Szczaw(Rumex) uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczaw

Post »

Mam szczaw i to dużo, wczoraj zebrałam część i do słoików, jutro miałam zamiar wyciąć resztę i przerobić a tu koleżanka mówi ze jak nie wypuści kwiatków i się sam nie rozsieje to na drugi rok nic nie wyrośnie ;:202 Ja byłam przekonana że skoro wieloletni to sobie odbije za rok z korzeni. I co tu robić? Dodam że żadnych zaczątków kwitnienia nie widziałam tylko co chwile wypuszcza świeże listki :D
Ola
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Szczaw

Post »

W dniu dzisiejszym wysiałem szczaw gajowy (krwisty) Rumex sanguineus L. Ma podobno smakować tak jak większość odmian a do tego stanowić ozdobe na działce ( krwisto unerwione liście). :)
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Szczaw

Post »

Witam
to moje szczawiki ozdobne

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Szczaw

Post »

TomekD pisze:RingoJelcz, dzięki twojej podpowiedzi namierzyłem u mnie faktycznego sprawcę:

ObrazekObrazek

Wg mnie jest to pożyteczna larwa bzyga

http://www.national-geographic.pl/foto/ ... -90-289481

W zeszłym roku trafiłam na nie i okazało się, że są zawsze tam gdzie są i mszyce.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
xanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczaw

Post »

A czy powinniśmy jakoś specjalnie podłoże przygotować?
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczaw

Post »

Do posiania szczawiu skłoniła mnie kiedyś zawartość kupnego słoika brei szczawiowej zwanej "Szczaw na zupę" , gdzie odkryłam kawałeczki szkła i jakiegoś gruzu...brr..Kupiłam torebeczkę nasionek i posiałam, żadnego specjalnego podłoża nie przygotowywałam, posiałam jakieś 4 lata temu i rośnie do dziś, co roku kwitnie kilka roślinek, część tych kwiatów ścinam, ale kilka zostawiam, żeby się rozsiał. Co dwa tygodnie ścinam listki i mrożę. Szybko odrasta i do jesieni jest ładny i żadne robale się go nie czepiają. Może dlatego, ze rośnie w półcieniu, gdzie gleba tak nie wysycha, no i w towarzystwie mięty. Chyba mu odpowiadają takie warunki.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szczaw

Post »

Szczaw to urośnie w byle czym,jak chwast.
Awatar użytkownika
norapik
50p
50p
Posty: 61
Od: 20 kwie 2016, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NE

Re: Szczaw

Post »

Ogrodnik88 pisze:Szczaw to urośnie w byle czym,jak chwast.
Tyle że ja mam niedobór kwaśnej gleby dla szczawiu, albo glina za skalista do uprawy czegokolwiek, albo żyzne zasadowe. Muszę specjalnie igliwiem zakwaszać. Ale rośnie sobie wysiana w maju grządeczka szczawiu, w nadziei, że te 3 lata poplonuje na zupy.
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczaw

Post »

W tym roku zasadziłem w marcu szczaw. Z jednego opakowania nasion udało mi się obsadzić dość gęsto obszar około 0,5 metra na 0,5.
Nic przy tym szczawiu szczególnie nie robiłem. Na chwilę obecną co tydzień mam zbiory tak około 0,5 kg. Szczaw bardzo szybko odrasta.
Drakioss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szczaw!

Post »

Witam.
Chciałbym si dowiedzieć pewnych informacji na temat naszego szczawiu
A mianowicie chodzi mi o to czy można go ususzyć by przy tym nie stracił swoich wartości ?
I jaką metodą byście polecali go suszyć ?


Pozdrawiam Serdecznie.
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Szczaw

Post »

Na jakich stanowiskach rośnie u Was szczaw? Potrzebuje dużo słońca, czy raczej cień?
I czy szczaw gajowy ma takie same wymagania? Mam nasiona, ale na opakowaniu nic na ten temat nie ma...
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Szczaw

Post »

U mnie szczaw rośnie pod wiśnią - czyli w takim półcieniu i ma się dobrze.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczaw

Post »

Potwierdzam to, co piszą wyżej Forumowicze. Szczaw urośnie zarówno w byle podłożu (choćby piaski) jak i byle jakim miejscu (stanowisko słabo oświetlone). U mnie w rodzinnym ogródku, miałam posianą 1 lub 2 paczki zwykłego szczawiu pod rozrośniętą czereśnią. Miejsce raczej cały czas zacienione, ziemia średnia, a rósł pięknie i zbiory były obfite. Pisząc 'zwykły' szczaw miałam na myśli ten jednolity zielony, a nie ten gajowy z czerwonym unerwieniem. Tak więc moim zdaniem, można posiać szczaw w najgorszym miejscu ogródka, bo szkoda marnować na niego jakieś super stanowiska.

Zapraszam tutaj :arrow: https://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=9 / jokaer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”