Ogórek - polecane odmiany cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

dziękuję za odpowiedź. Wiadomo, tez chciałabym w rozsądnym terminie. Tylko dla mnie nowicjusza to jeszcze nic to nie mówi. W każdym razie wskazówka cenna, też wysieję w pobliżu początku maja.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Ja jutro sieję w pojemniczki z przeznaczeniem do szklarenki, którą zbijamy nad ogórkami ze starych okien (znajomi się pozbyli kłopotu) i do tunelu. Dużo nie przyspieszę , bo każdy chłodek odchorują, ale dobry i tydzień.
Do gruntu wysiewam bezpośrednio i przykrywam tunelem z folii perforowanej na pałąkach (taki mini namiocik).

Pozdawiam
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Ja ogórki wysieję 30 kwietnia bo akurat jest dzień owocu wg kalendarza bio, a mam odmiany Octopus F1, Hermes Skierniewicki i Gracius Gładki.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Dwa tygodnie temu wysiałam na próbę 4 nasionka ogórka melonowego, docelowo chcę go wysiać na rozsadę do gruntu, ale nie wiedziałam jak długo kiełkuje, więc chciałam obadać sytuację :D Mimo, że sadzonki stoją na bardzo widnym parapecie, to wybiegły mi jak oszalałe. Mają normalnie z 10 cm wysokości :lol: Tuż obok stoją siane w tym samym dniu siewki Kiwano i Luffy, i one mi nie wybiegły aż tak bardzo. Luffa ma 3 cm wysokości a kiwano tak ok. 4cm. Jednego Ogórka Melonowego w ramach eksperymentu przesadziłam ostrożnie kilka dni temu do wysokiej doniczki podsypując ziemi ile wlazło, ale on chyba znów podrósł :shock: Może ktoś z Was uprawiał już tą odmianę i mógłby mi powiedzieć, czy on tak zawsze wyrasta wysoki, czy tylko mi tak z braku światła leci wzwyż? A tak na marginesie, jak go przesadzałam, to tak pięknie pachniały mu korzonki melonem, że.. ;:152
Pozdrawiam, Dorota
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Ale melonowy z Plantico (taki długi, jasnozielony) czy z FS? Ja te z Plantico polecam w tunel, te z FS w sumie mogą być i w tunel i do gruntu. A wybiegają chyba trochę z braku światła.
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Mi akurat najlepiej pasują Akord. są i do kiszenia i do konserwowania, a w dodatku wspaniałe (nie gorzkie) do spożycia na surowo. polecam
Joanna
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Sirrah, dzięki za info. Melonowy z Plantico "Fegouz Jasnozielony". Tylko do tunelu mówisz.. Nie posiadam niestety tunelu :(
A jeśli posadzę go w gruncie, to co mu grozi? Za mało ciepła czy na choroby będzie bardziej podatny?
Pozdrawiam, Dorota
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Nie pamiętam dokładnej nazwy odmiany (nasiona w domu ja w pracy...) ale takie długie, jasnozielone, często zakręcone jak rogal :wink: W gruncie chyba lepiej je będzie puścić pionowo, bo jak sobie poleżą na ziemi, może im to nie posłużyć. One długie rosną a co za tym idzie schodzi im się z tym dłużej niż zwykłym gruntowym. Ja nie próbowałam ich w gruncie - jako ciekawostka pierwszy rok wylądowały w cieplejszych warunkach a później potraktowałam jak szklarniowe ze względu na długość właśnie. Ale nie mówię, że w gruncie i w poziomie nie wyjdą. Obawiam się tylko, że od leżenia na ziemi mogą podgniwać, szczególnie, że skórkę mają bardzo delikatną (teoretycznie można ich nie obierać do jedzenia).
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Tak, tak, to dokładnie będzie ten sam, bardzo jasnozielony i długaśny.
A jak w smaku się sprawdził? Bo jak jednego z nich eksperymentalnie przesadziłam po wybiegnięciu do wyższej doniczki, to tak melonem korzonki mi zapachniały, że normalnie :shock: ;:152 :shock:
Planuję wszystkie ogórki dać pionowo, melonowe też :D Tak, że może będzie dobrze :wink:
PS. Ja dziś na ogrodzie działam, zrobiłam sobie wolne od pracy i jak tylko wpadam po coś do domu, to zaraz muszę na Forum wskoczyć, chociaż na moment... To nałóg jakiś :;230 :;230 :;230
Pozdrawiam, Dorota
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Trudno mi określić smak, taki "mniej wyraźnie ogórkowy", jakby delikatniejszy niż zwykły ogórek. Trudno to opisać, ale nam smakował. I będzie również w tym roku. Korzonków nie wąchałam :wink:
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Super :D
To chyba wysieję jeszcze ze 4 sztuki :D
Dzięki! Lecę dalej siać :wit
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
kamolotka
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lut 2012, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Witam,
powiedzcie mi co brakuje ogórkom jak zaczynają rosnąć takie zakręcone , mam korniszony i niektóre widzę takie wygięte ??
Pozdrawiam Kamilla
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Szukając na google znalazłam takie możliwe przyczyny
- występują duże różnice temperatury i okresowy niedobór wody
- brakuje azotu (owoce przewężone na końcach)
- występuje niedobór potasu (tworzą się owoce gruszkowate)

Sama chętnie przeczytam, co odpowiedzą znawcy tematu :)


Z własnego doświadczenia wiem, ze ogórki partenokarpiczne krzywią się jak są zapylone przez owady.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”