Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit .Chcę przekopać kawałek trawnika w celu pozyskania dodatkowych grządek pod uprawę warzyw. :heja
I zastanawiam się jak i kiedy to najlepiej zrobić.Przekopać trawę do "góry nogami" i niech rozłoży sie pod ziemią,czy zedrzeć darń i dopiero przekopać ;:224
A gdy już skopie ten kawałek trawnika,zmieszać ziemie albo nasypać inną ziemię na wierzch?
A może zmieszać ziemie z granulowanym obornikiem i przykryć czarną fizeliną,żeby chwast nie rosły,aż do posiania w maju
ogórków,czy ogólnie warzyw.Myślałam też tam posadzić pomidory. :idea:
Może ktoś ma inny patent na przerabianie trawnika na grządki.
Pozdrawiam
Joanna
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Witaj JOASIU, wydaje mi się że sposób Przekopać trawę do "góry nogami" jest najkorzystniejszy bo przecież trawa i jej korzenie to dobry materiał organiczny, który zostanie wykorzystany przez roślinę w czasie wzrostu.

Robimy to tak;
- łopatą tniemy murawę na szerokość sztycha łopaty wzdłuż miejsca gdzie będziemy zamieniać trawnika na ziemię uprawną ;
- tworzymy rowek w trawniku na szer, sztycha łopaty usuwając darń i przenosimy ją na koniec miejsca w którym zakończymy kopanie;
- w miejscu po usuniętej darninie trawnika kopiemy rowek szerokości i głębokości sztycha łopaty.
- wzdłuż wykopanego rowka tniemy i usuwamy na szerokość sztycha łopaty kolejną darninę i odwracając ją "do góry nogami" umieszczamy ją w wykopanym rowku;
- kopiąc następny rowek o szerokości i głębokości sztycha łopaty wzdłuż trawnika zamienianego na ziemię uprawną , ziemię sypiemy do rowka wcześniej wykopanego przykrywając wcześniej włożoną tam darninę z trawnika;
Kolejne czynności powtarzamy do czasu aż skopiemy cały trawnik przeznaczony na ziemię uprawną, mam nadzieję że złożona tam darń zmieści się w kopanych rowkach, jeżeli nie to przenieść ją do kompostownika.

Po takim przekopaniu trawnika nie powinno żadne ździebło trawy pojawić się na wierzchu ziemi i nie ma już potrzeby dodawać jakiegokolwiek obornika, czy kompostu.

Ponownego przekopania ziemi z obornikiem, czy kompostem dokonaj jesienią po zbiorach.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Przyłączam się do pytania Pelasi, też mam ten problem, tylko do maja nie będę chyba czekać, bo część kwiatów muszę wysiać w kwietniu , właśnie tam gdzie jest trawnik, od 15 lat...
Położenie folii i czekanie na samoistne zniknięcie roślin niestety nie dla mnie. :roll:
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Tadeuszu a czy myślisz ,że ta trawa nie wybije ??? Jakoś się boję skubania potem spomiędzy kwiatków.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Tadeuszu :) czytałam Twój patent chyba z 5 razy ,aż w końcu zrozumiałam ;:63 o co chodzi. ;:138

Dziękuje Ci bardzo za podpowiedź.W marcu przekopie tym sposobem kawałek trawnika.Mąż obiecał ,że pomoże :roll:
Analizując ten sposób, nie wydaje mi się,żeby trawa urosła między warzywami lub kwiatami,bo będzie odwrócona do góry nogami,a na dodatek będzie przysypana ziemią. :heja
Pozdrawiam
Joanna
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłoże idealne :)

Post »

ANIU jeżeli tylko nie wystawać z ziemi źdźbła trawy, to nie mają prawa wyrastać z ziemi.

JOASIU mnie chodzi o to by zdjęta z trawnika darń znalazła się jak najniżej w ziemi i była dokładnie przykryta co najmniej pięciocentymetrową warstwą ziemi ( by wyrównując po kopaniu ziemię grabkami nie wydobywać darń na wierzch.

Można od razu przekopać ziemię z darnią trawnika, ale to można robić jesienią na zimę, wtedy robić to trzeba bardzo dokładnie by darni nie było widać na wierzchu, ale już wyrównując ziemię grabkami z pewnością byśmy wydobywali resztki darni na wierzch ziemi.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit ...W tym tyg.będę miała obornik gołębi. Czy przy kopaniu tego trawnika w np. w marcu,albo jak pogoda pozwoli wcześniej ;:224 mogę go trochę zmieszać z ziemią(nadmieniam ze będę uprawiać warzywa na tej skopanej grządce dopiero w maju).
Czy obornik zdąży się przerobić przez dwa miesiące?
Jeżeli nie ,to co będę mogła o tej porze roku zrobić z tym gołębim obornikiem?
Może zostawić go do jesieni w workach? :shock: A może jest inne zastosowanie takiego obornika przy uprawie roślin, podczas wiosny i lata :idea:
Pozdrawiam
Joanna
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Joasiu nie chcę Ci plątać bo Tadeusz z pewnością jest bardziej doświadczonym ogrodnikiem ale ja też likwidowałam trawnik i zrobiłam na dwa sposoby , część tak jak mówi Tadeusz a część wycinałam takie kwadraty i wytrzepywałam darń z ziemi.Potem dodałam obornik koński i przekopałam , zrobiłam to jesienią i chociaż jestem niedoświadczona warzywka były super :D
A tam gdzie przekopałam z trawą na wiosnę siejąc warzywka miałam więcej roboty bo kępy trawy pod spodem plątały mi się, może coś źle zrobiłam, może za płytko przekopałam....nie wiem ale ja wole oczyszczać , więcej pracy ale mi lepiej.
pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Witaj JOASIU, obornik gołębi to prawie sam azot, dorównuje mu z nawozów azotowych chyba tylko mocznik.

Przy jego zastosowaniu musisz być bardzo ostrożna, łatwo nim przenawozić, pół biedy gdy tylko liście u każdego z warzywa urosną Ci dość mocno ( ale z ziemi niewiele będzie co wykopywać), dość łatwo można takim nawozem popalić rośliny.

Ja osobiście doradził bym Ci część tego nawozu wiosną wsypać do beczki zalać wodą i po pewnym czasie jeszcze raz rozcieńczając( w jakiej proporcji znajdziesz na tym Forum, lub Ci podpowiedzą) podlewał posadzone rośliny.

Większość bym stopniowo dodawał do kompostownika a jesienią wszystko co by było w kompostowniku ( nawet jak nie byłby dobrze przerobiony) wyniósł na grządki rozrzucił i przekopał ziemię. Przed wyrzuceniem roślin na kompostownik dobrze by było rozdrobnić składowane resztki.

Kompost, nawet ten nierozłożony byłby rozcieńczalnikiem nawozu gołębiego i w następnym roku ziemia by nie miała nadmiaru azotu skutkującego piękne rośliny, ale brak owoców w ziemi i nad ziemią.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit Neil....a wykopywałaś dołek,wrzucałaś tam darń trawy,a potem tą darń zasypywałaś ziemią? ,czy tylko przekopałas trawnik,bez tej techniki(bez zasypywania darni ziemią)? :roll:
Tadeuszu ,tak myślałam ,że ten gołębi pomiot nie będzie do zastosowania teraz,ale oczywiście chciałam się upewnić.
Wrzucę ,tak jak radzisz trochę do beczki(musi być chyba z pokrywą?)już widzę minę męża ;:224 i będę tą miksturą podlewać rośliny ;:224(oczywiście rozcięczoną).Nie wiem co z kompostownikiem,bo gołębi obornik nie zbyt ładnie pachnie...a jak sąsiedzi wywiozą mnie na taczkach? :heja
Ale dziękuje za radę.
Aha, jeszcze jedno pytanie,...a można go przekopać samego, albo z domieszką słomy(bo ten będzie chyba wymieszany ze słomą,bo to ściółka z pod gołębi) z ziemią na jesień?
Pozdrawiam
Joanna
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Możesz go przekopać samego , ale musisz rzadko go rozrzucić na ziemi, lepiej jak Ci zostanie na następny rok, niż byś miała przedobrzyć.

Proponuję ,po zbiorach kupić żyta, lub owsa kilogram- dwa ( jeszcze lepiej coś z motylkowych roślin) , po zbiorach warzyw płytko ziemię zruszyć i posiać poplon ( tak to się nazywa) a po miesiącu na to rozrzucić obornik gołębi i przekopać już głęboko ziemię przed zimą. ( o wysiewie zbóż lub motylkowych poszukaj na Forum, było o tym pisane).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Można na Tobie polegać Tadeuszu ;:3 Dziękuje :wit
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże idealne :)

Post »

No właśnie, ja przekopałam tak tradycyjnie nie zasypując dodatkowo ziemią ,tak mi pokazał sąsiad na działce ale ta trawa nie rozłoży się tak szybko i potem się plącze :wink: Nie wiem może spróbuj tak jak ja część jednym sposobem a część drugim i sama zobaczysz jak Ci lepiej ;:224
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”