OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Mam nadzieję ,że ten link pogodzi zwolenników folii i gruntu.Jak wynika z tytułu ,problemy i tam i tu są jednakowe.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 22 Maj 2012 12:17 #38919
forumowicz
forumowicz Avatar
OFFLINE
Platinum Boarder

Posty: 1245

Zbliżamy się pomału do tej fazy uprawy pomidorów, która zadecyduje o tym czy będzie nam dane cieszyć się własnymi zbiorami. Każdy, kto poważnie myśli o udanych plonach tego warzywa winien być do tego przygotowany, by nie działać w obliczu zagrożenia jak strażak. Ustalmy zatem plan działania.
A. Należy się zaopatrzyć w środki ochrony już teraz, bo z doświadczenia wiem, że w okresie zagrożenia chorobami nabycie odpowiednich środków jest trudne o ile nie niemożliwe. Co powinno znaleźć się w zestawie ? Przede wszystkim jeden ze środków interwencyjnych ale z grupy systemicznych tj. Mildex 711,9 WG lub Infinito 687,5 SC. Z braku tych preparatów można zastępczo zakupić Revus 250 SC. Są to środki podstawowe. Nazwijmy je środkami grupy I .Ponieważ wiadomo, że nie należy stosować tylko jednego środka potrzebujemy jeszcze co najmniej jeden środek naprzemienny. Najlepiej by był to jeden z preparatów zawierający cymoksanil. Preparaty te działają na zoospory zarazy ziemniaczanej tj tzw zarodniki pływkowe najgrożniejszą formę zarodników tej choroby. jednocześnie preparaty te zwalczają szarą pleśń i dlatego powinny byc zastosowane jako drugi oprysk/ w gruncie/ wtedy, gdy krzaki pomidorów są już zwarte a tym samym wysoce podatne na szara pleśń. Te preparaty to Curzate M 72,5 WP, Tanos 50 WG. Helm-Cymi 72,5 WP/ to są najbardziej dostępne/. Nazwijmy je środkami grupy II. Musimy dysponować jeszcze jednym preparatem z grupy wgłębnych, który użyjemy do kolejnego oprysku ale tylko wtedy gdy pogoda będzie niesprzyjająca/ częste deszcze przy aktywnym komunikacie PIORIN/. Te preparaty to Acrobat MZ69 WG lub Ridomil Gold 67,8 WG

B. Niezbędne jest posiadanie również przygotowanych dwóch roztworów : siarczanu magnezu i cytrynianu wapnia.
Ale o tym w jutrzejszej pogadance
Pozdrawiam


Cytowany fragment pochodzi z innego forum.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Obiecane przeze mnie zdjęcia.Zrobione wczoraj rano po porządnej ulewie.I pomidor zerwany jako zielony z chorobą.Leży na parapecie i zaczyna dojrzewać.Można przyjąć,że choroba zatrzymała się w miejscu. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ktbudowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 sty 2013, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Witajcie,
Jakiś czas nie było mnie w ogród -przez urlop i wczoraj zauważyłem że coś z moimi pomidorkami dzieje się niedobrego. Chyba dotknęła je zaraza ziemniaczana -o ile się nie mylę -mam małe doświadczenie w hodowli pomidora, to mój 2 sezon, w zeszłym roku nie miałem takich problemów. Sprawa dotyczy i pomidorów pod folią i tych pod chmurką ;)
W załączeniu zdjęcia liści porażonych, dodatkowo zauważyłem że zaraz przechodzi powoli na owoce.
Czy na tym etapie można jeszcze uratować krzaki, jeśli tak to co najlepiej zastosować.
Do tej pory (tak jak i w zeszłym roku) udawała mi się hodowla bez chemii, tylko pokrzywa i emy.
Czekam na pomocne informacje, pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Niestety to Krolowa Zaraz.

Opryskaj w miare szybko krzaczki dokladnie ktoryms z preparatow:
Infinito
Ridomil Gold
Amistar
Mildex
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Mala "ciekawostka": Preparat Acrobat MZ 69 WG.

Obrazek

Na etykiecie sciagnietej ze strony Targetu okres karencji dla pomidora 7 dni. Na odwrocie opakowania juz tylko 3 dni.
Jaki jest prawidlowy i bezpieczny? :)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

No właśnie, jaki jest bezpieczny okres karencji ?

( Ridomil dla winorośli mam ponad 60 dni karencji w przypadku przeznaczenia winogron na wino :!: )
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pyxis pisze:Na etykiecie sciagnietej ze strony Targetu okres karencji dla pomidora 7 dni. Na odwrocie opakowania juz tylko 3 dni.
Jaki jest prawidlowy i bezpieczny? :)
Producent i jego przedstawiciele :
http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p ... ciele.html

Target, zawija tylko w papierki.
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ridomil to fungicyd (srodek grzybobojczy) a drozdze to grzyby,wiec jest spore prawdopodobienstwo. :)
Tylko zawsze do balona mozna dosypac szlachetnych drozdzy. Chyba, ze po tych parudziesieciu dniach tez je zalatwi.
Zeby tak ZZ przez 60 dni zalatwial.
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

winterek pisze: Producent i jego przedstawiciele :
http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p ... ciele.html

Target, zawija tylko w papierki.
Do BASFa dodzwonic sie nieda rady. Moge z faxem pogadac. Przedstawiciele regionalni tez nie maja za bardzo czasu na odebranie GSMa (do 2 dzwonilem). Natomiast Pan z Targeta poswiecil mi czas i posprawdzal. Acrobat w nowej rejestracji z 2012 roku ma karencje dla pomidora 3 dni. Wczesniej w 2007 i 2009 mial 7 dni. Na stronach ministerstwa rolnictwa sa oficjalne etykiety i tam tez aktualnie widnieje okres 3 dni. Dlaczego okres karencji sie zmniejszyl przy niezmiennym skladzie preparatu nie wiadomo. Byc moze "jakies nowe badania dopuszczaja karencje 3-dniowa". Moze. Chyba jednak bezpieczniej bedzie te 5 dni zastosowac. IMHO oczywiscie. :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Acrobat MZ 69 WG według zezwolenia do14.07.2014r okres karencji: 7 dni, według zezwolenia MRiRW nr R-178/2012 okres karencji wynosi tylko 3dni.
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Rzuc prosze linkiem do tego najnowszego zezwolenia.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pozostałbym, przy 7 dniach, w takim razie. :D
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Czasopismo Program Ochrony Roślin Warzywnych w polu i pod osłonami2014
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”