Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Witajcie
Chcę się Was poradzić w kwestii przygotowania ziemi pod pomidorki. W ubiegłym roku wiosną przekopałem dwukrotnie i oczyściłem część działki na której był tak jakby trawnik (trawa i chwasty). W maju posadziłem tam pomidory i paprykę. Od czasu do czasu podlewałem florovitem. Niczym już nie nawoziłem tej ziemi. Jak na pierwszy raz trochę pomidorów i papryki zebrałem. Nawet żona była zaskoczona, że coś urosło :D Niestety jesienią miałem sporo prac koło domu i zapomniałem o moim poletku. Nie inaczej było też wczesną wiosną i dopiero teraz mam trochę czasu. Zastanawiam się czym mógłbym zasilić ziemię miesiąc przed posadzenie pomidorów i innych warzyw :?:
Mogę zastosować Humus active? Chciałbym żeby to było coś ekologicznego. Proszę o poradę dla początkującego ogrodnika ;:131
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zrób analizę na początek, a będziesz wiedział dokładnie co zrobić.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Możesz bardziej rozwinąć? chodzi o analizę gleby. Mam pobrać próbki ziemi z kilku miejsc i jechać do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Tak , o to chodzi. Bez podstawowej wiedzy o zawartości NPK+Mg+Ca i odczynu pH nie można nic pewnego doradzić. Analiza metoda uniwersalną czyli ogrodniczą. Najbliższy OSChR masz w Kielcach.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Solaris37, najprościej nawozić obornikiem granulowanym, na worku masz dawkowanie. Poczytaj też o pokrzywówce, nawożeniu popiołem, permakulturze, jest tego coraz więcej na forum :D
Do tego analiza ziemi nie jest konieczna, lepiej przeznaczyć te pieniądze na nawóz.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Krzysiek przynajmniej raz na kilka lat wypadało by zrobić analizę, tym bardziej jak to jest nowy kawałek ziemi. Koszt 52,48zł w każdej stacji. Metoda uniwersalna (ogrodnicza).
Obornikiem też można przenawozić.
To co kaLo napisał bez wiedzy o zawartości NPK+Mg+Ca i odczynu pH to nawożenie w ciemno. A skutki przenawożenia mogą ciągnąć się latami.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ario szkoda, aby tak cenne porady zaginęły w tłumie innych porad. Niniejszym proponuję utworzenie "izby osobliwości" na naszym forum. :wink: Teraz koniec złośliwości i przypomnę co napisałem około roku temu :
Tytuł: Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14 24 maja 2016, o 13:12

Namówiłem kolegę na zrobienie analizy gleby, bo pomidory się nie udają. Działka pod chmurką,nawożenie b.oszczędne,tak twierdzi.
N-43 , P2O5-862 , K2O-240 , MgO-242 , CaO-5174 .Wszystko w mg/l .
pH- 7,4 .
Przypominam, że liczby graniczne w mg/l dla pomidora i papryki wynoszą : N 90 - 120 , P2O5 137 - 183 , K2O 241 - 301 , MgO 100-150 i CaO 1720-2150
Jak widać tylko potas jest w miarę dobry.

Jak myślisz Ario,ile obornika granulowanego, ile popiołu a ile pokrzywówki powinien dać mój kolega , żeby osiągnąć wymagane liczby graniczne ?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Mam takie pytanie, jak robicie analizę gleby, to Wam piszą na tej kartce czego jest nadmiar i/lub czego brakuje i co dalej? Rozumiem, że są zalecenia. Jak wyglądają te zalecenia? Czy zaleca się dołożyć tyle i tyle konkretnego pierwiastka w jakiejś konkretnej postaci? I czy to zawsze jest nawóz sztuczny?
Jak ma się wobec tego zachować osoba, która syntetycznych nawozów nie używa?
Iza
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

KaLo, przecież napisałam koledze ile obornika powinien dać na swój kawałek działki, przeczytaj mój post jeszcze raz. Nawozisz glebę nawozami sztucznymi na podstawie analizy gleby i później też dokładasz inne opryski, bo pomidory mają niedobory, czyli nie jest ta gleba doprawiona idealnie, prawda? Nawożący naturalnymi metodami wtedy stosują pokrzywówkę i gnojówki.

Robisz analizy gleby od kilku lat, od kiedy wpadł na ten pomysł forumowicz i zaczął lansować na forum, a jak uprawiałeś działkę wcześniej przez te kilkanaście/dziesiąt lat? Miałeś plony, potrafiłeś nawozić bez bez analiz? Wapnowałeś glebę bez znajomości pH i mimo to nie przenawoziłeś?

Złośliwości tu nic nie pomogą, takie są fakty ;:108
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ciekawa jestem jak radzili sobie ci prekolumbijscy rolnicy bez analizy gleby, pewnie im nic nie rosło, a ta terra preta to tak tylko jako ciekawostka ;:oj
Iza
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Do najbliższej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej mam 100 km, w sumie musiałbym zrobić 400 km żeby zabrać próbkę ziemi i potem jechać odebrać wyniki. Podejrzewam, że 52 zł to koszt jednej analizy. Jeśli chciałbym zabrać próbki ziemi z kilku miejsc to by wyszło np. 52 x 4 = 208 zł. Niestety w tej chwili mam inne wydatki i raczej zaczekam z tym do przyszłego roku. Tak jak napisałem wcześniej ziemia nie była niczym nawożona. Jedynie podlewanie florovitem pomidorów i papryk w dawkach mniejszych jak zalecał producent żeby nie przenawozić. Sąsiad prowadzi gospodarstwo ekologiczne (ma jakiś certyfikat) i do podlewania wszystkiego używa Humus active. Też zakupiłem butelkę tego preparatu i chciałem zastosować tam gdzie będą rosły warzywa. Ponoć poprawia strukturę gleby i 2 litry Humusu Active efektywnie zastępują minimum 1 tonę obornika. Używał ktoś z was i może się wypowiedzieć?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Solaris37 nie musisz robić kilku analiz, wystarczy jedna z wymieszanych razem kilu próbek.Po uzgodnieniu telefonicznym możesz próbkę wysłać pocztą.

Ario... jokaer
Czytam b. uważnie posty, do których się odnoszę, natomiast Ty nie odrobiłaś lekcji i nawet nie zadałaś sobie trudu, aby odszukać mój, w którym podałem wyniki swojej analizy i z czego wynikają nadmiary i niedobory na mojej działce. Do wykonania analizy skłoniły mnie problemy z pomidorami i ogórkami. W tym roku też zrobiłem, i już wiem, czego i ile mam dać , żeby było lepiej. Owszem , stosuję saletrę, mocznik i siarczan potasowy, bo tylko tak mogę określić optymalne nawożenie. Nie mogę stosować natury, ponieważ 30 letnie nawożenie "na pałę" obornikiem i podsypywanie popiołem ze spalonych resztek doprowadziło do tego, że miałem przekroczony fosfor, magnez i pH sporo powyżej 7. Gdybym nadal się upierał przy takim sposobie nawożenia, to byłbym co najmniej nieodpowiedzialny.
aria pisze:KaLo, przecież napisałam koledze ile obornika powinien dać na swój kawałek działki, przeczytaj mój post jeszcze raz. Nawozisz glebę nawozami sztucznymi na podstawie analizy gleby i później też dokładasz inne opryski, bo pomidory mają niedobory, czyli nie jest ta gleba doprawiona idealnie, prawda? Nawożący naturalnymi metodami wtedy stosują pokrzywówkę i gnojówki.

Robisz analizy gleby od kilku lat, od kiedy wpadł na ten pomysł forumowicz i zaczął lansować na forum, a jak uprawiałeś działkę wcześniej przez te kilkanaście/dziesiąt lat? Miałeś plony, potrafiłeś nawozić bez bez analiz? Wapnowałeś glebę bez znajomości pH i mimo to nie przenawoziłeś?

Złośliwości tu nic nie pomogą, takie są fakty ;:108
Robiłem dokładnie tak jak napisałaś i skutki były opłakane.
MARZEC 2014
Obrazek
MARZEC 2017

Obrazek

Jak widzisz praca u podstaw daje dobre rezultaty. pH troszkę się obniżyło i dzięki temu fosfor zaczął być dostępny, rośliny nie są już takie fioletowe , a jego ilość w glebie spadła. Obniżył się tez poziom wapnia, bo od 3 lat nie ma już popioły i skorupek z jajek. Poziom potasu wynika z jesiennego zastosowania siarczanu granulowanego, który b. wolno się rozpuszcza. Jedyna dawka nawozu to 35g siarczanu amonowego na 1 m2 i będzie prawie idealnie. Da się ?

...jokaer
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo pisze:Solaris37 nie musisz robić kilku analiz, wystarczy jedna z wymieszanych razem kilu próbek.Po uzgodnieniu telefonicznym możesz próbkę wysłać pocztą.
To wymieszanie razem próbek mnie zastanawia. Bo u mnie na terenie niedużego w sumie ogródka mam ewidentnie różniącą się wzrokowo glebę i różna jest jej historia. Myślowo dzielę ją sobie na różne sektory. Więc jak to wszystko zmieszam razem, to jakie wnioski będę mogła wyciągnąć z uśrednionych wyników. Musiałabym chyba jednak oddzielnie to badać.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”