Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Ja pierwsze ziemniaki jem zawsze w moje urodziny, czyli 15 czerwca :wink: :lol:
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
maalpunia
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 mar 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Moje ziemniaki poszły w ziemię na początku marca i teraz krzaki są wysokie na wysokość mojego uda. Przez ostatnie deszcze idą w górę niesamowicie! Jako, że nie miałam pojęcia jak sadzić ziemniaki to posadziłam moje za płytko i po jakimś czasie założyłam im ubranko z dużej torby (takiej w jakiej docelowo można sadzić ziemniaki). Wsypałam do niej ziemii i teraz szykuję się do tego, żeby wsypać drugi raz (torba będzie już zasypana po samą szyję). Zastanawiam się tylko czy to było dobre posunięcie. Czy takie obsypywanie ziemią kiedy bulwa była sadzona bezpośrednio w gruncie ma jakiś sens? Dobrze kombinuję?
Pozdrawiam :)
babcia360
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 sty 2011, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwalskie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

A nie prościej było obsypać ziemią z miedzyrzędzi? Ja okopuje pierwszy raz ,kiedy ziemniaki mają ok. 20 cm wysokości po dziesięciu dniach powtarzam czynność.Moje sadzone 15 kwietnia mają już pąki kwiatowe.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

A moje już zaczynają kwitnąć ;:138
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Jak wysoko należy ziemniaki obsypać? Raz już je obsypałem ale okazuje się że chyba troszkę za gęsto posadziłem i z ponownym obsypaniem będzie problem. Co się stanie jeśli nie będą właściwie obsypane?
maalpunia
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 mar 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

babcia360 pisze:A nie prościej było obsypać ziemią z miedzyrzędzi? Ja okopuje pierwszy raz ,kiedy ziemniaki mają ok. 20 cm wysokości po dziesięciu dniach powtarzam czynność.Moje sadzone 15 kwietnia mają już pąki kwiatowe.
Właśnie nie, bo nie ma międzyrzędzi. Mam malutki warzywniak w przydomowym ogródku i ziemniaki są posadzone wzdłuż płota, a zaraz obok tego rządka idzie ścieżka. W przyszłym roku wsadzę bezpośrednio w torby, albo wrzucę do bardzo głębokiego dołka jeśli w ogóle w tym roku się sprawdzą. Póki co rosną w górę jak wariaty! To jest jakaś różowa odmiana. Zapełnię im jeszcze te torby teraz na tyle na ile jest miejsca, ale na pewno nie będą podsypane pod same liście. To chyba nie będzie stanowiło problemu?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

U mnie stonka głodowała i teraz jak jakiś stary, nie wykopany ziemniak wyjdzie to od razu rzucają się na niego i zostaje po nim łodyga. Co robić? Opryskać Mospilanem czy w końcu przestanie tak żarłocznie żerować i dopiero jak ziemniaki podrosną to opryskać? Teraz trochę szkoda bo jeszcze nie bardzo jest co pryskać, szkoda oprysku na czystą ziemię. Jeśli widzę jakiegoś owada lub jajka to od razu je niszczę ale myślę że to nie wystarczy.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Zbieraj w butelkę;) Ja zebrałem około 50 stonek dorosłych (nawet w trakcie współżycia) Ja im dam dzieci!!!:D
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

OgrodnikSebek pisze:Zbieraj w butelkę;) Ja zebrałem około 50 stonek dorosłych (nawet w trakcie współżycia) Ja im dam dzieci!!!:D
A czy nie będą masowo nalatywać z sąsiednich pól jeśli wykryją że nie mają już tutaj konkurencji?
Pozdrawiam Paweł
maalpunia
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 mar 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Na moich ziemniakach zaczęły pojawiać się kwiaty i przy okazji coś mi wpadło do głowy. Przy roślinach cebulowych obrywa się kwiaty, które przekwitły, żeby moc poszła w cebule, nie w produkcję nasion, a jak ziemniakowi oberwę przekwitnięte kwiaty to moc pójdzie w bulwy czy to nie ma znaczenia? Chyba za dużo myślę, ale taka analogia pojawiła się sama przy okazji porannego obchodu ;:306
Na marginesie zaznaczam, że zbierać ziemniaki mam zamiar dopiero jak cała zielona część samoistnie padnie :wit .
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Jeżeli nie masz hektarów ziemniaków i dużo czasu do zbieraj w butelkę :D Ja wyzbierałem i nie widzę żadnej . a zebrałem zanim złożyły jaja ;)
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Szczecinek pisze:Drodzy Forumowicze - moje ziemniaki wystrzeliły jak z bata -odmiana SATINA, a także różowe, które plątały się w piwnicy, ale nie wiem co to za odmiana, wyraźnie się wyróżnia od pozostałych. Kiedy można zacząć tzw. podbieranie w lipcu ??

Powiedzcie ,na czym polega to ,,podbieranie'',nie jestem biegła w tym temacie.Ziemniaki mam ,więc skorzystam z tej metody.A co do stonki ,to zbierałam ją w słoik z wodą,nie pryskałam chemią.Dwa razy dziennie(rano i pod wieczór )robiłam obchód pola i zbierałam.A było tego,wszystkie stonki z całej gminy u mnie znalazły wikt,bo ziemniaków na polach w okolicy nie ma.
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Szczecinek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 maja 2013, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Witam, podbieranie polega na rozgarnięciu kopczyka wokół ziemniaka i wyrywamy wtedy ziemniaki, które są według nas ok. Zawsze to się robi po lub w czasie kwitnienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”