Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No tak, to nie całe 2kg to "bida z nyndzą" ;:306 Ale i tak odtrąbiłam już hejnał na sukces. Bałam się , że zbiorę same liście i już zastanawiałam się czy nadadzą się do kiszenia.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bidy nie ma :lol: Zawsze to swoje bataty, własnym staraniem wyhodowane, parę obiadków będzie i przez cały sezon świetnie zdobiły taras :D Już jakieś doświadczenie w sadzonkowaniu zebrane, więc w przyszłym roku chcę zawalczyć o większe plony.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy bataty z własnej uprawy nie powinny kiełkować na wiosnę jak porządne ziemniaki? I tak przecie obrywa i sadzi się same sadzonki. Chyba łatwiej będzie przechować bulwę niż roślinę.

/Może nie powinienem się wypowiadać bo żadna z kilku bulw sklepowych nie chciała mimo kąpieli i ogólnie uzdrowiskowych warunków nie chciała współpracować... Planuję zakolegować się z batatami z Wysp bo tam uprawiają./
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bataty z własnej uprawy powinny kiełkować na wiosnę i robią to.

Sadzonka zielna przezimowana będzie już miała bryłę korzeniową dużo większą i być może wydłuży to sezon, taki mały eksperyment :wink:

Draco, a próbowałeś z bulw kupionych zimą czy jesienią? Mnie się wydaje, że jesienią sprzedają bulwy świeższe i nie zaprawione, czasem można kupić już kiełkujące egzemplarze, szczególnie te, które leżą zafoliowane na tackach. Na wagę są bardziej wyschnięte. Mnie się udało tak kupić imbir z małymi listkami, leżał długo w sklepie i wyrósł błyskawicznie w doniczce.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Próbowałem zimą i wiosną. Na Wyspach uprawiają bataty dosłownie z pędów wetkniętych ziemię, w sklepach jest kilka odmian w postaci slips, nawet telefon poprawił na slipy... Jak dam radę to się spróbuję zaopatrzyć.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Na pewno bataty uprawiane w Europie będą sie u nas lepiej udawać niż te z Ameryki Południowej. Ukraińcy tworzą i testują nowe odmiany towarowe, Węgrzy mają duże plantacje i dostosowane do klimatu odmiany. Zawsze sprawdzam skąd są bataty w sklepie, może kiedyś pojawią się u nas, może kupię podczas podróży, warto poszukać.
Drako, pochwal się w wątku jak zdobędziesz te z UK :wit

edit

Dziś kupiłam w Kauflandzie słodkie ziemniaki z USA, czerwona skórka, żółty miąższ, zostawię je w woreczku foliowym na ciepłym parapecie, może wypuszczą pędy :D
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A oto mój spektakularny zbiór. :? No ale moje bataty napierw zmarzły od późnych przymrozków a potem dała im się we znaki susza. Zdziwiłem się że cokolwiek tam urosło, na jede obiad będzie.

Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dziś kupiłam ponad kilogramowe bataty z czerwoną skórką, może się udadzą w przyszłym roku ;:209
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bataty leżące na parapecie zaczęły wypuszczać pędy, czyli nie były zaprawione chemią :tan
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A tutaj mój zeszłoroczny zbiór własnych batatów. Na dwa czy trzy obiady starczyło ;)
Fajnie, że się w ogóle udały w tak bardzo piaszczystej ziemi.
Orzeszek ziemny (też własnej uprawy) dla skali ;)

Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwsze sadzonki batatow dziś wsadziłam do kubeczków z ziemią.
Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie bataty puściły liście niekontrolowanie w przechowalni ;:306 No to nie mam wyjścia trzeba z nich zrobić sadzonki. Jedną robioną wcześniej już mam. Właśnie będę ją przesadzać.
ObrazekObrazek Jednym słowem sezon batatowy rozpoczęty
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Aria, dzięki za przypomnienie o batatach, jeszcze wcześnie ale będę musiał kogoś na zwiady wysłać. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”