Zabezpieczanie róż na zimę

ODPOWIEDZ
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Ja mam tylko zakopcowane i na razie nie planuję okrywać góry bo prognozy które oglądam pokazują że dziś jest najzimniejszy dzień a później będzie już tylko cieplej. Niedługo okaże się co dalej.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

U mnie też tylko kopce i podrzucony na nie śnieg. Na chłopski rozum i strefy klimatyczne, to nie jest jeszcze żaden mróz godzien paniki :wink:
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Do tego obejrzałem krzaczki i wszystkie gałązki są pod grubą warstwą lodu z ostatnich opadów która je tez zabezpiecza więc bez paniki
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Ja też wczoraj okryłam dwie róże ,ale sadzone w listopadzie i u nas tydzień temu było+ 11 . Reszta nie okryta bo -13 to jeszcze nie tak duży mróz dla starych roślin .
Pozdrawiam :wit Beata
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Wiosna idzie, pora odkrywać róże oczywiście te, które gorliwi ogrodnicy zakopczykowali.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

A ja jeszcze nie mam odwagi 'odbezpieczać' róż.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

ziemia już rozmarzła, w dzień ok +10 C a nocami ok 0 C (+3 /-2 C)
chyba można już przesadzać lub sadzić róże?
(pamiętając oczywiście o kopczyku zabezpieczającym przez przesychaniem)
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Jasne. Na wiosnę im szybciej tym lepiej, szczególnie przy przesadzaniu.
Pozdrawiam. Sławka
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Odkryłam dzisiaj róże. Moje już mają pączki.Zostawilam tylko kopce. I niech się dzieje co chce.
Aga
Marginetka
500p
500p
Posty: 929
Od: 28 sty 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Myślę, że czas odświeżyć temat.
Przeczytałam dokładnie to co napisaliście i mam niezły dylemat tzn. kiedy i czym :wink: .
Oprócz kompostu i gałązek iglastych posiadam ogromną belę białej agrowłókniny (mogłabym nią przykryć cały ogród ... dwa razy :wink: ).
Widziałam gdzieś u Kogoś w tematach różanych pokazane zabezpieczanie róż dodatkowym tunelikiem z włókniny.
Niestety nie mogę tego odnaleźć. Będę wdzięczna jeśli "ktokolwiek widział,ktokolwiek wie" .
Czytałam o niepomyślnym przezimowaniu róż sadzonych jesienią. Wszystkie moje róże (ok. 165 szt.) pochodzą z wiosennego i letniego sadzenia. Pięknie się rozrosły, żadna nie wypadła. Jesienią nie sadziłam nigdy. Chciałabym dokupić jeszcze kilka ale boję się, że to będzie nieudana ogrodowa inwestycja ;:185 . Mieszkam w północnej okolicy Płocka. Zimą jest mroźno i wietrznie. Większość moich róż to odmiany kanadyjskie i historyczne o niskiej strefie USDA ale mam też trochę róż nostalgicznych.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Co do sadzenia jesiennego, ameryki nie odkryję, bo każdy ma inne doświadczenia. Ja mam pół na pół. Na jednej rabacie posadzone były jesienią wczesną/ w sumie to jeszcze nawet chyba lato było, bo we wrześniu i pięknie rosną. W tamtym roku podkuszony ceną i ładnymi sadzonkami ( no grzech by było nie wziąść :wink: ) posadziłem i co prawda zakwitły na wiosnę wszystkie, ale jakieś takie chuderlaki, dopiero teraz o dziwo się ładnie rozkrzewiaja. / oczywiście przycinane były po przekwitnieciu/ także reguły nie ma. Abu abu jak zawsze :lol: co do okrywania wolę liście bo to darmo a agro kosztuje :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Mnie się sprawdzało sadzenie jesienne, dopóki jesienie nie zaczęły być dziwnie długie :roll:
Mam już bardzo, bardzo mało miejsca a właściwie nie mam go wcale- jak już mnie diabeł podkusi albo trafi się pokusa nie do odparcia, to chodzi o pojedyncze sztuki. Czy kupione jesienią czy wiosną, wsadzam w donice i dołuję blisko domu, żeby je mieć cały czas na oku. Wsadzam w ziemię dopiero po przerośnięciu donicy.
Włóknina mi się nie sprawdziła- zimy są nierówne, trzeba to ściągać, gdy się ociepla, zakładać, gdy oziębia... Urwanie głowy to jest :wink: Robię tylko kopce i ewentualnie narzucam gałęzie świerkowe, a pnące układam na ziemi i też nakrywam gałęziami. Oczywiście te, które się da i które tego potrzebują.
Jakbym miała używać włókninę, to nie bezpośrednio, tylko na stelażach- nawet na zwykłych patykach wbitych wokół krzewu.
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Kiedy i jak zabezpieczyć róże na zimę

Post »

Marginetka pisze:...Widziałam gdzieś u Kogoś w tematach różanych pokazane zabezpieczanie róż dodatkowym tunelikiem z włókniny.
Niestety nie mogę tego odnaleźć. Będę wdzięczna jeśli "ktokolwiek widział,ktokolwiek wie" .
Chyba chodzi Ci o watek Kalinny w rozanym......
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”