Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj :arrow: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2


Moja papryczkowa rozsada rośnie radośnie :) Wykiełkowały mi prawie wszystkie, ale straciłam 2 kolorowe dekoracyjne w typie twilight a 1 penis peter orange mi zgnił biedaczek :( W międzyczasie dokiełkowałam słodkie odmiany, ale te mają dopiero liścienie, więc nie ma co pokazywać :wink:

Pierwszy raz mam odmiany o ciemnych liściach, bardzo mi się podobają, wyróżniają się na tle zieloniutkich, oto kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tak przy okazji, czy ktoś z Was próbował jeść liście papryk? Na wikipedii w wersji angielskiej jest napisane, że liście wszystkich papryk są jadalne. Ja bym chętnie spróbowała, ale jednak się trochę waham :wink:

wikipedia pisze:The leaves of every species of Capsicum are edible. Though almost all other Solanaceous crops have toxins in their leaves, chile peppers do not. The leaves, which are mildly bitter and nowhere near as hot as the fruit, are cooked as greens in Filipino cuisine, where they are called dahon ng sili (literally "chili leaves"). They are used in the chicken soup, tinola.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chili_pepper

Tłumaczenie: Liście wszystkich gatunków papryk są jadalne. Niektóre rośliny z rodziny psiankowatych mają trujące liście, ale papryki chili nie. Delikatnie gorzkie liście w niczym nie przypominają ostrego smaku owoców, nazywane dahon ng sili (dosłownie tłumacząc: liście chili) używane są w kuchni filipińskiej, np. w zupie z kurczakiem, tinola.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Amanita ja o ciemnych lisciach mam Filius Blue. Też bardzo mi się podoba. :D
grzesiek1008
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 lut 2012, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

mam taki problem z paprykami chili, najlepiej chyba jak to zobrazuję
Obrazek
Obrazek
nie wiem co mam robić żeby je ratować :cry:
Ostatnio zmieniony 17 mar 2014, o 21:45 przez adamza07, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: zmniejszanie rozmiaru zdjęć
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

Według mnie to niedobór jakiegoś pierwiastka. Może być wapń. Przy niedoborze wzrost roślin jest zahamowany, liście wierzchołkowe poskręcane, brzegi i końcówki młodych liści są wygięte do dołu. Brzegi starszych liści z czasem są lekko porozrywane i występuje delikatna chloroza. Powodem takiego stanu może być niewłaściwe podłoże. Być może zastosowałeś torf kwaśny, a powinien być odkwaszony lub substrat torfowy. Proponuje przesadzić w inne podłoże, gdyż dostarczenie wapnia może być nieskuteczne. Związane jest to z wieloma czynnikami fizyczno-chemicznymi podłoża.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
grzesiek1008
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 lut 2012, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

Sadzilem Do tortu odkwaszonego DURPETA i parę tygodni rosły jak szalone i nagle takie zmiany:-(
Podlewam deszcz?wką stosowalem nawóz do pomidorów i papryki, ostatnio z braku opadów stosowałem kranówkę wtedy też mocno świeciło słońce, a papryki są na południowym oknie.
Też wydaje mi się że to problem z pobieranie jakiegoś mikroskładnika wapnia albo magnezu
Co proponujecie zrobić?
Zastosować coś dolistnie?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Jako malutkie mogą być trochę przewrażliwione na punkcie temperatury. Ale jest też tak że liścienie (te pierwsze podłużne "listki") roślina gubi gdy ich już nie potrzebuje. Musiałbyś wstawić fotkę tych zgubionych kawałków. Może coś więcej ktoś powie :wink:
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Myślę że nie jest normalne że gubią liścienie.
Nie podlewaj codziennie mała ilością, pozwól podłożu trochę przeschnąć i dopiero podlej, korzenie się bardziej rozrosną i roślina będzie 'zdrowsza'. Wstawiaj zdjęcia będzie łatwiej pomoc. :wink:

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

Lubię torf odkwaszony do wysiewu nasion, jednak jest on jałowy i wymaga po wschodach i pikowaniu zasilania nawozami. Uważaj jednak i stosuj ostrożnie, łatwo jest przenawozić i skutki mogą być opłakane.
Ja bym chyba po prostu posadziła tą paprykę w jakimś bogatszym podłożu, ona sobie sama zje co jest jej potrzebne do wzrostu.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

cytat usunięty

Ja tez bym tak zrobił, ale może grzesiek ma dużo tej papryczki, więc wcale mu sie nie dziwie, że mu sie nie chce :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
grzesiek1008
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 lut 2012, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie stożka wzrostu w papryce chili

Post »

mam około 100 szt
do substratu dodałem nawóz startowy microstar PZ i później za jakiś czas dostały magiczną siłę do pomidorów i rosły super
teraz w ciągu paru dni tak się zmieniły :( zawsze podlewam deszczówką ale była susza i musiałem podlewać kranową, do tego słońce mocno świeciło, więc były podlewane co dziennie
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

To sporo tego masz, wygląda to na niedobory żelaza, spróbuj zasilić chelatem żelaza dolistnie ( nie doglebowo ) co 2-3 dni przez mniej więcej tydzień, powinna być poprawa.
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Grześku1008 - w zeszłym roku moje rośliny na balkonie w tym papryki tez dopadło takie coś. Dotarłam do informacji, że może to być atak roztoczy ( coś jak przędziorki ). Spryskałam rośliny środkiem przędziorkobójczym i pomogło.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”