Róże naturalne, historyczne,staropolskie jakie polecacie?

Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Staropolskie odmiany róż

Post »

Witam:)

Dzielnie walczę z trudnym zadaniem, założenia ogrodu w stylu staropolskim - i jeżeli chodzi o zasady kompozycji, metody uprawy, jak też dobór gatunkowy.
Coraz bardziej skłaniam się ku różom, zwłaszcza pnącym - mam przepiękną starą bramę wjazdową mojego dziadka, którą zamierzam wykorzystać jako pergolę.
Niestety fachowej literatury nt ogrodów naszych pradziadków jest niewiele ;:145 ma ktoś może wiedzę nt. staropolskich gatunków róż (pnących i nie tylko), a może i miejsc gdzie mogłabym się w te stare odmiany wyposażyć?

Za każdą podpowiedź z góry przepięknie dziękuję! :wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Izabela Czartoryska ogrody komponowała,o ogrodach pisała.Widziałem kiedyś jej książkę,poszukaj.
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Odnalazłam, rzeczywiście ciekawa pozycja:) niemniej skłaniam się bliżej nie ku ogrodom Wielkopańskim, a raczej ku korzeniom wiejskiego, polskiego ogrodu. Niemniej książkę przewertuje, być może odnajde tam parę ciekawych rozwiązań i gatunków:)
A poszukując książki Czartoryskiej, odnalazłam reprint "Ogród przy dworze wiejskim" z 1888 r- i pokladam w niej wielkie nadzieje :)
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

A książka Czartoryskiej jaki ma tytuł?
Ciekawy temat poruszyłaś ;:108 .
Pozdrawiam. Sławka
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Shyva pisze:Dzielnie walczę z trudnym zadaniem, założenia ogrodu w stylu staropolskim ..Niestety fachowej literatury nt ogrodów naszych pradziadków jest niewiele
Hmm, nasza historia jest dość burzliwa, chociażby ten okres pradziadków - popatrz na mapy mieszkańców tych ziem (w goglarce - Historia Polski (1918?1939) ? Wikipedia, wolna encyklopedia) Może napisz jaki okres czasu masz na myśli?
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

:wit , Shyva , pierwsze co mi przychodzi do glowy , to Rosa Alba "Maxima".
Kiedys ... , kiedys rosla w wiekszosci wiejskich ogrodow . Nie jest pnaca , ale spora , ma piekne kwiaty , kwitnie tylko raz , pieknie pachnie .
Do kupienia , np. w Rosarium .
;:100
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Najbardziej interesują mnie początku ogrodnictwa w Polsce czyli okres ok. XVI-XVII w., choć wokół ogniska i łaźni planuję zakątek średniowieczny. Mam 9 arów niezabudowanej przestrzeni przy domu więc możliwości jest mnóstwo :D Skłaniam się u wiejkim ogrodom, nie odnosząc się do "modnych" wtedy pałacowych stylów, choć jeśli chodzi o dobór gatunków, to przejście kwiatka od ogrodu szlachcica do pokoju jedno stajennego było kwestią kilku lat :wink:
Ocenie opieram się na zasadzie żebym gatunki były jak najbardziej pierwotne, niekrzyżowane, podejrzewam że gdy zabraknie mi pomysłów na aranżację, odniosę się do starych krzyżówek.
Znalazłam w historycznych odmianach różę burbońską - przepiękna ;:167 a i Albą się zajmę z miłą chęcią :)
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Pozostaje Ci szukać takich róż:

Jeśli przyjrzeć się odmianom róż, to do najstarszych z nich należy - znana jeszcze w starożytności i najszerzej uprawiana - róża stulistna oraz równie zadomowiona na terenie Europy - róża damasceńska. W wieku XIII dołącza do nich róża francuska sprowadzona ze Wschodu. W końcówce wieku XVIII przywędrowała do nas róża bengalska, która odznaczała się długim i powtarzającym się kwitnieniem.

Późniejsze - ale te Ciebie nie interesują przecież:

Około roku 1825 z Dalekiego Wschodu sprowadzono różę herbatnią, która swoją poprzedniczkę (różę bengalską) przewyższała wielkością kwiatów oraz subtelnym, urzekającym zapachem. Dzięki krzyżówkom hodowców udało się uzyskać róże o jeszcze doskonalszych walorach, czyli tzw. mieszańce herbatnie.
Rok 1832 przynosi kolejne znaczące wydarzenie w dziejach róży. Otóż francuski hodowca Laffay krzyżując różę herbatnią i różę francuską stworzył pierwszą w historii różę burbońską. Cechowała się ona obfitym kwitnieniem i cielistobiałymi kwiatami. Do dziś dnia można ją jeszcze spotkać w niektórych starszych ogrodach. Jedenaście lat później Laffay'owi udaje się wyhodować La Reine, czyli Królową, której rodzicami były róże: damasceńska i bengalska. Królowa łączyła w sobie wszystkie cechy najbardziej pożądane przez hodowców.

http://www.wyslijkwiaty.com/blog-roza-historia.html Treść tego linka może zweryfikuj, bo to różne rzeczy ludziska wypisują
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

;:180 rewelacyjne artykuły :D choć w materiale z bloga znajduje pewne nieścisłości odnośnie gatunków nie-róż, niepokrywające się z literaturą którą dysonuje, pięknie wyszczególnione są konkretne gatunki róż, w tym też pnących - przepięknie dziękuję :D
:tan

Jesteście prawdziwą kopalnią wiedzy! Różę burbońską zostawię sobie na deser - po zagospodarowaniu przestrzeni ogrodu dawnymi odmianami, nie wykluczam sadzenia też historycznych-młodszych gatunków dla stworzenia pięknej całości:)

Znalazłam też cudowną księgarnię internetową wydającą reprinty wydań książek sprzed 1900 r - dział ogrodowy i winiarski zajmie honorowe miejsce na półce już po kolejnej wypłacie :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Jest taka fajna książka w necie w goglarce: LES ROSES Histoire - Culture - Description
Można pooglądać książkę (nawet bez siągania) a w niej ryciny róż z imionami, może Cię zainteresuje
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Shyva, dzięki za link do Czartoryskiej ;:180 . Rzeczywiście perełka.
Pozdrawiam. Sławka
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Staropolska odmiana róż

Post »

Polecam książeczkę hrabiny Magdaleny Morskiej z domu Dzieduszyckiej. Być może to zbyt późny okres dla Ciebie, nie zapamiętałam do jakiego okresu szukasz. Hrabina założyła przepiękny ogród pod Przeworskiem we wsi Zarzecze... Opisała swoje założenie. Z Izabelą Czartoryską znały się bardzo dobrze... Miały chyba takie samo "hotbi" jak mówi moja córka ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”