OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

W kształcie serca pojawiły się w tym roku u pani, od której dostałem sadzonki. Bedę miał nasiona.
;:333 Pomysł z chwastami b. dobry. Pokrywają szczelnie glebę, dzięki czemu chwasty tak nie rosną ;:306 ;:306 ;:306 .
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Darbo, mam podobnie jak Ty tylko bez oprysków "jedynie skuteczną chemią" (jednak podkreślam, że pomidory mam w tunelu) już ładnych parę lat. Jednak nie mówię, że jest idealnie, też pojawiła mi się pod koniec brunatna plamistość na niektórych liściach, ale pomidory zdrowe do teraz, choć od około miesiąca tylko zrywam owoce i odkręcam na chwilę nawadnianie, żółtlica urosła po kolana :oops: -czym bynajmniej nie ma co się chwalić i niestety chyba siedzą w niej ślimaki, bo dziś (zebrałam już tylko skrzynkę owoców) było kilka jakby z wygryzioną dziurą. Na dniach zerwę zielone już do skrzynki i wpuszczę kury, to sobie poradzą z chwastami i ślimakami. Co prawda zrobią jeszcze większy bałagan, ale będzie mniej pielenia.
pozdrawiam Ewa
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Dobry tunel z pewnością będzie użyteczny. Kupiłem w tym roku mały tunel na rozsadę i mam dwie generalne uwagi - do tunelu pcha się wszelkie robactwo w ilościach często zatrważających (miałem np. setki skorków na m2); w upały temperatury są tam zbyt wysokie, nawet z cieniowaniem.
Pozdrawiam
Adam
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Wiem, że do sezonu jeszcze trochę czasu ale zastanawiam się czy to może już pora za skompletowanie apteczki pierwszej pomocy dla pomidorów. W ubiegłym sezonie dałem ciała i nie poszykowałem tego co trzeba zawczasu. Potem było tak, że trzeba szybko oprysk zrobić a tu nie mam czym i zaczęła się gonitwa po ogrodniczych. Jak można było się domyśleć, połowa sezonu i już pewnych środków nie było. Może wspólnymi siłami stworzylibyśmy taką "apteczkę pierwszej pomocy dla pomidorów" składającą się z kilku podstawowych i niezbędnych środków, które każdy uprawiający pomidory powinien mieć. Na pewno ułatwiłoby to sprawę dla wielu z nas i pozwoliło się przygotować do pomidorowego sezonu 2018 :D
Zawsze jest tak, że ktoś znajdzie coś na liściach np. plamy lub coś w tym stylu i wrzuca zdjęcia na forum. Potem dostaję odpowiedz, że trzeba spryskać jakimś środkiem. Leci do ogrodniczego, jest już koniec sierpnia a tu nic nie ma bo to prawie końcówka sezonu.
Miałem identyczny problem. Co myślicie o stworzeniu takiej apteczki składającej się z 4 albo 5 środków ???
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Byłeś na pierwszej stronie tego wątku? Oczywiście nie ma tam wszystkiego ale podstawowe rzeczy można wyczytać. Uważam, że robienie jakiejś jednej listy środków mija się z celem, ponieważ jednym środkom kończy się albo zmienia rejestracja a inne nowe wchodzą na rynek. Poza tym w każdym sklepie sprzedawca sprowadza to "co idzie" a nie koniecznie to co leczy. :wink:

Poczytajka do poduszki. http://www.inhort.pl/files/sor/programy ... towego.pdf
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Tutaj też można się dowiedzieć:

viewtopic.php?p=2881430#p2881430
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

kaLo pisze:Byłeś na pierwszej stronie tego wątku? Oczywiście nie ma tam wszystkiego ale podstawowe rzeczy można wyczytać. Uważam, że robienie jakiejś jednej listy środków mija się z celem, ponieważ jednym środkom kończy się albo zmienia rejestracja a inne nowe wchodzą na rynek. Poza tym w każdym sklepie sprzedawca sprowadza to "co idzie" a nie koniecznie to co leczy. :wink:

Poczytajka do poduszki. http://www.inhort.pl/files/sor/programy ... towego.pdf
Byłem na pierwszej stronie tego wątku. Myślałem o liście takich środków, które były przez Was używane w ciągu 2-3 lat na sezon 2018. Wiem, że jednym środkom kończy się albo zmienia rejestracja a inne nowe wchodzą na rynek. Jest grupa sprawdzonych preparatów, które są już na rynku jakich czas i pewnie jeszcze będą. Nie po to firmy wydają grubą kasę na badania i wprowadzenie jakiegoś środka na rynek, żeby po roku albo dwóch go wycofać. Np. taki Miedzian używany przez Nas wszystkich jest już długo na rynku i pewnie jeszcze wiele lat będzie w sprzedaży.
Dla kogoś kto zaczyna uprawę pomidorów taka lista byłaby przydatna. Przed rozpoczęciem sezonu mógłby zaopatrzyć się w niezbędne śr. ochrony roślin. Jeśli uważasz, że to bez sensu to trudno :( Myślałem, że pomysł byłby ciekawy i pożyteczny. Ja osobiście chętnie bym korzystał z takiej listy - ściągi. Zaczyna się nowy pomidorowy sezon i trzeba się zaopatrzyć w małe co niego :D
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Może nie "bez sensu, tylko trudne. Wyjątek z ulotki F-my Bayer:
Ochronę pomidora należy rozpocząć od zabiegów
produktami zawierającymi w swoim składzie miedź, aby prócz zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi również chronić
rośliny przed chorobami bakteryjnymi, z którymi mamy bardzo dużo problemów. Produkty te należy stosować kilkakrotnie przemiennie
z innymi preparatami do początku kwitnienia pomidorów. Aby zabezpieczyć właściwie plantację, należy stosować produkty zawierające substancje o różnym mechanizmie działania. Na początku stosujemy Acrobat ?MZ 69 WG, następnie w celu utrzymania ciągłości ochrony należy
zastosować Cabrio?Duo 112 EC oraz preparaty zawierające matalaksyl i mankozeb. W zależności od panujących warunków pogodowych i presji patogenów, stosujemy produkty zawierające mandipropamid lub propamokarb. W zwalczaniu zarazy ziemniaka warto sięgnąć po bardzo dobry technicznie produkt Orvego?525 SC ? nie więcej niż dwa razy w sezonie.
Na zakończenie ochrony należy sięgnąć po Signum? 33 WG. Preparat ten zastosowany w fazie dojrzewania owoców poprawia jakość pomidorów. Dzięki efektowi AgCelence wzrasta zawartość beta-karotenu i likopenu. Wyższy jest też brix
https://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/ ... 7_mini.pdf

Brzmi smakowicie, prawda? :wink:

Jest jeszcze odrobinę czasu i w święta postaram się sklecić jakąś konkretną listę środków, które warto mieć w apteczce.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

kaLo pisze:Jest jeszcze odrobinę czasu i w święta postaram się sklecić jakąś konkretną listę środków, które warto mieć w apteczce.
Jeśli uda Ci się stworzyć taką listę środków byłoby super :tan
Czy jednym z takich obowiązkowych preparatów mógłby być Miedzian?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

To środek na choroby bakteryjne i grzybowe. MIEDZIAN 50 WP zawiera jako substancję aktywną tlenochlorek miedzi, który ma bardzo dobre właściwości bakteriobójcze.

FUNGURAN A PLUS 50 WP, CHAMPION 50 WP,
Preparaty z tej grupy zawierają miedź w postaci wodorotlenku miedzi. Charakterystyczna jest dla nich mniejsza zmywalność formulacji wodorotlenku miedzi, niż ma to miejsce w przypadku tlenochlorku miedzi.
Brak chloru powoduje, że preparaty te nie są fitotoksyczne w stosunku do roślin uprawnych. Kryształki wodorotlenku miedzi mają postać igieł, dzięki czemu bardzo dokładnie przylegają do opryskiwanej powierzchni.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Wychodzi na to, że FUNGURAN A PLUS 50 WP, CHAMPION 50 WP z wodorotlenkiem miedzi są skuteczniejsze od powszechnie używanego MIEDZIANA WP 50 ?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Podjadę na działkę i przejrzę swoją apteczkę. Coś wymyślę dzisiaj wieczorem i napiszę co wymyśliłem. :wit
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Spoko :D
To będę czekał na list.
Może ktoś jeszcze się podłączy i razem stworzymy apteczkę pierwszej pomocy pomidorom :D
Pozdrawiam Krzysiek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”