Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

ja przepraszam za zamieszanie, dziękuje za wszelkie uwagi czy spostrzezenia, zycie jest zbyt krótkie a nasze roślinki i tak nas ocenia jak zrobiliśmy zle to nie wyrosna a dobrze to beda nam wdzięczne i urosna, pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

tara troche za mało ziemi dałas i teraz pomidory są otoczone tubą :(
mia63
100p
100p
Posty: 176
Od: 3 gru 2006, o 22:56
Lokalizacja: bytom

Post »

Lubię to forum i lubię TEN wątek:)Czytam Was kochani uważnie, piszcie nadal:) :tan
pozdrawiam serdecznie
Ula R
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

własnie dodalam ziemi, dzięki
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Taro- Twoje pomidorki nie wyglądają żeby miały paść, chyba coś z nich będzie.

Tak ogólnie to najważniejsze jest dla zdrowia siewek, aby miały raczej sucho. Podlewamy minimalnie. Po wzejściu i rozłożeniu liścieni roślinka i tak prawie nie rośnie przez około 2 tygodnie więc podlewanie może tylko zaszkodzić. Ja pisałam i Erazm pisał, jakimi środkami można zabezpieczyć się przed chorobami siewek, ale spotkało się to z oburzeniem przeciwników chemii. Więc jeśli nie chcecie jej stosować to trzymajcie siewki sucho.Oczywiście trzeba codziennie zerknąć czy nie podwiędły, bo wtedy należy nieco podlać.

Czy tak maleńka roślinka potrzebuje nawozów? Chyba każdy siał rzeżuchę na talerzyku, bez ziemi i nawozów i przekonał się, że nasionko ma w sobie składniki conajmniej na kilka tygodni życia! A my siejemy do ziemi, która nawozy już ma. Dlatego każde dodatkowe nawożenie, o ile nie spali rozsady, to zwiększy jej wrażliwość na choroby.

Ziemi jest tyle rodzajów, że czasem nie od razu uda się trafić na właściwą. Mi sprawdzała się ziemia wysiewna Klassman Kronen lub tej samej firmy uniwersalna ziemia trawnikowa( o wiele taniej wychodzi) Nigdy nie siałabym do żadnej Blumenerde! To ziemia do kwiatów typu pelargonia, ma dużą zawartość nawozów.
Zapraszam do podzielenia się doświadczeniami na temat sprawdzonych rodzajów ziemi.

Do pikowania można użyć ziemi takiej samej jak do siewu, nie jest konieczne kupowanie innej. Po przepikowaniu podlewamy i czekamy z następnym podlewaniem, aż ziemia przeschnie. Nie da się tu powiedzieć: za tydzień czy za ileś dni. Na parapecie nad kaloryferem będzie to prędzej, a na chłodniejszym oknie później.

Gdy rozsada jest większa, szybciej zużywa wodę i trzeba podlewać coraz częściej. Gdy ma ponad 15cm to można do wody dodawać nawozu (wg przepisu na opakowaniu), może to być Florowit, dobrze sprawdza się także nawóz do kwiatów balkonowych. Nie może to być nawóz z przewagą azotu, bo z powodu niedoboru światła przy uprawie rozsady w domu, spowoduje on jeszcze większe wyrośnięcie roślin do góry.

Czas produkcji rozsady jest tym dłuższy, im wcześniej ktoś rozpoczyna. To znaczy, że siejąc w lutym, potrzebujemy 8-9 tygodni, a siejąc w kwietniu - 5-6 max. Chodzi o światło, które w lutym i marcu jest kilkakrotnie słabsze (analogia do fotografii?) Więc po co robimy sobie kłopot już od lutego? Bo chcemy, żeby pomidory jak najwcześniej zakwitły, a na to ma większe szanse starsza rozsada.

Myślę, że warto czytać, co piszą naukowcy, żeby "nie wyważać otwartych drzwi'. Oni odwalają kawał roboty, żeby każdy ogrodnik nie musiał sam robić eksperymentów, bo życia by nie starczyło. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę, że nie zapewnimy naszym roślinom tak idealnych warunków , bo na przykład nie mamy szklarni sterowanej komputerem. Wiedza, czego one potrzebują ułatwia jednak bardzo znalezienie własnych sposobów uprawy.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

dzięki za pocieszenie, bo one widac zaczynają brac sie do życia ale nie mialam takich przygód dotychczas. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

blue pisze: Chantico napisałaś że......... po doniczki dla Koralików....... czyli posiałaś tą odmianę co ja?
Tak, też mam Koraliki :D
Właśnie wczoraj przesadziłam pierwsze dwie sztuki do doniczek. Sadzonki są już na tyle spore, że zaczyna być im ciasno w plastikowych kubeczkach. :wink:
Mam nadzieję, że dobrze się przyjmą i będa owocować.

P.S. Dodam jeszcze, że jak dotąd nie użyłam przy produkcji rozsady ani grama nawozu czy innej chemii, a roślinki, odpukać, mają się świetnie :D
Pozdrawiam :-)
Kasia
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Podpisuję się pod każdym słowem napisanym przez Lottę- tadeusz.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Witam to moje fotki pomidorów jak się rozwijają wysiałem je 8 marca
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Widzę Uki, że Twoje siewki zaczynają wypuszczać listki. Niedługo będziesz je mógł pikować :)
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
White Elk
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 mar 2008, o 11:47
Lokalizacja: NRW- Niemcy

Post »

ja sie podpinam pod temat pomidorow.
zamierzam na dworze postawic taki domek foliowy Obrazek
i teraz nie wiem co lepiej, sadzic flance w donicach czy jednak lepiej do gruntu... ?
no i czy te pomidorki musza do domku wczesniej byc wysadzane czy normalnie, tak jak inne po "zimnych ogrodnikach" ??
przyznam ze chyba za wczesnie wysialam i sadzonki sa juz troche duze...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

White Elk Po raz kolejny prosimy o używanie polskich czcionek!
Masz problem -zapoznaj się z postem Administratora forum http://www.forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10597
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Witam więc za ile dni będe mógł pkiować swoje pomidorki
Lukasz uki94
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”