Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

A z Ciebie taki sam kolega, bo nie odbierasz wiadomości na priv. ;:306
Jak Ci pewnie nie wiadomo mech porasta równiez mury z kamienia wapiennego tudzież tynki wapienne i cementowe. Potrzebuje wilgoci i cienia a nie kwaśnego podłoża. ;:108 .
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Kalo wilgoć to akurat w nadmiarze ale bez cienia,nawet przy suszy u mnie jest sucho na jakieś 5 cm a głębiej mokro co prawda nie na całej działce.Przy tegorocznych opadach nawet nie można było używać haczki ;:223
Pozdrawiam Teresa :wit
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Mam trawnik nasłoneczniony przez cały dzień na podlożu piaszczystym o odczynie wiadomym a są takie miejsca , że przy każdej wertykulacji wydrapuję sporo mchu.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Wiosną/wczesnym latem został przyorany kolejny kawałek naszej działki po długoletniej "łące", bo to nie był koszony trawnik tylko trawa ścinana dwa razy w roku traktorem pozostawiona na miejscu do zgnicia.
Posiana została w tym miejscu gorczyca. Na części kawałka rosła marnie - niska i później zabrała się do kwitnięcia. 2 września po poszatkowaniu i zglebogryzowaniu tych kawałków posialiśmy facelię. Na tym samym kawałku facelia jakby nie wzeszła - z bliska widać, że jest, tylko w kolorze fioletowym. Sądzę że to głęboki niedobór fosforu. Zapewne brakuje jeszcze innych składników. Chciałabym tak ekspresowo zasilić tę facelię fosforem. Najlepiej wieloskładnikowym nawozem z przewagą fosforu. Co mi polecicie?
Badanie ziemi powinnam zrobić ale z tym już nie zdążę aby wspomóc facelię.
Planuję również kolejny sezon stosować różne poplony do poprawienia struktury gleby - działka na skłonie i tylko próchnica pomoże utrzymać wodę w glebie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

szanso ja bym teraz niczym nie zasilała facelii. Jest zimno ,(u mnie teraz 6st.)i wegetacja naturalnie ustaje. Siałaś 2 września, więc trochę późno i za mało czasu było żeby mogła się wykazać. Ja przerobiłam kawałek nieużytku i jest to już trzeci sezon uprawny na tym kawałku. Mimo,że chwasty się pchają namolnie warzywka całkiem dobrze sobie radzą .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Nawet jeśli facelia nie zdąży skorzystać z fosforu to skorzystają z niego rośliny posadzone na wiosną. Teraz zrób analizę i jeszcze przed zimą uzupełnij fosfor. Jeżeli gleba jest ciężka to możesz również wysiać nawóz potasowy.
len-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 wrz 2017, o 06:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Też chętnie dowiem się jak skutecznie pozbyć się mchu. :D Mam łąkę ok. 6 arów, która służy jako pastwisko dla konia, od jakiegoś czasu jest na niej dużo mchu jak się go pozbyć? Wapnować?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo pisze:Nawet jeśli facelia nie zdąży skorzystać z fosforu to skorzystają z niego rośliny posadzone na wiosną. Teraz zrób analizę i jeszcze przed zimą uzupełnij fosfor. Jeżeli gleba jest ciężka to możesz również wysiać nawóz potasowy.
A jakieś konkretne nazwy nawozów byś polecił?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Co mi doradzicie?Mam dwa pytania?
Pytanie nr 1.
Chcę powiększyć warzywniak.Jeszcze do zeszłego tygodnia nie chciałem,ale zostałem przegłosowany.Grządki graniczą z łąką i o ten kawałek warzywniak będzie powiększony.Czy przeorać wystarczy całość? Chcę rozsiać wapno granulowane,bo ziemia zakwaszona.Co mogę jeszcze zrobić(choć troszke późno),aby plon w przyszłym roku był jak najobfitszy?
Pytanie nr 2.
Powiększam rabatę kwiatową na której rosną tulipany,lilie,rododendron,piwonie,winogrona i tawuła szara.Rabata mieści się pod stodołą.Trawę przekopałem i w tym miejscu chcę wysypać zakupioną ziemie ogrodniczą.Czy mam z czymś ją zmieszać(np. ze żwirem lub ziemią zwykłą) czy wystarczy sama?Ziemia składa się z torfu niskiego i torfu wysokiego.

Proszę o szybkie odpowiedzi bo jutro chcę się za to zabrać.Z góry dzięki ;:196
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Nawet nie wiadomo jakie masz pH gleby, więc nie mogę z czystym sumieniem nic polecić.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

ostatnia szansa pisze:
kaLo pisze:Nawet jeśli facelia nie zdąży skorzystać z fosforu to skorzystają z niego rośliny posadzone na wiosną. Teraz zrób analizę i jeszcze przed zimą uzupełnij fosfor. Jeżeli gleba jest ciężka to możesz również wysiać nawóz potasowy.
A jakieś konkretne nazwy nawozów byś polecił?
Weź pod uwagę,że jeżeli teraz rozsypiesz nawozy to część zostanie zdegradowana do wiosny.Tym bardziej ,że jest to działka na skłonie. Według mnie bardziej ekonomicznie i ekologicznie byłoby zasilenie wiosną. Według mojej wiedzy nawozy fosforowe i potasowe należy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Jak to uczynić skoro rośnie poplon? Zasilanie dolistne teraz też mija się z celem. Chyba działka nie jest skrajnie wyjałowiona ,skoro była w poprzednich latach wykaszana i trawa zostawiana na miejscu. Jeżeli masz wątpliwości to faktycznie zrób analizę i zacznij działać od wiosny. Decyzja oczywiście należy do Ciebie :wink: . Spróbuj dociec dlaczego gorczyca cyt.'' Na części kawałka rosła marnie - niska i później zabrała się do kwitnięcia''. Może ziemia jest w tym miejscu słabsza lub były stosowane nawozy czy herbicydy i deszcz spłukał w to miejsce (np. w dołek ).
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

pH gleby to 5,8.Sprawdzane pHmetrem na baterie
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Elfia pisze:
SylwesterK6 pisze:Większość z was przekopuje. Ja to tylko ciągnik i sprzęt do tego bo bym tydzień to przekopywał.
Do mnie na działkę nie wjedzie żaden ciężki sprzęt. W grę wchodzi ręczne kopanie, albo wypożyczenie glebogryzarki. Zazdroszczę tym, którzy maja działkę z dostępem dla ciągnika, bo to zdecydowanie ułatwia pracę. W mieście trudno o takie cuda, więc kopanie trwa tydzień, czasem dwa, w zależności od sił i czasu.
Wpisz na Youtube frazę "Widły romana" super pomysł na ekspresowe kopanie ogródka. Takie poletko 10*18m robię w 2h ;)
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”