Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Aimee pisze:Ja też spróbuję na jednej. Odciętą część próbować ukorzeniać? Ciekawe czy by puściła korzonki.
Wystarczy po odcięciu zapewnić dużo światła (unikać bezpośredniego) i podwyższoną wilgotność powietrza poprzez zakrycie folią, przezroczystym naczyniem itp. oraz raz dziennie wietrzyć. Warto od czasu do czasu zraszać liście biohumusem.
Podłoże najlepiej do orchidei albo odkwaszony substrat torfowy wymieszany z 30-40% perlitu i wermikulitu. Co do nawożenia to najlepiej podlewać 0,1% roztworem pożywki drożdżowej tej od win :wink: (fosforan amonu) albo zmieszanej 1:1 z nawozem potasowym do pomidorów w wodzie destylowanej (otrzymujemy wtedy NPK sprzyjające ukorzenieniu ~ 1:3:2), ewentualnie z siarczanem potasu 3:1 (NPK odpowiednio ~ 1:2,5:1). Fosforan amonu jest to dobrze przyswajalna forma fosforu.
Po około 6 tygodniach powstaje klon o grubych, białych silnych korzeniach. Tak to wygląda z mojego doswiadczenia. Najlepiej ukorzenianie wychodziło mi z bocznymi odrostami.
Swoją drogą spotkałem się z informacją, że "mix" rozdrobnionego podłoża do orchidei/storczyka działa najlepiej na wschody samych nasion.
grzes13
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 mar 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

cześć
A ja mam pytanie odnośnie mojej zeszłorocznej ostrej papryczki. Przezimowała jednak wypuściła masę bocznych pędów, niektóre są bardzo wiotkie i wydaje mi się że jest ich za dużo. Czy należy coś przyciąć.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Generalnie warto poucinać pędy, które wyrosły w zimie przy niedostatku światła, ja przykładowo obcinam pod koniec marca. Warto też przyciąć główny pęd, wtedy roślina lepiej się rozkrzewi na boki i da więcej owoców.
czolgista89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Cześć, od dawna przeglądam forum, ale w końcu przy rozpoczęciu praktykowania pojawiło mi się jedno pytanie. Dotyczy właśnie papryki, mam ją jeszcze w rozsadzie, bo zacząłem trochę późno, lecz nie w tym rzecz. W wielodoniczkach niektóre mają trochę trochę bledsze liście, już nie takie soczysto zielone, podlałem je 2 razy dzień po dniu nawozem z NPK w stosunku 2ml/l tak żeby miały wilgotno teraz dalej wodą, czy to mogła by być przyczyna czy za mało światła, za zimno? Około 24 C mają.

Obrazek
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Matko przecież tam ziemia jest spękana - tak sucho!
No chyba, ze jakiś eksperyment to jest na roślinach efemerycznych czy coś w tym stylu to ok - nie znam się na tym :lol:

I ten biały nalot na powierzchni - odpowiedz sobie sam i wybierz:
- nawóz? już? nie za wcześnie? chyba to "białe" to przez to...
- podlewasz wodą bieżącą, nieodstana i to "białe" to przez chlor z wody

"podlałem je 2 razy dzień po dniu nawozem z NPK w stosunku 2ml/l"
- kiedy?
-A ten nawóz NPK to znaczy co?
niewiele mi to mówi, zresztą jak chyba większości tutaj
Na przykład NPK 3-3-3 - to już bardziej konkretna informacja.


"za zimno? Około 24 C mają."
- przeglądać forum nie wystarczy, trzeba też czytać bo pisało o tym wielokrotnie :wink:

"przy rozpoczęciu praktykowania pojawiło mi się jedno pytanie"
- oj nieładnie nieładnie.. kłamstewko się pojawiło i to już w pierwszym zdaniu ! ;:306

Pozdrawiam :D
DoRosa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 gru 2010, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Witam, początkuję na forum, ale taaak tu ciekawie, że w mgnieniu oka godzina minęła na przeglądaniu Waszych postów :) Uwielbiam ostre papryczki, tego roku chcę sama po raz pierwszy wyhodować chili i jak na razie kiepsko idzie. 2 tyg. temu wysiałam si zero wschodów. Podłoże jest wilgotne, miejsce słoneczne, wystarczająco ciepłe- w kuchni na parapecie od strony południowej... Chyba będę zmuszona ponowić próbę.
Pozdrawiam pasjonatów roślin :)
czolgista89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

@sachel

Rzeczywiście woda "odstawała" góra 2-3h ;/ plus nawóz raczej to przyczyna, bo paprykę wczoraj podlewałem, dzisiaj wróciłem z pracy i już było sucho ale po zrobieniu zdjęcia podlałem. Wezmę sobie Twoje uwagi do serca i zobaczę jak wszystko będzie przebiegać.
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

DoRosa
Warto zrobić lub zainwestować w choćby najprostszą szklarenke np. taniąplastikową, lub przykryć doniczki folią (nie zapomnij wietrzyć!) i na słońce, nagrzeje się ładnie, będzie ciepło, wilgotno czyli to co lubią najbardziej i musi rosnąć :)

czolgista89
Nie trzymaj ich w takim razie w pełnym słońcu, masz za sucho w pomieszczeniu i w mig odparuje Ci wszystko - im mniejsze doniczki tym szybciej, polecam zakup wilgotnościomierza, choćby za 11zł z wysyłką na allledrogo, przydaje się to coś w domu :wink:

A propo chloru to lepiej żeby odstała, ja mam np. czasami białą wodę, jak to Pan z wodociągów ujął "pięknie" - "pewnie znów się dozownik chloru zje*ał, nic Panu nie poradze"- koniec cytatu. ehh.. :|
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Czołem Ostrohlicy :)

Dawno nic nie zamieszczałam, więc pokazuję kilka ostatnich moich :)

Piri-piri przybyło mnóstwo kwiatów, ale u mojej Siostry w domu nie chce coś zawiązywać kolejnych owoców heh... Poczekam aż wróci do mnie...może wtedy coś się zmieni ;:215
Obrazek

Chili czerwone NN
Obrazek

Obrazek

Yamaican Hot Yellow
Obrazek

Resztę rozsady dam jakoś na dniach...
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Jedna z 5 skrzynek annumów
Obrazek
Rocoto Guatemala Orange bardzo jestem ich ciekawa
Obrazek
annum
Obrazek
BJ Yellow
Obrazek
BJ orange
Obrazek
habanki red
Obrazek
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Ładne macie te sadzonki :) U mnie się już pąki kwiatowe pojawiają i wczoraj pierwszy poszedł pod nóż. Dwie sadzonki ogłowiłem wczoraj zobaczymy czy się lepiej rozgałęzią niż te z wierzchołkami.

Jalapeno, Cyklon, Pepperoncini, Rokita, Poblano, Pasilla Bajio, to są jednoroczne odmiany?? Basoto, Syberian, Cayenki to wieloletnie?? Jak możecie to mnie poprawcie:P
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

W naszym klimacie wszystkie są jednoroczne, ale możemy je zimować w domu i trzymać nawet kilka lat.
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.3

Post »

Witam ponownie ;)

Moje papryki mają już nowe doniczki. Oczywiście nie obyło się bez przygód. Po przesadzeniu papryczki zwiędły - tylko habanero wygląda normalnie.

Obrazek

Mam nadzieję, że wstaną. Ta w zółtej doniczce dosłownie wisi na aloesie. Mają piękną, nową ziemię i zostały podlane roztworem do fertygacji pomidorów ;)

A oto delikwentka tuż po przeprowadzce do nowej donicy. Wsadziłam ją głębiej, ale nie zlikwidowałam jej czubka, ponieważ niestety, z pojemnika po soku nie udało mi się tak łatwo wydostać rośliny jak z kubeczków i niestety, pozbawiłam ją niechcący sporej ilości korzeni ;:145 Postanowiłam dać jej parę dni, niech się biedaczka przyzwyczai do nowego miejsca, za dużo zmian na raz, to nie dobrze, zwłaszcza, ze też więdnie :|

Obrazek


edit
Papryki wstały :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”