Co dolega mojej róży?

ODPOWIEDZ
aga8283
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2014, o 00:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wrocław

Co dolega mojej róży?

Post »

Witam, proszę o pomoc w rozpoznaniu co dolega mojej róży. Zjawisko to występuje tylko na 2 krzakach Rosarium Uetersen, liście mają plamki a na każdej plamce widać czarny punkcik jak by ukłucie, a liście opadają. Obrazek, Obrazek
Max40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dolega mojej róży?

Post »

Witam.

Czarna plamistość to jedna z trudnych chorób do zwalczenia, objawiająca się czarnymi plamami na liściach, które z czasem opadają i efektem są ?łyse? krzewy. Plamy pojawiają się już w okresie letnim, na górnej powierzchni liści, są one okrągłe z czasem coraz bardziej ciemne i powiększające swą średnicę, skupiające grzybnię i zarodniki. Tej uciążliwej chorobie sprzyja wilgoć, dlatego też nasila się ona w latach mokrych. Porażone części roślin natychmiast usuwamy i niszczymy, jeżeli nasze zabiegi, włącznie z chemicznymi nie będą przynosić efektów, wówczas lepiej jest je przesadzić w inne miejsce.

Czarna plamistość róży jest to bardzo groźna i powszechnie występująca choroba na liściach i łodygach róż. Jest powodowana przez grzyb Diplocarpon rosae Wolf.

Jakie są objawy czarnej plamistości róży?
Na liściach róż pojawiają się plamy o nieregularnych kształtach, które przybierają barwę od brązowej do czarnej. Liście pokryte plamami szybko żółkną i opadają. Plamy zaobserwować można również na pędach róż - są nieregularne czerwone i lekko wypukłe.

Porażone rośliny rozwijają się wolniej, kwitnienie jest znacznie słabsze, a krzewy są bardziej podatne na przemarzanie.

Zwalczanie czarnej plamistości róży
Profilaktyka - nie powinno się podlewać roślin w pochmurne i deszczowe dni. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy choroby, należy usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Pamiętajmy, że grzyb powodujący chorobę zimuje na opadłych liściach. Dlatego jesienią ważne jest aby wygrabić liście spod krzewów i spalić je - NIE WYRZUCAĆ liści na kompost!

Stosowanie środków ochrony roślin - roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) np. Score 250 EC. Preparat stosować po wystąpieniu pierwszych objawów czarnej plamistości róży, 2-3 razy w sezonie, co 7-14 dni.
INFO - http://www.zielonyogrodek.pl/czarna-pla ... lisci-rozy


Nie podlewamy róż w pochmurne Dni, a zauważyłem ze róże lubią słońce dla tego polecam posadzić róże w miejscu dobrze nasłonecznionym i podlewać wcześnie rano, które się odwdzięczą .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co dolega mojej róży?

Post »

To nie jest czarna plamistość - liście są zdeformowane inaczej niż przy niej. Wygląda na poparzenie - czy róże były pryskane lub podlewane przy silnym słońcu?
Awatar użytkownika
Yukki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2015, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co dolega mojej róży?

Post »

Moja róża wyglądała podobnie, miała czarne plamki i czarne obwódki na niektórych liściach... Też stwierdziłam, że to może czarna plamistość. Wszystkie usuwałam, co się nie pojawiły, trochę ją przerzedziłam i teraz jest spokój. Nie wiem czy to pomogło, czy co innego, nie wiem czy pomoże Twojej, ale u mnie się udało ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”