Przechowywanie warzyw przez zimę.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Na piecu na pewno ususzysz liście, sama dawniej tak robiłam zanim kupiłam suszarkę.Natomiast starte korzenie lepiej ususzy suszarka.Po prostu zrobi to szybciej, wtedy starte warzywa nie zdążą ściemnieć.Marchewka jest pięknie pomarańczowa a pietruszka i seler białe.

--
A i zapach po odkręceniu słoika zimą tez super--
Awatar użytkownika
Kornel
100p
100p
Posty: 108
Od: 31 sty 2013, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice/Radzynia Podlaskiego

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Ja w tym roku część porów spróbuje przechować wraz z korzeniami tzn. wykopie je, starając się jak najmniej obwalić ziemi z korzeni i poustawiać w skrzynce . Następnie wystające korzenie przysypać ziemią i podlać wodą. Przechowywane będą w nie ogrzewanym garażu.
Czyjeś niepowodzenie cieszy nas tak samo , jakbyśmy my sami odnieśli jakiś sukces.-NN
gosiawil478
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 lip 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Przechowywanie warzyw

Post »

Ja też muszę się z tym zgodzić chociaż u nas forma ziemianki jest trochę inna. Nie jest ona zrobiona w ogrodzie tylko w domu. W piwnicy jest wejście pod schody(poziom niżej niż piwnica) i pod nimi jest zrobione pomieszczenie bez fundamentu. Jest tylko ziemia a na niej piach. Ten kto budował ten dom miał super pomysł. Warzywa całą zimę pod ręką w odpowiednich warunkach i do wiosny świeże.
Pozdrawiam GOSIA
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

My mamy wreszcie swoją własną piwniczkę ok 8m kw,głębokosc 2m,na spodzie glina.Testujemy ją pierwszy rok(mąz sam wybudował)na glinie lezą ziemniaki,marchew,pietruszka,selery,w skrzynkach jabłka i bulwy malw.Lezy to wszystko nie przykryte.Czy dobrze?nie wiem.Do tej pory nawet drzwi nie zamykałam bo warzywa miałyby za ciepło i by rosły.na pewno jest jeden mankament;za mały otwor wentylacyjny.Piwniczka wykopana jest pod wiatą,blisko domu.Na wiosnę podzielę się uwagami,na razie jestOK.na pewno warto miec :tan
Marianna
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

miisia , a dlaczego bulwy malw wykopałaś ? czy one nie przezimują zimy w gruncie ?
Bożena
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Może chodziło o dalie?
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Dalie się wykopujena zimę , ale napisała malwy i stąd moje pytanie ! chyba że się pomyliła , może być , poczekamy na odpowiedz :wink:
Bożena
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Szukam porady jak przechowywac zimą pory i oczom nie wierzę moj wpis na temat piwniczki :tan .Potwierdzam ,ze taka piwniczka to wielki skarb,warzywa pieknie się przechowują a nawet i karpy kwiatow-nie malwy tak jak napisałam wyzej tylko oczywiscie karpy dalii :oops:.A teraz nie wiem co zrobic z porami ,czy wykopac z korzeniami i ułozyc w kąciku w piwnicy czy je zostawic na dworze przysypane?
Marianna
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Ja nie wykopuję porów z grządki, jeśli trzeba je zabrać przed orką, to wystarczy zadołować tak samo jak rosły.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Pod warunkiem, że to pory odmiany późnej.
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Aria,forumowicz,dzięki za szybką podpowiedz odnosnie porow ;:196 ,Moze jeszcze dodam ,ze byłam dzisiaj w piwnicy a tam nory,dziury nornic,mąz wlał wodę no i jedną udało się złapac.Przypomnę;głębokosc na pewno 2m.Teraz mam kolejny problem ;jak zabezpieczyc przed nornicami?Gęsta siatka druciana na spod piwniczki? ;:219
Marianna
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przechowywanie warzyw

Post »

Waleria pisze:Ja trzymam marchew i pietruszkę w plastikowych wiadrach, zasypane piaskiem z piaskownicy. Piasku nie zwilżam, w suchym dobrze przechowują się. Piwnica jest w bloku, rury CO są dosyć dobrze zaizolowane, a piwnica jest przy ścianie zewnętrznej, więc dosyć chłodna. Marchew i pietruszkę przed wrzuceniem do wiader starannie segreguję, bo wszelakie uszkodzone zaczynają dosyć szybko gnić. Te przeznaczam do szybkiego spożycia.
Marchew i pietruszkę też czasami trochę zostawiam nie wykopanych, narzucam na nie liści i różnych badyli, i mam na wiosnę. Można też trzymać warzywa w mini-kopcach, kiedyś tak robiłam, ale ponieważ nie lubię w zimie chodzić na działkę, zrezygnowałam z tego, skoro mogę mieć je w piwnicy.
Waleria, brak wentylacji nie przeszkadza?
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Ja raz zostawiłam marchew w kopcu na działce, dodatkowo przykryłam igliwiem żeby nie zmarzła. Dobrze, że igły zostały na wiosnę bo z marchewki gryzonie nawet ogonków nie zostawiły. Teraz przechowuję w wiadrach zasypanych piaskiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”