Identyfikacja róż - część 4

Zablokowany
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Witam,

Kupiłam w zeszłym roku jesienią 3 róże Karpatia z gołym korzeniem. W tym roku zaowocowały i wzbudziły we mnie wątpliwość czy na pewno jest to Karpatia. Owoce są małe takie do około 2 cm długości. Czy to możliwe aby Karpatia miała takie małe owoce? Opisy w internecie podają 3-4 cm.
Kształt owoców jest wydłużony przypominający Rosę caninę.

Obrazek

Obrazek

Nie mam niestety lepszego zdjęcia bo ostatnie przymrozki zmroziły owoce.
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Nie pamiętam, jaką długość miały owoce Karpatii, ale to może być ona. Nie ma zdjęcia samego owocu, a na powyższych niewiele widać.
Tu masz dużo zdjęć Kaprpatii. Porównaj kwiaty, owoce. Są dość charakterystyczne i łatwo je odróżnić od np. Rosa canina.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Bea_znad_morza - owoce powinne być średnio trochę większe od owoców caniny ale niekoniecznie:
owoce Rosa pomifera ?Karpatia?, w zależności od klonu, ważyły 1,15 - 6,64 g, a udział miąższu wynosił 61,7 - 75,8 %. - zobacz jak mogą być zróżnicowane :!:

Rozmiar, masa i zawartość suchej substancji badanych owoców były wyższe od owoców gatunku Rosa canina, których parametry nie przekraczały: długość ? 1,93 cm, szerokość ? 1,32 cm ..W badaniach Günesa owoce gatunków Rosa dumalis, Rosa canina, Rosa jundzili oraz Rosa villosa cechowały się wymiarami długości i szerokości w zakresie, odpowiednio: 1,9 - 2,9 cm i 1,6 - 1,9 cm, ...Porównanie charakterystyki pomologicznej badanych owoców Rosa pomifera ?Karpatia? z owocami analizowanymi przez Günesa..dowodzi, że jest to odmiana, której owoce cechują się średnio o 25 % większą długością oraz o 37 % większą szerokością przy tym samym udziale miąższu.

a na str 158 masz charakterystykę pomologiczną owoców tej róży (czyli ideał) http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2013,%205(90 )/13_Milala.pdf (w goglarce: charakterystyka składu chemicznego owoców rosa pomifera 'karpatia')
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Dziękuję Camillo i Pelikano,

Być może to jest Karpatia ale z małymi owocami długości do 2 cm maksymalnie. Przepraszam za jakość zdjęcia:

Obrazek

Większość owoców była jeszcze mniejsza. Popatrzcie na proporcje pomiędzy owocami a liśćmi. Już ich niestety nie zmierzę bo pokonały je przymrozki. Według publikacji cytowanej przez Pelikano Karpatia ma owoce długości 2,5 do 3,5 cm. Kształt owocu pasuje do Karpatii pokazanej przez Camillę a liście o barwie zielono niebieskiej też pasują do opisów Karpatii. Natomiast proporcje miąższu do nasion (75% do 25%) u mnie były raczej odworotne

Zobaczę co będzie w przyszłym roku, może krzak musi się dobrze ukorzenić aby owocować odpowiednio? Bardzo chciałam mieć różę o dużych owocach do celów kulinarnych.
Pozdrawiam
Beata
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

No nie wiem..do celów kulinarnych to rugosa chyba jednak najlepsza. Kwitnie nieprzewanie, owoce duże :idea: :idea: mnóstwo, od wiosny do zimy, łatwo się zrywa, nie pokaleczy za mocno i mięska ma dużo :) A karpatia? hmm..kwitnie raz i podobno nawet słabiej niż canina. A jak się rozrośnie to wiesz jak trudno z takiej róży zrywać owoce? jeśli widziałaś kiedyć caninę dziko rosnącą to wiesz o czym mówię.
Faktem jest, że żeby jakieś duże ilości owoców były to jednak kilka lat musi upłynąć. Ale reklama dźwignią handlu. Ja bym jej u siebie nie posadził.

edit
Z tej publikacji - 50 owoców (4 gramowych) to ok 200 g, w tym 150 g mięska. A owoc tej róży może ważyć od 1,15 do 6,64 g. Jak ci się trafiła odmiana z takim drobiazgiem to współczuję.
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Witam, mógłby mi ktoś powiedzieć jak nazywa sie ta odmiana róży i jak ciąć ją?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Sorry, ale na tych zdjęciach kompletnie nic nie widać. :(
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Tak wygląda moja Karpatia. Wielkie kluchy.
Obrazek
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

mirzan pisze:Tak wygląda moja Karpatia. Wielkie kluchy.
Czyli jednak nie mam Karpatii :( Moje owoce są nie tylko mniejsze ale też mają bardziej wydłużony kształt. Ciekawe co to jest?

Mirzan, a gdzie kupiłeś sadzonki Karpatii? I czy owoce mają więcej miąższu niż nasion?
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Witam.
Ktoś ma pomysł co to może być za róża okrywowa? Kupiłam jako The Lovely Fairy, trzy sztuki, w pobliskim ogrodniczym. Jak zakwitła kwiatem jednak ciut za dużym jak na różę z rodziny "Fairy", to zaczęłam się jej bacznie przyglądać i stwierdziłam, że i listki ma ciut większe od owej. W centrum kwiat jest białe oczko. Jakieś pomysły?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłabym wdzięczna za chociażby przypuszczenia, jakiekolwiek naprowadzenia. ;:333
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

aneczka1979 przypomina mi Heidetraum
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

Hah! Aniu a wiesz, że możesz mieć rację? ;:196 ;:196 ;:196
Już kiedyś trafiłam na tę nazwę w związku z poszukiwaniem imienia dla swojej. Teraz obejrzałam zdjęcia na rosebook'u i przeczytałam jej charakterystykę w necie i chyba to będzie ona!
Szybciutko zapisuje sobie jej nazwę w kajecie i będę nadal obserwować w przyszłym sezonie swoją różę, pod kątem własnie Heidetraum.
Jeszcze raz Ci dziękuję. ;:168
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Identyfikacja róż - część 4

Post »

I nawet ten serduszkowy kształt płatków by tu pasował. ;:215
Super! Fajnie by było znać jej imię a nie podpisywać ja "NN". ;:215
Zablokowany

Wróć do „Róże”