Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Sudzio
50p
50p
Posty: 95
Od: 31 lip 2013, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

sachel a moje dziecinki z tych ostrzejszych to: Trinidad Scorpion Morogua Yellow, Hebenerki Red, Mustard, big Sun, White i jeszcze kilka a reszta to już mnie ostre ( tabasco, meduza, marbles, Jamaikan hot Yellow, Filius blue, Cayenne red i yellow) I kilka łagodnych papryk. W weekend jak będę miał czas to wstawię zdjęcia :D W przezimowanym Tabasco już pomału zaczynają przebarwiać się owoce. Piękne drzewko i ogromną ilością papryk ;:63 Teraz tylko więcej słoneczka i ruszą jak z kopyta ;:3
Pozdrawiam Sudzio ;)
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

sachel pisze: Aimee Ciekaw jestem jakie miały korzenie przed wsadzeniem, prawie nikt nie pokazuje a szkoda :)
Białe i obrosły już całą doniczkę produkcyjną-tę małą.
Obrywam pierwszy kwiat. Przyciąłbyś całą roślinkę?
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Tak, przyciął bym np. tą sztukę najbardziej na lewo nad 2 para liści - myślę, że byś nie pożałowała tego pod koniec sezonu :wink:
Wiem, że serce się kraje obcinać dużą część malucha, ale sam planuje tak zrobić, choć mam mniejszych podopiecznych niż Ty :)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Czy warto jest ogławiać roślinę, jeżeli puszcza boczne pędy sama z siebie?

Tak obecnie wyglądają moje papryczki:
Obrazek
Na środku Jalapeno Red, a reszta to NN.

Obrazek
Przydałoby się już przesadzanie, ale poczekam jeszcze ze 2 tygodnie i pójdą do pojemników docelowych.

Ozdobne Mirasol Yellow i Mirasol Red:
Obrazek
Obrazek
Ich ogławiać nie będę, bo są małe, krępe i mają całą masę pędów bocznych.

Reszta papryczek, w tym Piri-Piri, Bird's Eye i NN:
Obrazek
Część została trochę przypalona przez słonko.

Większość z nich zabiera się już za kwitnienie, ale pączki obrywam. Kiedy mogę dać im spokojnie zakwitnąć?
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MARIOooZIOOM
100p
100p
Posty: 127
Od: 25 lut 2014, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Nesuniaaa u mnie kwitną zawsze jak już mają kształt Y
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Czyli ogłowić i usunąć pąki :) ? Zresztą przy ogłowieniu pąki zostaną wycięte wraz z czubkiem papryki :roll: W którym miejscu najlepiej uciąć?
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Z tego co się orientuję, to nie ma potrzeby czegokolwiek w papryczkach chili ciąć czy usuwać pąki.
Kasia
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Też byłem sceptycznie nastawiony co do tego ale ostatnio przeglądałem angielskie forum chiliheadów i natknąłem się na ten pewien filmik, jeśli ktoś zna angielski to na prawdę warto posłuchać.
Jest tam porównanie ogławianych sztuk i tych zostawionych "samopas" w miejscu gdzie panuje "wspaniała piękna angielska pogoda", mowa dlaczego tak a nie inaczej i czemu to robi, ale gdyby były pytania to chętnie odpowiem - film poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=FufdCJOG0Y4

Polecam! :D
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Faktycznie, te "pozbawiane góry" papryczki są imponujące ;) Mam jedną taką wśród swoich, którą obstawiałam na kandydatkę do cięcia zanim jeszcze obejrzałam ten filmik. Niestety, nie usłyszałam na tym filmie kiedy mam to zrobić :(

Oto delikwentka:
Obrazek

Niestety, nie wiem co to za odmiana, ponieważ przez cały zeszły rok kolekcjonowałam nasiona papryk kupionych w sklepie, które były odpowiednio ostre. Tą opisałam jako "Duża, czerwona, ostra". W sklepie, gdzie się zaopatruję, wszystkie papryki o tym wyglądzie opisywane są jako pepperoni, a trafia się różnie, od wcale nie ostrych, poprzez słabizny lekko mrowiące język na surowo, po prawdziwe ostrości. Nasiona były z tych ostatnich ;)

Zwracam się zatem do Was, forumowi paprykowi specjaliści od lat (gdyż to mój pierwszy rok z paprykami), z prośbą o radę: kiedy tą paprykę ogławiać i w którym miejscu? Wiem, że to jej ostatnie podrygi w tym pojemniku, w weekend dostanie lepszy :) Poza tym na wysokość jest prawie dwa razy większa od koleżanek (habanero, ale nie wiem jakie i dwie niespodzianki, to może być wszystko :D) I jakoś tak ma mało liści na dole, inne, zwłaszcza domniemane habanero tak nie mają. Wszystkie papryki na waciki poszły na początku lutego, z ziemi wyszły mniej więcej ok. 20.02.

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Obrazek
Mniej więcej do żółtej linii(raczej niżej - nie chce mi się jeszcze raz edytować tego): oberwał bym liście i wylądowałoby to pod ziemią, a tam gdzie linia czerwona zrobił ciach.

Ja zrobiłbym to właśnie tak :)

Coś mało życia w niej, te dolne liście żółkna?
Chyba ciepło miała za "młodu" bo ja wydarło do góry :wink:
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Zrobię jak mówisz :) W ten weekend :D

Papryki rosną w ikeowej szklarence, więc mają ciepło. Ta już osiągnęła poziom dachu, więc zaczynam im ten daszek otwierać, w końcu niedługo wyprowadzka pod chmurkę ;)
Może też już zaczynać być głodna, od miesiąca rośnie w tym pojemniczku, a dopiero dziś pierwszy raz nawiozłam przy okazji fertygowania pomidorów.

Jestem ogromnie ciekawa, co wyjdzie z tego eksperymentu ;)
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Ja też spróbuję na jednej. Odciętą część próbować ukorzeniać? Ciekawe czy by puściła korzonki.
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

retikulum
Widzisz i moje przypuszczenia się potwierdziły, za ciepło w szklarence miały i za mało papu :wink:
fertygacja zrobi swoje, nie wiem dlaczego ludzie boją się nawozić od początku, wystarczy "poświęcić" 2 sadzonki i nawozić od początku, a wnioski same się nasuną :)

Sam też popełniam błędy, ale wtedy się człowiek najszybciej uczy ;:224


Aimee
Masz na myśli tą przykładową z poprzedniej strony?
Oczywiście, że próbuj ! Nie zawsze się udaje, możesz w samej wodzie tylko raczej odstanej i ew. zastosować jakiś aktywator np. Booster Bio Roots - niektórzy chwalą choć to dość droga 'impreza' :wink:

Dajcie znać jak poszło
Powodzenia :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”