Odrosty ,dzikie pędy.

Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Witam mam pytanie co do róży posadziłem w kwietniu kilka sztuk pnących niektóre mają już po kilka liści na pędach a niektóre nie mają w ogóle listków na pędzie. Zastanawia mnie jedna rzecz bo zauważyłem że te róże które nie wypuściły liści na pędach to wyrastają im po 3 pędy z miejsca szczepienia tzn. wychodzą z ziemi to normalne? Czy na takich pędach spod ziemi róża zakwitnie czy to dzikie przyrosty? Dzięki wszystkim z góry za odpowiedzi na moje pytanie.

Jeszcze jedno pytanie jeśli te pędy nie wyrosły z pod ziemi tylko z miejsca szczepienia? to znaczy że są dobre? skoro główne pędy u róży są zielone to znaczy że róża się przyjęła tak myślę i wtedy te pędy z miejsca szczepienia stwardnieją i będą na nich kwiaty?
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Czyli twoim zdaniem z miejsca szczepienia wyrastają tylko i wyłącznie pędy szlachetne czy także może się zdarzyć że i dzikie? czy dzikie przyrosty wyrastają tylko z korzeni?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Dzikie pędy wyrastają poniżej miejsca szczepienia.
Jeśli masz wątpliwości czy pęd jest szlachetny czy nie pozwól mu przez chwilę rosnąć. Zobaczysz że będzie inny. U róż szlachetnych różnica jest od pewnego momentu ewidentna- jasnozielony kolor, mniejsze, wąskie liście. U niektórych odmian historycznych trzeba poczekać niekiedy dłużej. Z czasem nauczysz się rozpoznawać dziczki bardzo wcześnie.
Pozdrawiam. Sławka
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Dzięki za odp. okazało się po odkryciu ziemi rozkopałem trochę pod róża i te pędy wyrosły z samego dołu z głównych pędów a że róża była głęboko wkopana myślałem że to może dzikie pędy, niektóre pędy wybiły tez nad miejscem szczepienia więc z tego co piszecie będą to pędy szlachetne.
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

U mnie wygląda to tak :
Obrazek

Tu widać po prawej pęd szlachetnej róży i dzikie przyrosty ( strona lewa)
Obrazek
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Dzięki za zdjęcia na całe szczęście nie mam takich przyrostów dzikich moje wyglądają zupełnie inaczej, nowe pędy zaczęły wyrastać nad miejscem szczepienia a także od pędów głównych na samym dole.
Dodam jeszcze że u mojej róży te listki są bardziej zaokrąglone a nie jak ta dziczka co ma takie szpiciaste.

Mam pytanie jeśli posadziłem różę w połowie kwietnia i do tej pory nie wypuściła żadnego liścia ani pędu to czy jest szansa że puści coś z dołu? 2 główne pędy zrobiły się zdrewniałe są ciemno brązowe ale wydaje mi się że nie są zeschłe. Mam poczekać czy wykopać? Miał ktoś podobny przypadek?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Jeśli pędy zrobiły się brązowe to róża zasycha - możesz jeszcze poczekać z wykopaniem do końca czerwca.
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Ale po przecięciu sekatorem kawałka pędu był w środku biały a dookoła białego zielony kolor co świadczy o żywej tkance ostatnio gdzieś tak wyczytałem. Mam nadzieję że jednak zdoła się zregenerować ta róża na samym dole nad szczepieniem jest jeszcze kawałek zielonego pędu pod ziemią jak rozkopałem, a już powyżej pędy zrobiły się brązowe.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Po prostu pędy u róży zasychają od góry - może na dole zdąży coś z pędów wybić - tego Tobie życzę.
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

A zdarzyło się tobie że miałaś takie brązowe pędy i odbiło od dołu?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Odrosty z miejsca okulizacji (szczepienia)

Post »

Takie brązowe pędy zwykle obcinam sekatorem i czasem to zamieranie można zatrzymać. Bardzo często róże ratują się przez wybijanie nowych pędów z miejsca szczepienia.
Miałam już takie przypadki.
oliwia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 12 cze 2007, o 09:24

Zdziczałe róże

Post »

Wiosną przesadziłam kilka róż na nowe miejsce, które przez ostatnie lata rosły w bardzo niekorzystnych warunkach. Przycięłam je jak resztę, ale kiedy nowe pędy trochę podrosły wyglądają raczej jak dziczki.mimo, ze wyrosły z miejsc na głównych pędach poprzednio szlachetnych, a nie z korzeni. Czy możliwe jest uratowanie tych krzewów i ich powrót do kwitnienia?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdziczałe róże

Post »

A czy ten główny pęd z którego teraz one odbiły w przeszłości nie był dzikim pędem tylko zasłoniętym przez wcześniej rosnące szlachetne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”