Rozmnażanie róż przez ukorzenianie pędów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

;:173 bo róże to chyba w sierpniu najlepiej ukorzeniać. Moje patyczki wszystkie już przesadzone a przyjęły się wszystkie jakie wetknęłam w ziemię ;:224
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
aniol23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2015, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Bardzo dziękuję za udzielenie porady. Bardzo cenne informacje tutaj znalazłem.
ariss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 maja 2015, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

kety pisze:;:173 bo róże to chyba w sierpniu najlepiej ukorzeniać. Moje patyczki wszystkie już przesadzone a przyjęły się wszystkie jakie wetknęłam w ziemię ;:224
W sierpniu?
A które odmiany można ukorzeniać na wiosnę?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Tu nie chodzi o odmianę. Po prostu róże kiepsko się ukorzeniają z sadzonek zdrewniałych, raczej z zielonych dlatego lepiej ukorzeniać latem.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Barbara2000 Może coś w tym jest. Do ukorzeniania w marcu nie biorę starych patyków tylko takie "świeże", które urosły w zeszłym sezonie. Jak do tej pory nie mam problemów z ukorzenianiem i wszystko się przyjmuje.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Ja 2-3 tygodnie temu dałem do ukorzeniania różową NN, już ma spore przyrosty.
Problemem nie jest pora roku tylko utrzymanie temperatury od 20 do 30 stopni oraz odpowiednia wilgotność (za sucho, patyczek przeschnie, pomarszczy się i nawet jak odżyje to zgnije po podlaniu później; oraz zbyt dużo wody spowalniającej rozrost callusa i przy tym powodująca gnicie) Ziemia musi być cały czas lekko wilgotna ale nie mokra

Ja ukorzeniam na północnym parapecie w torfie tak
Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Po jakim czasie zdejmujesz osłonkę? Robisz to od razu czy stopniowo?
Pozdrawiam. Sławka
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Przerabiałem parę lat temu tą lekcje na patykach dzikiej róży.
Generalnie u mnie nic z tego nie wyszło. Doniczki były wysokie (28cm) od góry przykrywane folią i wieczorem wszystko było podlewane i wietrzone. Bałem się przelania, a okazało się że całość była za słabo podlewana. Ja preferuję to robić po prostu w ziemi bo ile nie chlapnę to i tak się rozejdzie. Może powodem porażki były właśnie te wysokie doniczki no, ale do tego już nie wrócę ze względu na bezobsługowość i prostotę ukorzeniania w ziemi w zacienionym miejscu.
Metoda z przykryciem ma tę słabą stronę, że na przykryciu bądź foli zbierają się kropelki wody i niby wydaje się że tam w środku jest wilgotno, ale wilgotno może być tylko na górze, a na dole już niekoniecznie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Czyli nie przykrywać wcale? Teraz, latem też?
Pozdrawiam. Sławka
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Sawka przykrywanie nie jest złym pomysłem i nie to miałem na myśli.

Chodziło mi o to, że będziesz widzieć na foli wodę i podlejesz niewystarczająco, w dodatku zobaczysz na dole doniczki że się przelało i dojdziesz do wniosku że jest ok. U mnie właśnie dzięki temu wszystko uschło.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Ja też przykrywam połówką peta. Średnica doniczki jest większa ok cm od średnicy peta. Jeżeli jest to pet z otworem woda nie skrapla się. Odmiany drobnokwiatowe mam 100% ukorzenienia ( gorzej z zimowaniem). W tym roku wszystkie przeżyły, ale zimy nie było.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

sawka pisze:Po jakim czasie zdejmujesz osłonkę? Robisz to od razu czy stopniowo?
Nie zdejmuję w ogóle. Może pod nią być do momentu aż sadzonka zwyczajnie nie będzie się mieściła. Zauważ, że góra butelki nie jest zakręcona, jest duży otwór wentylacyjny. Jeżeli na ściankach nie ma kropel pary wodnej to znak, że należy odrobinę podlać. Gdy pojawia się ich zbyt wiele, są duże i zaczynają ściekać po ściankach to zdejmuje na chwilę i wycieram osłonkę do sucha. Wszystkie róże ukorzeniłem w ten sposób, gorzej było z ich przechowaniem w zimie, ukorzeniałem je późno i był zbyt małe by zimować je w gruncie. W ciemnej i wilgotnej piwnicy kilka mi padło. W tym roku wcześniej ukorzeniam i posadzę je w sierpniu/wrześniu do gruntu.

A osłonkę możesz zdejmować stopniowo, z tego co ja pamiętam to raz zostawiłem na kilka godzin bez osłonki, a na drugi dzień już całkiem zdjąłem.
celinkar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2015, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Dziękuję za informacje dot. sadzonkowania. Teraz już wiem jak to się robi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”