Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ewunia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 maja 2006, o 18:28
Lokalizacja: Piła

Ziemniaki,kartofle,bulwy,pyry

Post »

Zaproponowano mi zagospodarowanie działki ogrodowej obok mojej. Na tej działce są wysadzone tylko truskawki ( na jedej części) w tym roku chyba juz za wiele nie posadzę, więc chyba zasadzę pozostałą część ziemniakami. Czy nie ma przeciwskazań aby ziemniaki rosły obok truskawek.
Nadal sie zastanawiam co jeszcze posadzić mogę zasadzić, warzywa mam zasadzone na mojej działce.
Pozdrawiam wszystkich działkowiczy:)
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Te dwie rośliny nie należą nawet do wspólnego rodzaju więc niewiele poza szarą pleśnią ich nie łączy. Możesz spokojnie sadzić.
Awatar użytkownika
sacro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 30 gru 2006, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Ziemniaki

Post »

Dlaczego należy podsypać ziemniaki? Mowią mi że trzeba, ale nikt nie potrafi odpowiedzieć dlaczego.
...jesteśmy tylko tu przez chwile...
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nie rozumiem o jakim podsypywaniu mówisz. Może masz na myśli okopywanie ziemniaków?
Mietek.
Awatar użytkownika
sacro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 30 gru 2006, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Post »

właśnie, ziemie podsypuje się pod roślinkę
...jesteśmy tylko tu przez chwile...
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nie znam teorii uprawy ziemniaka ale z praktyki sądzę, że ziemniak tworzy bulwy na odcinku łodygi znajdującym się pod powierzchnią ziemi. Okopywanie, przez nagarnianie dodatkowej ilości ziemi na łodygi ziemniaków stwarza możliwość zawiązywania większej ilości bulw i ich swobodny rozwój w ziemi.
Mietek.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja z okopywaniem skończyłem już dobre kilka lat temu. Była to męcząca praca i nie zauważyłem aby po jej zaprzestaniu, zmniejszyły się moje plony.
Okopywanie stosuje się w rolnictwie, ale w domowych uprawach nie warto tracić na nie czasu.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

na ziemiach lekkich (piaski) ziemniaki się tylko okopuje, na ciężkich okopuje się gdy mają parę centymetrów i następnie się obsypuje. Ułatwia to walkę z chwastami i później wykopki, w polu kopaczką badź kombajnem a w przydomowym ogródku motyką rozgrzebuje się rząd. Im wyżej obsypiesz ziemniaki, tym lepiej. Życzę Ci udanych zbiorów, takich żeby aż rzędy popękały. Bigacz, lubisz się bawić w kopalnię odkrywkową? Najlepiej uprawiona i spulchniona gleba to właśnie kartoflisko.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

bigaczzz pisze:Ja z okopywaniem skończyłem już dobre kilka lat temu. Była to męcząca praca i nie zauważyłem aby po jej zaprzestaniu, zmniejszyły się moje plony.
Okopywanie stosuje się w rolnictwie, ale w domowych uprawach nie warto tracić na nie czasu.
Tak, w rolnictwie jest to niezbędne - umożliwia wykopywanie kombajnem lub motyką. Ziemniaki uprawiane "na płasko" trzeba kopać szpadlem (sadzi się tak za wschodnią granicą).
smoczun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2008, o 23:41

Ziemniaki

Post »

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem poczatkującym ogrodnikiem i mam problem z ziemniakami. Co moze im dolegac?
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedz.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

najbardziej popularna w moich stronach choroba to zaraza ziemniaczana, nie wiem czy to na 100% zaraza, nie uprawiam ziemniaków, na tym forum może ktoś Ci odpowie ale najlepiej szukać w internecie pod hasłem "ochrona ziemniaka" lub "choroby ziemniaka" może znajdziesz jakiś artykuł ze zdjęciami i wredy porównasz.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam
Tu jestem jako noob, ale na tyle chyba się znam. To jest zaraza ziemniaka raczej. Np. tutaj http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php można znaleźć komunikat o tej chorobie i w nim zalecane środki. Skoro już objawy są, będą potrzebne fungicydy systemiczne, czyli działające wgłąb rośliny. Ja na ten przykład użyłem właśnie Ridomilu Gold i nie narzekam, marne krzaczki bo marne, ale zaczęły się powoli odradzać.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

w jakich proporcjach stosujemy mleko na ziemniaki
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”