pomoc w doborze odmian

ODPOWIEDZ
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

pomoc w doborze odmian

Post »

Witam, na jesień zamierzam zacząć powoli urządzać swój mini ogródek, postanowiłam w pierwszej kolejności zrobić kącik różany. Inspirowałam się tym zdjęciem Obrazek

Póki co wymyśliłam tyle co na rysunku poniżej (reszte ogrodu zaplanuje później, na razie chcę posadzić róże). Czy dobór odmian jest słuszny i czy za ich pomocą uzyskam w tym kole taki lekko odosobniony zakątek ?
Wg. opisów odmian powinno być w porządku, jednakże wiem, że prywatne doświadczenia często się różnią od tych pięknych opisów :wink:
Nie wiem jak ekspansywnie rozrastają się te róże, zastanawiam się czy wystarczy te 6sztuk czy lepiej sadzić gęściej?

Obrazek
Primavera
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 mar 2014, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

Chippendale raczej nie nadaje się na plan pierwszy, ponieważ buja nawet na metr, półtora - jak zauważyłaś i kwitnie w rzutach (tzn. nie ciągle). Zachowuje się jak wielkokwiatowa i chyba nią jest, choć w różnych katalogach jest różnie oznaczana. Schowałabym jej nogi za rozchodnikami, żeby ładnie zaglądała i wyglądała.
Pomyśl o jakiejś róży niziutkiej, która by nie zasłaniała następnej. Mam godną polecenia Sangerhauser Jubilaumsrose (bladoróżowołososiową) zobacz: https://www.google.pl/search?q=sangerha ... 38&bih=534
Jest niska, ale kwiaty ma stosunkowo duże. Na dół rabaty nada się też Pastella, która dorasta tak do 60cm lub róże malarzy jak pasiaste Grimaldi czy Claude Monet.
Forumki zapewne podpowiedzą inne niskie odmiany w tych kolorach.
Pozdrawiam różanie Primavera
DnoKwiatowe
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 maja 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

Moja Sangerhauser porosła na 1,20 m - jest śliczna, ale w drugim kwitnieniu nie trzyma wysokości. Można na pierwszy plan dać Garden of Roses - niezawodna, zdrowa, dobrze trzyma w deszczu. Pastelli coś nie lubię - brzydko przekwita, a Chippendale rzeczywiście buja wysoko. Jeżeli lubisz róż - to ładnie się krzewi i jest niska Kurfurstin Sophie. Mam też (kupioną jak i Kurfurstin u Ewy Gloriadei ) Lavender Flower Circus - ta to dopiero jest ciekawa - jagodowa i o dziwo nie pali jej słońce, kompaktowa - też zdrowa. Nie polecam miniatury Milk&Honey bo drapak jakich mało. Pozdrawiam - Danka
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

No to ja o Aspirynie. Niska to ona według mnie nie jest - u mnie wysokie 110-130cm, szerokie 90-110cm.
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

a więc Chippendale przesunę, Aspirin rose skoro rośnie wyżej to z niej zrezygnuję, albo przesunę ją nieco w tył.
dziękuję za polecenie ślicznych odmian, szczególnie przypadły mi do gustu Sangerhauser Jubilaumsrose, Garden of Roses oraz Lavender Flower Circus :)


Planuje dla tej rabaty 2m szerokości, to dobre wymiary czy lepiej ją poszerzyć ? chociaż mocno ogranicza mnie rozmiar ogrodu... ale chcę aby ta rabata miała ręce i nogi i jeśli na 2m będzie marnie to wyglądać mogę dodać jeszcze troche cm

dziękuję za rady i pozdrawiam ;-)
DnoKwiatowe
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 maja 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

Mam jeszcze dwa Knirpsy - kolor wściekły, ale nadają się na przód rabaty, bo się rozłażą po ziemi. Jeżeli będą Ci kolorystycznie pasować, to też mogę z czystym sumieniem polecić(są zdrowe, same się oczyszczają). Pozdrawiam, Danka
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

Poproszę o podpowiedź nazwy róży.
Potrzebuję róży o kolorze ciemnego fioletu, takiej tzw. niebieskiej, dorastającej tak do 1,80 ale może być też 0,80 nie mniejsza, rodzaj obojętny bo uwielbiam wszystkie. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: pomoc w doborze odmian

Post »

Znalazłam jedną fajną Rapsody in blue, także już dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”