. Ale w tym roku zbytnio nie skupiam się na bakłażanach. WIdzę, już że absolutnie szkodzi im sąsiedztwo płotu z winoroślami i innymi pnączami- stamtąd przyłażą ślimaki, plastikowe donice czarne doskonale się sprawdzają, 20l wystarczy na dwie rośliny, a 10 na jedną, mieszanka kompostowej ziemi z torfowym substratem jest dobrym wyborem a zasilanie tak jak u pomidorów musi być dostosowane do odmiany. Liście lubią podgryzać im pchełki, więc dobrze coś posadzić w sąsiedztwie na żer dla nich, a potem masowo je wyeliminować. Ja zrobiłam tak z rukolą. Wszystkie pchełki przeniosły się na nią, po czym zrobiłam jej oprysk jak dla konia i zabiłam pchełki razem z rukolą ;:224 No wiem. Bestialskie. Ale od tej pory tylko jakieś niedobitki czasem znajduję, a wcześniej dosłownie niektóre bakłażany miały liście jak sito.

Rubia właśnie sobie przypomniałam że sadziłam patisony. Dziwne, ale nie zarejestrowałam by miały chociaż jeden owoc. Aż normalnie musze sprawdzić co się z nimi stało.
Tak, w takiej donicy w towarzystwie kwiatów bakłażan szczególnie taki o fioletowych zamszowych liściach będzie wyglądał bajkowo. Ping Tung ma takie liście, są niebywale ozdobne. Dość wysoki, ale bez perzesady, kwitnie drobno, ale obficie. Kiedy zaczyna owocować traci ten niesamowity velvetowy urok, ale coś za coś, wtedy zdobią go owoce :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Mea culpa.......no to już wiem wszystko.
Dzięki za uświadomienie. ;:180
A ja w swojej naiwności wierzyłam, że 3 litrowa doniczka wystarczy. ;:124
Muszę szybko naprawić błędy. :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Przesadź delikatnie do większej ;:108 Ja tak zrobiłam z kilkoma pomidorami. Z bakłażanami nawet powinno pójść łatwiej, mniejsze ryzyko połamania w zasadzie.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Taras powolutku zaczyna przynosić coraz większe plony. Wygląda też niczego sobie. Największy problem mam już teraz z niedoborami. Na pomidorach. Mimo ciągłego nawożenia widać, że rośliny po prostu starzeją się.
Obrazek
Mimo wszystko widok ogólny cieszy oko :D
Tak się zastanawiam, jak duże są arbuzy Mini Love, w sensie średnio. Moje zwolniły ze wzrostem. Największy jest jak piłka do ręcznej. Starczy mu?Obrazek
A to jest.... kurkuma
Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Właśnie o taki smak pomidora mi chodzi :)
A taras? Piękny widok :)
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Rośliny się starzeją, ale widok nadal obłędny, jak na uprawę doniczkową. ;:108
Moja uprawa arbuzów to super porażka, ślimaki za jeden dzień wszamały wszystkie sadzonki w 70 % a ja nie przewidziałam takiej opcji. ;:14
Zobacz pw.
Grażyna.
kogro-linki
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”