Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

oprysk, np gotowcem jak bormax czy czymś podobnym http://opryski.com/pl/p/BORMAX-1L/735
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

http://www.uprawyekologiczne.pl/197_Wym ... gorka.html

a jeśli chodzi o bor to tu :http://www.podoslonami.pl/niedobory-skl ... ch-warzyw/
autor Anna Czarnecka, 4 lipca 2017
Opublikowany w:nawożenie warzyw przegląd informacji

Włodzimierz Prus z firmy ADOB w trakcie spotkań z ogrodnikami w Grudziądzu (poświęcone uprawie pomidorów) i w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego (dotyczyło ogórków szklarniowych), omówił rolę i znaczenie nawożenia mikro ? i makroelementowego w uprawie szklarniowej
Wzajemne oddziaływanie pierwiastków

Prelegent zwracał uwagę, że przy planowaniu nawożenia należy pamiętać, iż pierwiastki wzajemnie na siebie oddziałują. Przy nadmiarze potasu mogą wystąpić problemy z pobieraniem magnezu, wapnia i boru. Zbyt wysoka zawartość wapnia blokuje przyswajanie potasu, magnezu, boru, cynku, manganu i żelaza. Przenawożenie azotem przyczynia się do niedoborów potasu, boru i miedzi.

Na pobieranie poszczególnych pierwiastków z podłoża mają wpływ warunki pogodowe ? przypominał W. Prus. Przy pochmurnej pogodzie lub przy niskiej temperaturze podłoża mogą pojawić się problemy z pobieraniem przez roślinę magnezu. Pochmurna pogodna obniża także zdolność pobierania żelaza i manganu. Wilgotność powietrza w obiekcie wpływa na transport asymilatów i odżywianie roślin m.in. wapniem.

Objawy niedoboru

Bor ? przy jego niedoborze w ogórkach owoce są zdeformowane. Na ich powierzchni widoczne są podłużne, białe skorkowacenia. Młodsze liście są zniekształcone. Wierzchołek zamiera. Na brzegach blaszki liściowej starszych liści widoczna jest szeroka, żółta obwódka. Roślina masowo zrzuca zawiązki owoców. W przypadku pomidora objawami niedoboru są deformacje wierzchołkowych części rośliny, zamieranie i kruchość najmłodszych liści, brązowienie pąków, deformacja stożków wzrostu. Jak przestrzegał prelegent nawet niewielkie przenawożenie borem może być szkodliwe dla rośliny ? powoduje powstawanie żółtych, z czasem brązowiejących, nekrotycznych plam na liściach.

Aniu, pociesz znajomá, ogórki na pewno rusza z kopyta. Ogrodnictwo uczy cierpliwości i pokory :wit
Pozdrawiam! Gienia.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.4 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Jowita37 pisze: Tija ..... Jak wyglądają te chińskie?
Jowita37 dzięki za miłe słowo ;:180 śmieszny Twój ogóras ;:oj a jak ze smakiem ?

Wklejam zdjęcie swojego .
Rosną dłuższe tak do około 18-20 cm . Skórka słodka nie trzeba obierać , środek też fajny , typowy ogórek z tym, że ten jest bardziej wodnisty . Można zrywać małe ale i taki który już zaczyna łapać kolorek też się nadaje do jedzenia i do przerobu .
Obrazek Obrazek

A tak wygląda dojrzały ,zostawiony na nasionka .
Obrazek
W przyszłym roku też wysieję , jeden krzaczek dla mnie wystarczy , jest bardzo plenny .
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Moje ogórki rosną pozastawione na pastwę chorób, niczym nie pryskam bo zebrałam już wystarczającą ilość.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

U nas już niektórzy polikwidowali poletka z ogórkami, tylko mnie jest ciężko się z nimi rozstać.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
bozena89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sie 2017, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Obrazek
Witam zauwarzylam ze pojawiaja sie na moich ogoreczkach liscie podbne do tego na zdjeciu.Czy to niedobor jakis mikroelementow.Czy jakas choroba grzybowa.Sama podejzewam niedobor wapnia.Z gory dziekuje za kazda sugestie.
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ogórki kłujące, nie pamiętam nazwy odmiany ;)
mega pyszne kruchutkie ogóreczki! :)
Obrazek

Obrazek
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
x-q-a

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ja te chińskie też mam od wielu lat .Rewelacja jak im liście zachorują to obrywam i HT najwyżej opryskam .Są do przymrozków .Ja nawet celowo je przetrzymuję i jak są takie wielkie robię z nich pikle z curry i kurkumą .Ostatnio miałam gości i zachciało im się mizerii .Zrobiłam z takich średnich ,nie mogli się najeść .Jak wyjeżdżali to sami sobie nazbierali tylko ogórków ,a na inne warzywa nawet nie popatrzyli.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Na moich ogórkach gruntowych pojawiły się zmiany ale tylko od najstarszych liści:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Młode liście nie posiadają takich zmian.

Proszę o pomoc co to takiego i jak pomóc :?: Jakiś środek ŚOR :?:
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Mączniak rzekomy. Środków jest wiele: Polyvesum+ Protector, związki miedziowe, Gwarant, , Acrobat, Curzate3, Orvego, Ifinito, Cabrio Duo i szereg innych.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Nie dodawałam adiuwanta do Polyversum i to był błąd . ;:131
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 198
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Witam.

Dostałem od znajomych takie małe ogóreczki:

Obrazek Obrazek

Są to ogórki meksykańskie, w smaku nie przypominają ogórków, wg. mnie to trochę arbuza
i trochę cytryny bądź limonki. Może i jakaś nutka ogórkowa jest.
Jadłem też kwaszone i były super, dopiero teraz smak ogórkowy.
Co ciekawe, to znajomi mają obsadzone tymi ogóreczkami wejście do altanki. Wygląda ciekawie.

Pozdrawiam.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Wygląda bardzo interesująco - ciekawe czy to nie jest F1 i czy w związku z tym można zbierać nasiona ?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”