Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Miedź jest metalem ciężkim ale także pierwiastkiem śladowym. Wchłonięta do organizmu nie zawsze szkodzi - musi zostać wchłonięta w odpowiedniej "przyswajalnej" formie. Więcej metali ciężkich lata na co dzień po naszych ulicach i przyjmowana jest z każdym wdechem niż krąży w pomidorowym krzaku na skutek oprysku (mało się wchłania - miedzian działa powierzchniowo!) czy wskutek zamontowania drucika...
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

No właśnie, jak z tym drucikiem jest? Byłoby fajnie włożyć drucik i mieć problem chorób z głowy.
Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Jak czytam że bez użycia chemii udało wam się wyhodować pomidory i utrzymać je do przymrozków, jestem pełna podziwu i uznania doprawdy, mam na uwadze uprawę gruntową.
Jeśli mam się wypowiadać o strategii Jankiela przypomina mi ona sytuacje z ubiegłego roku mojej działkowej sąsiadki , którą plan totalnie zawiódł. Mi było tak żal tych pomidorów jakby to były moje,również ich właścicielki, końcem maja a może początkiem czerwca nie było już co ratować.

A teraz proszę się tylko nie śmiać, ja eksperymentowałam z miedzianymi drucikami przed laty i powiem tak... efekt super, nie pamiętam jednak jaka była wtedy ilość opadów, bo ostatnio nie możemy na ich brak narzekać.I jak widać żyję , wątrobę chyba mam zdrową i cala reszta chyba też.Łokcie jak również głowa mnie nie boli.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Jankiel , to sposób na najmniejszą możliwą ilość oprysków , jednak pomidory w tym wypadku musi się oglądać codziennie i nie można pomylić plam zarazy z jakimiś innymi . Po zauważeniu pierwszej plamy oprysk środkiem interwencyjnym . W uprawie gruntowej w przypadku zapowiedzianych opadów , bezpieczniejjednak jest opryskać pomidory środkiem zapobiegawczym . W tunelach zawsze można czekać do pierwszej plamy , sprawdzając codziennie liście szczególnie przy ścianach i wietrznikach .
Co do druta miedzianego słyszałam o tym , nigdy jednak nie praktykowałam . W kwestii szkodliwości miedzi , Magda Misia jest bardziej kompetentna .

Pozdrowienia , kozula .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Kozulko-Aniu, zerknij na te zdjęcia z poprzedniej strony, czy te plamy to zaraza czy inne dziadostwo? Żal patrzeć na te porażone łodygi, wyrwać czy zostawić? Pryskałam tatoo, wprawdzie chorych liści nie przybywa,(resztę chorych liści może dziś poobrywam), pomidory okrzepły i ostro ruszyły.Zalania po raz trzeci to by chyba już nie przeżyły.
Myślę o opryskaniu jutro GREVITEM, innego zapobiegawczego nie mam, czy to na razie wystarczy?
Pozdrawiam! Gienia.
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Witam, na moich Betaluxach pojawiły się plamki, ale nie na wszystkich, czy warto czymś to prysnąć(ewentualnie czym). Dodam, że na roślinkach nie widać nic niepokojącego.
http://picasaweb.google.pl/Zulkowski/Br ... Pomidorach#
czas to .......ryba :)
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Dziś rano otworzyłem folię i poczułem nieprzyjemny zapach i od razu opryskałem pomidory Amistarem. Na pomidorach jeszcze nic nie widać, ale ze swojego doświadczenia wiem, że nie ma na co czekać, bo potem może być za późno. Jak się pokarzą takie plamy jak na zdjęciach u Gieni to już ciężko będzie z utrzymaniem pomidorów pod folia. Przy okazji opryskałem też pomidory na gruncie i ziemniaki oczywiście. UWAGA zaraza nadchodzi!!!
wodnik
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

ja od kilku dni mam otwartą szklarnię cała dobę. Lepiej niech mają chłodniej niż za gorąco i mokro :)
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

czy można pryskać mokre pomidory Amistarem ?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

witia pisze:Dziś rano otworzyłem folię
Jak to, otworzyłeś ?, to ona była zamknięta, na noc, na dzień, czy na ostatni tydzień!!!!!!!!!!!!!!

W moim tunelu-szklarni od około 15 maja są "non stop" otwarte wszystkie drzwi i wywietrzniki i żadna zewnętrzna temperatura ( oczywiście plusowa) nie ma wpływu by te drzwi, czy wywietrzniki zamykać chociaż na minutę, oczywiście jak na razie nie ma żadnego zagrożenia chorobowego moich pomidorów.

Obrazek
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

U mnie wszystko otwarte na maksa i w dzień i w nocy .Nawet jeżeli temp.w nocy dochodzi do 3-4 stopni .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Gieniu , niestety to zaraza i obawiam się , że w tej chwili konieczne jest powtórzenie oprysku preparatem intrwencyjnym , a dopiero później , Grevit . W uprawie gruntowej można używać mieszaniny Amistaru i Miedzianu ( w tunelach nie można ponieważ parzy ) , która chroni jednocześnie przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi . Łodygi z dużymi plamami bezpieczniej jest wyciąć i wyrzucić .
Przy opryskach Amistarem rośliny powinny być suche , jeśli jest wysoka temperatura . Wilgotne mogą się poparzyć .
Popiz , na pierwszym zdjęciu wysuszona wżerka z szarej pleśni , drugie to otarcia skórki młodego zawiązka . Może to zrobić wiatr poruszający liśćmi .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Hmm zaciekawił mnie ten drut, może zadźgam jakiś krzaczek u siebie na próbę :)
Strategia Jankiela sprawdziła się u mnie w zeszłym sezonie, w tym chcę działać podobnie, z tym że zakupiłem ostatnio biosept i może teraz go użyję bo szara pleśń poraża kwiaty..
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”