Dzika róża (R. canina) - jak prowadzić,ciąć

RosaPerigliosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 maja 2015, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dzika róża (R. canina) - jak prowadzić,ciąć

Post »

Dzień dobry :) wypowiadam się tu pierwszy raz, przeczytałam już bardzo dużą ilość wątków o różach z tego Forum ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Z góry przepraszam jeśli jest ono głupie. Jestem kompletnie "zielona" w temacie uprawy czegokolwiek, przejęłam po rodzicach kawałek ogrodu w związku z tym zamarzył mi się klomb różany z dzikiej róży w formie (pardon my French jednak brakuje mi odpowiedniego słowa, nie znam się zbyt dobrze na nomenklaturze ogrodniczej) takiego kulistego krzaka.

Stąd moje pytanie - czy jest to w ogóle możliwe? Da się pyszną dziką różę uformować w miarę kulisty i ozdobny krzak?
I jak się do tego zabrać?

Z góry dziękuję wszystkim którzy przeczytali ten post i mogą coś doradzić. Z góry również przepraszam wszystkich którzy poczuli się obrażeni słowem użytym w tytule, stworzyłam ten neologizm specjalnie by więcej osób kliknęło z ciekawości ;).
RosaPerigliosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 maja 2015, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Ponieważ nie mogę edytować (nie wiedziałam wcześniej , że nie ma takiej możliwości na forum), załączam zdjęcie poglądowe klombokrzaka o jaki mi chodziło:
http://rosacwik-sklep.pl/public/assets/ ... n_male.jpg
(oczywiście nie chodzi mi o róże pnącą na łuku ale ten krzaczek w tle, w środku łuku)

Oraz coś podobnego ale większe wykonane z róży pomarszczonej:

http://assets0.ogrodowisko.pl/uploads/p ... iginal.JPG

Czy canina nadaje się również do uformowania podobnego krzewu czy lepiej posadzić różę pomarszczoną lub stulistną? Zależy mi głównie na walorach smakowych (owoce i płatki), z róży chcę robić konfitury.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Jak ma być na konfitury to nie lepiej posadzić krzew Louise Odier? Jest dość łatwa do rozkrzewienia, kwitnie obficie, a płatki nadają się do ucierania - mocno pachną.
RosaPerigliosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 maja 2015, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź Róża Louise Odier dodana do rozważenia, jednak wciąż skłaniam się ku jakiejś dzikiej/starej odmianie ze względu na charakter ogrodu.
Awatar użytkownika
Pedrowa
200p
200p
Posty: 225
Od: 20 wrz 2013, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN (D)

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Jeśli zależy Ci na owocach, to lepsza będzie R. rugosa niż R. canina. Pomarszczona ma bardziej mięsiste owoce, lepiej nadające się na przetwory. A krzew możesz formować poprzez cięcie. Nie mam caniny ale wydaje mi się, że utrzymanie jej w kulistym kształcie będzie trudne w dłuższym okresie czasu. Rugosę bardziej widzę w takiej formie, zwłaszcza będą nadawać się do tego niektóre jej hybrydy, mające z natury bardziej kompaktową formę i słabszą siłę wzrostu.
RosaPerigliosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 maja 2015, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Dziękuję za wszystkie rady, zdecydowałam się w końcu na dwie róże - rugosę (na owoce) w bardziej zacienione miejsce ogrodu i Rose de Rescht na klomb :). Kolor kwiatów Louise Odier nie odpowiada mi jakoś, mam nadzieję że de Rescht okaże się równie dobra na konfiturę z płatków.
monika35
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 maja 2015, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełma

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

potrzebuje dobrej rady :idea:
w ogródku wyrosła mi róża (ponoć dzika bo ma 7 listków - nie wiem czy to prawda) trochę mi jej szkoda chcę ją przesadzić, bo obecne towarzystwo może zaszkodzić innym różom (będzie im zaciasno) nie wiem czy jest sens tego, czy z niej wyrośnie coś ciekawego. poradźcie co robić dodam, że nie wiem skąd tam sie wzieła. :wit
Rośli­na nie mu­si być Kwiatem, by cieszyć.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Jak pęd dziki to pewnie wybiła z podkładki - wytnij go bo inaczej zdominuje odmianę szlachetną i stracisz róże.
monika35
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 maja 2015, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełma

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

:?: to z tego dzikusa nic dobrego nie będzie :?:
Rośli­na nie mu­si być Kwiatem, by cieszyć.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Zwykła dzika róża z jasnymi kwiatami kwitnąca tylko raz w czerwcu - no może interesujące będą jeszcze owoce.
Pytanie tylko czy Ty chcesz taką róże? Zwykle rosną dziko na rowach. Możesz zostawić i zobaczyć jak zakwitnie.
monika35
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 maja 2015, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełma

Re: Dzika róża (R. canina) - jak zrobić klombokrzak?

Post »

Deirde pisze:Zwykła dzika róża z jasnymi kwiatami kwitnąca tylko raz w czerwcu - no może interesujące będą jeszcze owoce.
Pytanie tylko czy Ty chcesz taką róże? Zwykle rosną dziko na rowach. Możesz zostawić i zobaczyć jak zakwitnie.
wykopałam ją i na próbe posadziłam w miejscu gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać zobaczymy za rok jaki będzie miała los. jak nie zapomnę to podziele się spostrzeżeniami. dzięki za podpowiedzi :)
Rośli­na nie mu­si być Kwiatem, by cieszyć.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Prawdopodobnie jest to "róża drobnokwiatowa" (zdziczała), włazi na płot. I teraz pytanie - jak ją uciąć, by miała kwiatów sporo (drobne białe). Nie chcę się jej pozbywac, ot takie tło.
Wiosną wczesną, tuż przy ziemi?
Obrazek
pozdrawiam, WW
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: dzika róża - cięcie, ale jak?

Post »

Chcesz ją przyciąć żeby lepiej kwitła czy żeby ją ograniczyć?
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”