Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Uki, to jeszcze za szybko. Jeszcze są za zimne noce aby wynieść je do folii. Zatrzymało by Ci to wegetację pomidorów.
Poczekaj jeszcze, ja będę wynosić dopiero po połowie kwietnia jak będzie wiadomo, że noce będą cieplejsze.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Pomidory mają bardzo płytki system korzeniowy, korzenie rozrastają się głównie na szerokość i dlatego też powinno sie je sadzić na miejsce stałe( jeżeli istnieje taka możliwość) do gruntu. Pod folię wysadza się w okresie 15 kwietnia-15 maja. Każde wysadzenie przed 15 maja zwiększa ryzyko że mimo wysadzenia pod folię dosięgnie je mróz, im wcześniejsze wysadzenie tym ryzyko większe( ale też satysfakcja z własnych wcześniejszych owoców jeżeli ryzyko sie uda). Istnieją również zabezpieczenia na wypadek pojawienia się przymrozku pod folią: pierwsza to w tuneli owinięcie posadzonego krzaka flizeliną, druga to wstawienie zniczy czy innego źródła ciepła do tunelu foliowego, trzecia to zadołowane z doniczką pomidorów i w przypadku przymrozków zabranie ich do cieplejszego pomieszczenia. Jeżeli ktoś za wcześnie wyhodował i sadzonki są duże lub wyrośnięte to w celu przyhamowania wzrostu można je wstawić do tunelu (ewentualnie zadołować w doniczce). Tunel foliowy im wyższy tym lepszy, ja mam wysoki na 3,5 m i do szczytu foli wyrastają pomidory. Co do pikowania rozsady to są w zasadzie 2 ograniczenia: nie wcześniej niż sadzonka wykształci 2 listki właściwe i nie później niż siewki w kuwecie nie mają miejsca do rozwijania się.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Moje pomidory które już popikowałem mają już dobrze rozwinięte liście właściwe czy będą gotowe do wysadzania na początku maja
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
danusiak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 4 sty 2007, o 07:51
Lokalizacja: zach pom.

Pomidorki

Post »

moje oszalały rosną jakoś szybkciejObrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

uki94 pisze:mam jeszcze jedno pytanie czy moje pomidorki które są już popikowane moge przenieść do folii
Takie http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 702#273702 można już sadzić; ok. tydzień lub nawet dwa wcześniej można je już na dzień wynosić do tunelu a na noc przynosić a kilka nocy wcześniej już zostawić na całą dobę.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

uki94 pisze:mam jeszcze jedno pytanie czy moje pomidorki które są już popikowane moge przenieść do folii
Jak posadzisz je teraz w tunelu bez dodatkowych zabezpieczeń to przy przymrozkach zmarzną. Ponadto sadząc teraz wstrzymasz ich wzrost - ziemia nawet w tunelu jest za zimna.
Wstawiając z doniczkami nawet tylko w okresie dnia narażasz je na choroby grzybowe. Zamknięty szczelnie tunel paruje w środku i jest w nim duża wilgotność powietrza co jest spowodowane dużymi różnicami temperatury w tunelu i na zewnątrz.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

uki94 pisze:Moje pomidory które już popikowałem mają już dobrze rozwinięte liście właściwe czy będą gotowe do wysadzania na początku maja
Bardzo prosze o odpowiedź
Lukasz uki94
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Uki94 - daj zdjęcie jednej sadzonki pomidora.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Są takie jak na stronie 7 pomidorki rysiula niektóre już mam popikowane a niektóre te mniejsze będę pikował jutro
Lukasz uki94
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

uki94 pisze:Bardzo prosze o odpowiedź
Nie bądź taki niecierpliwy, zrobiłeś przy pomidorach co możliwe, rób tak dalej i nie bądź nadgorliwy by przyśpieszać sztucznie wzrost- przyroda rządzi się swoimi prawami. Jeżeli stworzyłeś im dobre warunki bez przyśpieszaczy będą rosły w "oczach", a czy je wysadzisz na początku maja(podejrzewam że pod folią) to już tylko od Ciebie zależy.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Kacper pisze:ziemia nawet w tunelu jest za zimna(...)
narażasz je na choroby grzybowe.
Zależy w którym tunelu, acz należy to brać pod uwagę.
Za to nie widziałem jak żyję pomidorów chorych w okresie sadzonki ani długo po posadzeniu. Może gdzieś komuś chorują, ale znacznie niebezpieczniejsze jest przechłodzenie niezahartowanej rozsady.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Moje niektóre pomidorki pozbywają się liścieni czy będą rosły normalnie
Lukasz uki94
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Jak wykształcają się liście właściwe, liścienie usychają i odpadają, jest to normalne.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”