Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Judyt
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 cze 2010, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Chcę zebrać ze swoich upraw nasiona pomidora, ogórka, sałaty, rzodkiewki, cebuli i papryki. Czy to sa rośliny, które się krzyżują między sobą (np. ogórek z innym ogórkiem)? Które można bezpiecznie zbierać, a które się krzyżują? Czy jest na to krzyżowanie jakaś rada, np. osłony? Na co zwracać uwagę przy zbiorze, np. u pomidora - skąd będę wiedziała, że nasiona będą zdrowe, nie będą przenosiły chorób?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozyskiwane nasion - z czego i jak

Post »

Oj, chyba wyskoczyłaś przed szereg. Teraz ludzie maja głowy zajete rozsadami i siewem a nie wydłubywaniem nasion.

Pozdrawiam
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: pozyskiwane nasion - z czego i jak

Post »

Ogórka musisz zapylić ręcznie i zabezpieczyć kwiaty przed i po zapyleniu, pomidor jest teoretycznie samopylny i nasiona wystarczy zebrać [jednak nie z owoców z kwiatów staśmionych]; rzodkiewkę na nasiona to 1 odmianę tylko sadzisz, chyba że nie zależy tobie na czystości odmianowej a na rzodkiewkach w ogóle;) Papryka wymaga namiociku żeby owady nie pozapylały na krzyż; sałaty i cebuli nie pamiętam ale da radę znaleźć. Dużo materiałów na ten temat jest anglojęzycznych do znalezienia na sieci, polskich tego typu niestety nie kojarzę. Podsumowując : względnie bezpiecznie z wymienionych zbierasz z pomidora :)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: pozyskiwane nasion - z czego i jak

Post »

Co to znaczy kwiatów staśmionych?
Kasencja

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Brzoskwinka na tej stronie są zdjęcia staśmionych kwiatków, może coś Ci pomoże :) :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p1633873
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Kwiat staśmiony to kwiat z tak zwanym staśmionym słupkiem (słupek spłaszczony - płaski, nie okrągły) zazwyczaj pierwszy kwiat w gronie. Wyrasta z niego taki pokręcony, poprzerastany pomidor - dziwoląg, zwany przez niektórych gargulcem.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Alembik

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

A mnie by interesowało, które odmiany poszczególnych warzyw można hodować razem. Wiadomo, że można arbuzy, melony, dynie i ogórki i nie zapylą się mimo, że pochodzą z jednej rodziny. Ale czy można hodować jakieś gatunki dyni razem bez obawy o zapylenie np atlatic giant i piżmową? A co z fasolą? Czy mógłbym np posiać tyczną i fasolnik chiński na tym samym terenie? A jak jest z tykwą? Czy dynia się z nią nie zapyla? czy poszczególne gatunki tykwy się ze sobą mieszają? I w ogóle mam całą masę tego typu pytań, bo chciałbym hodować po kilka odmian niektórych warzyw jak również zebrać czyste nasiona na kolejny sezon ;)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Tykwa z tykwą się krzyżuje, tykwa z dynia nie. Dynia z rodzaju pepo nie krzyżuje sie z maxima czyli np cukinia z hokkaido [tak tak cukienie, patisony i kabaczki to tez dynie]. Tyczna i fasolnik chiński sie nie przekrzyżuje.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Czyli papryka się krzyżuje.. to kiepskie wieści, będą niespodzianki :P
Pozdrawiam, Maciek.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

I tu , pozwolicie, nie zgodzę się. Miałam czystą odmianowo dynię Atlantic, rosła samotnie na kompostowniku, do najbliższej grządki z cukiniami było 30m.Zrobiłam rozsadę ogórków, a że zawsze robię dziebko więcej , bo może coś wypaść, to potem szukam dziury w całym , dobrej duszy , która przytuli nadwyżkę.Mój uwielbiany sąsiad, który przytula wszystko, już nie chciał, więc w desperacji posadziłam na kompostowniku, obok atlantica.Co się okazało? Że dynia zapyliła się ogórkiem.
Nie wiem jak to możliwe, nie pytajcie, ale jak by ktoś nie wierzył, proszę popatrzcie na dynię wyhodowaną przez Sawglosa( nasiona z zeszłorocznej akcji) .To typowy objaw, zielone smugi, mniejszy rozmiar niż powinna.Po rozkrojeniu - zapach ogórka.
Pamiętam , jak byłam mała, mieliśmy foliak przy domu, na spółkę rosły pomidory i ogóry, kiedyś mama przyniosła owoc, ale nie wiem co na czym, tego już nie pamiętam, wyglądało jak by np na ogórku wyrósł pomidor (lub odwrotnie, nie pamiętam) hmmmm jak szczepione kaktusy, coś takiego.Teraz to by zrobiło karierę w necie, ale wtedy, to nawet fotki się nie doczekało... a szkoda.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

W przypadku papryki żeby mieć pewność, że to nie krzyżówka, trzeba zabezpieczyć kwiatek przed owadami, tak aby nie miały do niego dostępu i nie przeniosły pyłku z innej odmiany. Swoją drogą takie niespodzianki potrafią być ciekawe :lol:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Papryki się krzyżują ale można osłonić kilka krzaków np. starą firanką aby nie było dostępu owadów, wtedy nasiona powinny być dobre. Jeszcze ważne jest aby zbierać nasiona i siać z odpowiedniej ilości sztuk co zabezpiecza przed tzw. wyradzaniem się odmiany z powodu za małej puli genowej.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

aniaop pisze:Co się okazało? Że dynia zapyliła się ogórkiem.
Aniu, efekty zapylenia widziałaś tyego samego roku gdy dynia i ogóras były obok czy w kolejnym roku gdy już zebrałaś nasionka z dyni i ponownie wysiałaś?

Loeb! Ty skarbnico wiedzy! :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”