Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Solaris37
Tak jak pisałem wyżej 52 zł z kawałkiem + 4,5zł wysyłka 0,5kg ziemi w kopercie format 24x27cm wsypana do koszulki na dokumenty zaszyta zszywaczem i trochę uklepana na kartkę :) .
Mam 3 ary pobieram wg instrukcji z całej powierzchni mieszam i odważam 0,5 kg.
Pamiętam jak bezmyślnie sypałem dolomit (bo skrzyp rośnie czyli kwaśna ziemia) i zrobiło się pH 7,8 i nadmiar magnezu. Teraz mam 6,2.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

O skrzypie:

"Dawniej uważano, że jest rośliną wskaźnikową dla zakwaszenia gleby, ale okazało się, że nawet na glebach zasadowych rośnie dobrze dzięki tworzeniu swoistej ryzosfery o kwaśnym odczynie. Jest rośliną bardziej wskazującą na istnienie silnej wilgotności głębszych warstw gleby niż rośliną typowych gleb kwaśnych."
cytat ze strony farmer.pl
Iza
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Inne rośliny też mogą tworzyć odpowiedni dla siebie odczyn w obrębie korzeni. Tylko nie wiem, czy dotyczy to jednorocznych.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Teraz to już wiem :wink: że skrzyp radzi sobie w glebie zasadowej, co nie zmienia faktu, że niepotrzebnie w ciemno waliłem dolomit.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

podjadek pisze:Solaris37
Tak jak pisałem wyżej 52 zł z kawałkiem + 4,5zł wysyłka 0,5kg ziemi w kopercie format 24x27cm wsypana do koszulki na dokumenty zaszyta zszywaczem i trochę uklepana na kartkę :) .
Mam 3 ary pobieram wg instrukcji z całej powierzchni mieszam i odważam 0,5 kg.
Pamiętam jak bezmyślnie sypałem dolomit (bo skrzyp rośnie czyli kwaśna ziemia) i zrobiło się pH 7,8 i nadmiar magnezu. Teraz mam 6,2.
Jak już wykonam tą analizę i okażę się, że jednych pierwiastków jest za dużo a innych za mało, pH też nie będzie w normie to będę musiał uzupełniać te barki nawozami sztucznymi. A jeśli będę chciał używać naturalnych nawozów np. obornik jak odmierzyć ile go dać?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

W sieci możesz znaleźć znaleźć wszystko , nawet przybliżony skład poszczególnych nawozów naturalnych https://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodn ... nie/Nawozy
Warzywkowo pisze:Kalo - ja czegoś nie rozumiem - nie wahasz się obśmiać permakultury - a stosujesz jej metody? Chciałabym ogarnąć takie rozdwojenie jaźni.

Acz .... może gdybyś się permakultury nie brzydził i więcej poczytał - to i lepiej radziłbyś sobie z obniżaniem pH - przynajmniej o połowę tej pewności z jaką wskazujesz winnych złego stanu swojej gleby.
Na marginesie - to ile tych skorupek, popiołu itd sypałeś, że masz to co masz ... wywrotki?
Nie jestem bytem zaprogramowanym tylko w jednym kierunku i wyznaję zasadę, że czegoś dobrego to i od samego Diabła można się nauczyć , a z Aniołem wypić wódkę i obrabować bank :;230 . Mam głowę do myślenia a nie po to tylko, żeby mi się w czasie deszczu woda do środka nie lała :wink:. Jeżeli jest coś dobrego w permakulturze to biorę to w ciemno, jeżeli mi nie pasuje, odrzucam. Nie winię nikogo za stan mojej gleby, bo sam sobie to zrobiłem przez brak doświadczenia i chęć ekologicznego uprawiania działki. Przez 25 lat przywoziłem obornik od znajomych, sypałem dolomit i skorupki, żeby była struktura gruzełkowa. Czysta głupota, ale zaczerpnięta z mądrych książek. Napisałem kiedyś, że dzięki forum dowiedziałem się o możliwości zbadania gleby i to zrobiłem, nawet 4 razy! . Wcale nie żałuję tych 2 stówek. Opłacilo się. :D
Na marginesie-przez te 30 lat może by się wywrotka uzbierała ;:306 .
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Janusz!

I tak nie przebijesz jednego z naszych kolegów,który kilka lat temu jednorazowo zasilił swój foliak czy też szklarnię przyczepą obornika.

I żeby nie było,że ja taka mądra to dodam.
Po analizie gleby w moim foliaku już trzeci rok nie będę mogła go nawozić.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Takich "ekologów" to na moim RODOS jest kilku co to wyznają zasadę, że "naturalnym" to nie przenawozi . Jak po worku kurzaka na grządkę marnie rośnie, to za rok będzie po 2 :;230 .
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

solaris37 pisze:Jak już wykonam tą analizę i okażę się, że jednych pierwiastków jest za dużo a innych za mało, pH też nie będzie w normie to będę musiał uzupełniać te barki nawozami sztucznymi. A jeśli będę chciał używać naturalnych nawozów np. obornik jak odmierzyć ile go dać?
Wszystko zależy jakie będą to wyniki. Ile jakiego pierwiastka jest z dużo lub za mało. Może okazać się że masz niedobór proporcjonalny wszystkich składników i wtedy będzie łatwiej zastosować np. obornik.
solaris37 pisze:. Od czasu do czasu podlewałem florovitem.
Florovit jest nawozem sztucznym.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Solaris37, a sąsiada, rolnika ekologicznego nie pytałeś o radę? Skoro zdecydowałeś się na nawożenie naturalne, a masz za miedzą świetnego specjalistę warto go poprosić o pomoc. Ciekawe, czy on też robi badania gleby i co stosuje :shock:
Poczytałam o Humusie Active i muszę się za nim rozejrzeć. Opis wygląda bardzo obiecująco :D
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zapomnieliście o działaniu nawozów zielonych one bardzo dobrze regulują nadmiary i niedobory i poprawiają strukturę.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

To prawda, że poprawiają strukturę, ale do wytworzenia masy zielonej potrzebują papu, jak wszystko co żyje i żadne zaklęcia typu,"woda,słoneczko i powietrze" nie pomogą ;:108 . Nie ma zmiłuj. Powtórzę po raz kolejny popularne powiedzenie , z głodu to i fakir się nie ze..ra. :lol:
Glebę pod uprawę roślin na zielony nawóz należy przygotować równie starannie, jak dla warzyw. W przypadku wszystkich gatunków można wysiać nawozy mineralne: fosforowe ? w ilości 60g P2O5/10m2 i potasowe ? 80g K2O10/m2, dla roślin motylkowatych należy przeznaczyć 20g N/10m2, dla innych ? 60g N10/m2 /300-600 g Azofoski na 10 m2.
http://pzd.pl/artykuly/5234/135/Nawozy- ... arzyw.html
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ależ Ty jesteś anty-eko :;230
Taka wyka czy łubin sobie wyrośnie, zaopatrzy ziemię w azot z powietrza (dzięki bakteriom brodawkowym wiążącym ten azot), a potem przekopiesz ją całą i wszystko, co pobrała, wróci do ziemi. Magia! :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”