Kulkowanie - jako metoda rozmnażania róż

Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Kulkowanie - jako metoda rozmnażania róż

Post »

Kulkowanie róż polega na przyczepienie pędów róż do ziemi żeby wypuściły dużo prostych pędów,wpływa rozkrzewienie i obfitsze kwitnienie u róż ponieważ soki lepiej płyną czy coś.... :D .
Spróbuj u siebie ! Ale nie da się z wszystkimi ;:224
Dziękuję ! ;:196

Próbowałem zakulkować Astrid... kurcze i niestety nic z tego... pędy ma za sztywne i boje się że się złamią ;:185 ;:131 Może robić to z świeżymi co dopiero wyrosły a nie takimi grubymi ? Trzeba ją wziąć w inny sposób , przycinanie nie wchodzi w grę bo co roku to robię i zawsze tak samo ;:14
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

I tak nie wyobrazam sobie jak się przyczepia pedy róż do ziemi :?: ;:oj
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

W tym roku mam w planie zrobić rabatę różaną.Wybaczcie laikowi w pojęciach rózanych ale powiedzcie co to znaczy kulkowanie?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Iwona, a na czym polega to 'kulkowanie'?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Post »

Agneska, w pierwszym poście tego linku Ewa/Gloriadei opisuje kulkowanie :D http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=742
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dokładnie. Róże pnące kulkujemy.
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dorota71 pisze:Dokładnie. Róże pnące kulkujemy.
Niby dlaczego? :lol: I co to za nowomowa 'kulkować'? :wink:
Adek13 zostaw ten pęd, niech zakwitnie, jeśli zechcesz to obetniesz jesienią. Zobacz ile nowych pędów wybija z dołu.

W jednym z centrum miast widuję różę pnącą prowadzoną na budynku na niewielkim skrawku ziemi i powierzchni. Zawsze jest przycinana jesienią, skracana solidnie, czasem pędy całkiem wycinane, tak jak pasuje do niewielkiej powierzchni. Na wiosnę ma mnóstwo pąków na łodygach i wybijających z ziemi..i tak w kółko. Kwitnie przepięknie.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Zgadzam się z Pelikano, nie każdą pnącą przecież można kulkować i nie każdą da się prowadzić poziomo. Niektóre mają takie pędy, że każde naginanie ich powoduje ich złamanie. Przykładem może być Santhana, która ma sztywne pędy. Też zaczynała rosnąć tak, że wypuściła 1, potem 2 długie pędy, teraz widzę, że pięknie puszcza od dołu krzewiąc się. Adku - co to za róża?
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Post »

pelikano11 pisze:
Dorota71 pisze:Dokładnie. Róże pnące kulkujemy.
Niby dlaczego? :lol: I co to za nowomowa 'kulkować'? :wink:
Adek13 zostaw ten pęd, niech zakwitnie, jeśli zechcesz to obetniesz jesienią. Zobacz ile nowych pędów wybija z dołu.

W jednym z centrum miast widuję różę pnącą prowadzoną na budynku na niewielkim skrawku ziemi i powierzchni. Zawsze jest przycinana jesienią, skracana solidnie, czasem pędy całkiem wycinane, tak jak pasuje do niewielkiej powierzchni. Na wiosnę ma mnóstwo pąków na łodygach i wybijających z ziemi..i tak w kółko. Kwitnie przepięknie.

Żadna "nowomowa" wystarczy poszukać i poczytać.
http://www.rozarium.org/ogrod/kulkowanie-r/
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kulkowanie to mocowanie odkładów zagiętymi drutami, stosowane przy rozmnażaniu roślin przez odkłady - pisząc to Ameryki nie okryłem. No ale ja takiej fantazji nie mam, żeby kulkowaniem nazwać sposób otrzymania kuli kwiatów róż :D Nie urażając autorki tekstu.

Osobiście mam do tego sposobu powiększania ilości pędów zastrzeżenia - co po kilku latach? W ziemi, w jednym miejscu wytworzy się mnóstwo korzeni. To tak jakby posadzić kilka/kilkanaście róż razem, w tym będą korzenie róży na której była szczepiona wyjściowa, a podkładka zazwyczaj ma bardzo mocne korzenie.
Jestem pewien, że odbije się to na jakości nie tylko kwitnienia.
Osobiście uważam tez, że jeśli już komuś przeszkadzają wizualnie puste przestrzenie przy łodygach to może by naszczepić jakąś okrywową?? może i dałoby radę? Ale zrobienie gąszczu z korzeni uważam za średni pomysł, na początku fajnie, a potem? - Oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać. Jak to się mówi - róbta co chceta.
:wit
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Post »

pelikano11 a niech to się nazywa jak chce. ;:170 Dla nas ważne, że przez to mamy burzę kwiatów. ;:138
Ja naginam pędy wszystkie, które się dadzą. ;:306
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Eee tam burza kwiatów :lol: lepiej sprzedawaj namnożone, a za to kolejne piękne unikatowe różanki :lol:
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Kulowane pędy nie przysypuje się ziemią, tylko przypina do "czegoś" (ja przypinam do pergoli), nie chodzi o to, żeby wytworzyć kolejną czy robić podkładkę.
Wyginać róże można w wachlarz. Spowalnia się wtedy przepływ soków i róża wypuszcza boczne pędy.

A po latach i tak trzeba taki pęd wyciąć, bo starzeje się, czy się nam to podoba czy nie... czy się kulkuje czy nie... :wink:

Ja swoje pnące wyginam, bo już bym miała baty na 3 metry, pergola ma 2... więc upinam, to co wyłazi i jest ślicznie :)
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”