Jak ciąć jak nie widać pąka?

ODPOWIEDZ
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Witam
zadam może głupie pytanie, ale trudno, najwyżej mnie wyśmiejecie.. :oops:
Czy przy każdym liściu róża zawiązuje pąk? w opisach cięcia podaje się że tnie się nad rozwijającym się pąkiem (widocznym?) a co jeśli przy żadnym liściu nie widać pączka?? gdzie ciąć?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

To proste - tnij nad liściem. Wszystko w porządku - nie ma głupich pytań - lepiej zapytać.
Pozdrawiam
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Może streszczę to co na tym forum napisane jest o cięciu.
Gdy róża już przekwitnie to tnie się ją po to, żeby nie marnowała energii na wytworzenie owoców.
Masz więc przekwitnięty koniec i schodzisz w dół. Szukasz liścia na którym będzie pełne 5 listków.
Zauważ że pod kwiatem masz najczęściej liście na których masz 3 listki - to się utnie.
Gdy już zauważysz pierwszy liść z 5 pełnymi listkami to ten liść zostawiasz i ucinasz pęd powyżej i skośnie nad tym liściem (jakieś 8-10 milimetrów). Skos ma być pochylony i nad liściem ma być jego czubek. Bardzo dobrze jeżeli ten liść jest skierowany na zewnątrz krzewu - wtedy nowa gałąź też pójdzie na zewnątrz(krzew będzie szerszy, lepiej nasłoneczniony i lepiej wietrzony). Teraz bierzesz słoik z denaturatem, lub nawilżasz denaturatem szmatkę i czyścisz nią sekator. Sekatorem tniesz tak:
Obrazek
Ta szersza część sekatora ma być pod spodem. Trzymasz go tak, żeby to wygięte ramię było wyżej. Ono jest dociskane do pędu i go miażdży i chodzi o to żeby miażdżona była ta część wyżej którą i tak wyrzucisz.
Tam gdzie na fotce masz ten wygięty koniec sekatora powinien być liść który zostaje.
Na koniec uwaga. Jeżeli chcesz mieć szybciej nowe kwiaty to ten liść z 5 pełnymi listkami obrywasz lub ucinasz przy samym pędzie. Wtedy soki pójdą w pąk. Co do tych wątpliwości z pąkami to nawet jak go nie widać to roślina go uruchomi bo rośnie do góry a tam ma swój najwyższy punkt (to co wyżej obetniesz). Nie martw się, jeżeli będziesz trzymać się przepisu to niczego nie zepsujesz. To streszczenie może komuś jeszcze się przyda.
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Ale odpowiedź!!! :) rewelacja!! takiej dokładności to się naprawdę nie spodziewałam! Bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

A co z różami jeżeli z jednego grubego pędu wyrosło kilka kwiatów osadzonych na cienszych już pędach, na których nie ma pięciu liści, są trzy albo nie ma żadnego? Czy należy ciąć tylko końcówki tych cienkich pędów z przekwitłymi kwiatami, licząc na to, że że na cienkich pędach znów wyrosną kwiaty, czy też powinno się obciąć cały kwiatostan z jego pędami i zostawić tylko gruby pęd? Wtedy oczywiście ciełabym nad 5 lisciem. Czasem niestety jest tak, że pięć liści rośnie niemalże u samego dołu ( róże 2-letnie - Candelight i Queen Elizabeth), a ja chciałabym, żeby były wysokie, jak przy pierwszym kwitnieniu wysokie.
Nie wiem czy ktoś wie o co chodzi, jeżeli tak, to proszę pomóżcie.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Obcinając nisko, nad liściem pięciolistkowym, otrzymasz nowy, gruby i długi pęd, często wyższy niż ten, który obcięłaś. Z tych cienkich to jeżeli coś wyrośnie, to będzie jeszcze cieńsze i słabsze. To moje obserwacje i tak tnę, ale może są inne sposoby? Proszę o uwagi bardziej doświadczonych.
Pozdrawiam, Anka
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

ewka36jj
Tak wiemy.
Podobnie mają też np. Ingrid Bergman czy Nostalgia.
Ja uzależniam to od wieku i wielkości róży. Jeżeli róża jest starsza i silna to obcinam całość. Jeżeli to młoda/mała sadzonka to przycinam jednak nie tak ostro - same cieńsze pędy.
Robię tak ponieważ zeszłego lata za mocno przyciąłem małą Aphrodytę i później przez cały sezon kiepsko rosła i miała problemy z odbudowaniem, zakwitła drugi raz dopiero na jesieni. Wprawdzie ona nie kwitnie w opisany sposób, jednak doświadczenie z mocnym cięciem w sezonie młodych krzewów skłania mnie do tego żeby nie powtarzać takiego cięcia.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Dzięki za poradę. Okazuje się, że pielegnacja to wcale nie taki łatwy temat.
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Dokładnie. Wszędzie piszą po trochu. A w końcu na tym forum uzyskałam kompleksową informację. Tak więc- dziękuję!
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Jak ciąć jak nie widać pąka?

Post »

Ekstra ja dopiero doszłam do tego tłumaczenia i bardzo sie ciesze bo zapletlenie w ksiazkach o tych oczkach :P
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”