Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Błażej dziękuję za odpowiedź ;:136 A już myślałam że , będzie jak u pomidorów że ,rozszczepią się i w następnym pokoleniu któreś nasiono da ,,pierwowzór" :D

gobi13 masz piękne krzaki i takie ,,obfite" ;:oj .
Ja w tym roku pierwszy raz mam we foliaku razem z pomidorami w ziemi i też krzaczory porosły ale owoców prawie wcale. Tylko Cayene parę owoców wyprodukowało. W zeszłym roku w gruncie było o wiele lepiej. Tak się zastanawiałam czy to nie zadziałało z natury zależność że, pomidory z papryką nie powinny rosnąć razem
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

U papryk jednak efekty krzyżówek są bardziej odczuwalne. A tu w dodatku mamy doczynienia z papryką o określonym kształcie. Zmienić się może ostrość i kształt, a to już na tyle dużo by nie opisywać wątpliwych nasion daną odmianą.

Oczywiście możesz zebrać nasionka i sobie wysiać w kolejnym sezonie, pytanie tylko czy chcesz odmiane ustaloną, w sensie wyglądu, czy liczyć że się uda jakiegoś o tym kształcie trafić. :wink:
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Jak się mierzy ilość kapsaicyny , bo chyba wyhodowałem potwora ;:oj
Andrzej
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Chyba tylko w laboratorium ale nie wiem. Nie myślałem nigdy nad tym. ;:131
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

W 1912 r. lekarz Wilbur L. Scoville opracował pierwszą nowoczesną technikę pomiaru pikantności papryki. Zauważył on, że wrażliwy, ludzki język jest w stanie wykryć kapsaicynę (substancję, która odpowiada za piekący smak papryki) rozpuszczoną w roztworze o milion razy większej objętości - tak niskiego stężenia nie dało się wykryć za pomocą żadnego testu laboratoryjnego.
Metoda Scoville?a była prosta. Zanurzał on osobno każdą odmianę papryki w alkoholu i pozostawiał ją tam na całą noc. Następnie Scoville dokonywał precyzyjnego pomiaru ekstraktu i stopniowo rozcieńczał go w słodkiej wodzie do momentu, aż ostrość była już ledwo odczuwalna na języku. Na podstawie stopnia rozcieńczenia roztworu, przy którym badana osoba zaczynała odczuwać pieczenie, wyznaczana była ilość jednostek w skali Scoville?a określających ostrość danego rodzaju papryki.
Dziś do mierzenia poziomu kapsaicyny często używa się metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej HLPC (High Pressure Liquid Chromatograph). Wyniki pomiarów przy użyciu urządzeń HPLC są wyrażane w jednostkach ASTA. Jednak zasługi Scoville?a są doceniane na tyle mocno, że spółki stosujące nowoczesną metodę przeliczają jednostki ASTA na dobrze znane jednostki Scoville?a.
Saute pisze:Jak się mierzy ilość kapsaicyny , bo chyba wyhodowałem potwora ;:oj
Jednym i smok nie straszny, inni uciekają przed pająkiem :;230
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Błażej myślałam że, to odmiana ustalona, to już 3 rok trafiają się nie takie nasiona :(
Nie mam już pomysłu gdzie można dostać oryginalne nasiona.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Ciężko utrafić jak jakaś odmiana jest mocno wyróżniająca się kształtem. Ja sam mimo, że papryki są daleko od siebie, nie gwarantuje nasionom 100% czystości. Nie ma takiej czasowej możliwości by się bawić w osłanianie kwiatów papryki. ;:131
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Ozdobne po części dojrzewają.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Najbardziej podoba mi się chinease 5 color
Obrazek
Jest też zbiór użytkowych na dzisiejszy przerób :lol:
Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Piękne krzaczki. ;:333

Te ciemną chyba też mam. :)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Tą najciemniejszą mam co roku zakupioną pod nazwą Royal Black. Już zaczyna dojrzewać na czerwono.

Chineanse 5 color wygląda prawie jak Bolivian Rainbow, którą miałem w zeszłym roku lecz nie miała takiej strzelistej formy lecz rozrastała się na boki. No to sobie już zapisałem na następny sezon co zakupić.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Tą ciemną też zakupiłem pod nazwą royal black, ale chyba to nie to. Szukałem i bardziej przypomina black cuban. Zakup z przed 3 lat, w tym roku powtórzyłem z moich nasion i na 2 krzaki jeden ma bardzo duże owoce jak na tą odmianę.
Z Chinease 5 color zbiorę nasiona. Czystości nie gwarantuję, zresztą widać, że rośnie w towarzystwie innych papryk. Marconi, Marku nasiona jakby co będą u mnie. Tylko się odezwij.
Swoją drogą, Błażej chinease 5 color mam od Ciebie. Nie wiem czy wysiewałeś, ale odmiana ta pasuje do opisu. Tak powinna wyglądać. W internetach krążą oczywiście zdjęcia wiele dorodniejszych krzaków, ale myślę, że i tak mi się udała. Krzak na zdjęciu 3 też jest od Ciebie. Miało być Trifetti, ale tu się nie zgadza. W Twoim wątku też widziałem, że ta odmiana u Ciebie nie okazała się być oryginałem. Mimo skundlenia, bardzo mi się podoba, mam jeszcze w gruncie 2 sztuki i tamte też są piękniutkie ;:108 .
Papryki mają to do siebie, że łatwo się krzyżują :(
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Andrzej Trifetti faktycznie jest skundlona ale jeden okaz z nich bardzo mi się podoba.

Te czarną odmiane mam chyba identyczną jak Ty ale z nazwą odmiany Black Ornamental pepper.

Chinese 5 color nie wysiewałem ale wysłałem nasionka kilku osobom.

Jutro postaram się wstawić fotki.
Albert79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2017, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

docentandrzej pisze:Cayene red
Dziękuję za odpowiedź.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”