Róża zimowana w chłodnym miejscu

Awatar użytkownika
Allhambra
100p
100p
Posty: 190
Od: 17 lip 2012, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: blisko morza...strefa 7a,Pomorze

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Na podłodze warto sprawdzić czy nie ma odchodów myszy.
Sylwia
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Myszy na strychu są na pewno bo to jest wielki strych na starym domu. Nie widać ich ale czasem coś zbroją i pojedyncze kupki też widuję. Ale doniczki z roślinami są tam nie pierwszą zimę (z różami drugą) i nigdy im się nic nie stało. Pomyślałam o myszach bo mało prawdopodobne są owady a po myszach to się wszystkiego można spodziewać! Ale może to jakiś inny żarłok !?
Trudno jest walczyć z nieznanym wrogiem.

Sławka
Pozdrawiam. Sławka
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Może podsumuje moje zimowanie.
Z róż przechowywanych na strychu wypadły 3 sztuki w tym Chippendale. Róże które posadziłem do ziemi jesienią (4 sztuki) przeżyły wszystkie - choć po odkopaniu wyglądały kiepsko. Dużo pędów im obumarło i było sczerniały od razu po odkopaniu.

Te 3 sztuki zostały w ziemi i będą miały szansę na odbicie z miejsca oczkowania.
Wizualnie wyglądały zdecydowanie lepiej od tych jesiennych jednak przyroda zweryfikowała moje starania.
Mam nadzieje że wasze zimowane w bezpiecznych miejscach wypadły lepiej.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Zdecydowanie lepiej. Miejsce zimowania - nieogrzewany garaż, przyklejony do domu, jedno północne okno. Temperatura zimą zwykle o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Ponieważ tej zimy nie było zbyt długo utrzymującego się mrozu, więc temperatura w garażu nie spadła chyba poniżej zera (no może na krótko). Poprzedniej -mroznej i długiej zimy wymarzły mi wszystkie przechowywane tam rośliny - oprócz róż. Ziemia w doniczkach była zamarznięta chyba przez miesiąc.
Ja wstawiam swoje róże do garażu dopiero gdy temp. na dworze spada do ok. -5 st. Przy podobnej (no może ciut wyższej) wystawiam wiosną.

Pozdrawiam, Anka
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Przeczytałam z zapartym tchem ten wątek i bardzo zasmucił mnie finał tej relacji - a mianowicie, że róże nie przetrwały na zimnym strychu. Pisałeś, że te 3 " strychowe " róże, ( wśród nich chippendale ) były potem wsadzone do gruntu. To było prawie dwa lata temu, ale może dopiszesz co się później z nimi działo- czy odbiły i rosły, czy całkiem padły? Ciekawi mnie też jak się później sprawowały doniczkowe, przechowywane Allhambry ( mam wrażenie, że Allhambra mieszka w pobliżu, bo w którymś wątku wspomniała, że zaopatrzyła się w róże z LM w Rumi ). Mnie interesuje ten wątek, bo jesienią, po raz pierwszy wsadziłam kilka gołokorzeniowych do wielkich doniczek i stoją w zimnej i widnej piwnicy ( nie miałam jeszcze wtedy przygotowanego miejsca na działce ). U mnie, podobnie jak u Allhambry te róże są skąpo podlewane co ok. półtora miesiąca i ziemia w tych doniczkach jakby w ogóle nie wysychała i nie jest zamarznięta. Chciałabym się tylko zapytać kiedy najbezpieczniej takie róże wysadzic do gruntu? Bo wiele osób popełnia ten błąd że przenosi je do gruntu lub na taras zbyt szybko. Zazwyczaj ( jak czytałam w kilku postach )wystarczy, że w marcu kilka dni poświeci słoneczko, róże są wyniesione, a potem przychodzi zimno i te doniczkowane i przechowywane w pomieszczeniach trafia szlag. Zatem jaki termin byłby najbezpieczniejszy? Mnie się wydaje, że nie prędzej jak po połowie kwietnia, ale chętnie posłucham waszych rad.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

To zależy od pogody ale pod koniec marca z pewnością można ją będzie przesadzić.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Mój temat więc odpowiem.
3 róże poszły na opał, nie odbiła nawet podkładka.
Róże możesz przesadzać od jesieni do wiosny, nie ma przeciwwskazań.
Może się to jedynie fizycznie nie dać bo ziemia będzie zamarznięta i nie dasz rady posadzić.
Sadzić możesz nawet teraz, jeżeli jest to południowa strona to ziemia najprawdopodobniej będzie ok o ile nie mieszkasz gdzieś na Suwalszczyźnie bo tam stoi śnieg. U mnie można spokojnie kopać sadzić i przesadzać. We wcześniejszych latach też robiłem to w styczniu i przesadzane krzaczki nawet tego nie zauważyły. Nic nie wypadło.
Sadzisz, podlewasz i kopczykujesz. Przycinasz dopiero w marcu gdy się zrobi żółto od forsycji.

Zimowanie w doniczkach uważam za nieporozumienie, lepiej związać sadzonki w wiązkę i przysypać gdzieś po prostu ziemią w dołku niż robić sobie niepotrzebną pracę z doniczkami.

------------------------------------------------------

Nie do końca zrozumiałem Twój termin "wysadzić", jeżeli masz na myśli sadzenie to tak jak napisałem wyżej, czym wcześniej tym lepiej bo róża "śpi" tylko trzeba zakopczykować. Jeżeli masz zamiar wynieś ją całą z doniczką i postawić żeby stała na świeżym powietrzu to ja bym się wstrzymał z czymś takim, bo gleba w doniczce przemarznie a korzenie są chyba najbardziej wrażliwą częścią krzewu.
Awatar użytkownika
Allhambra
100p
100p
Posty: 190
Od: 17 lip 2012, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: blisko morza...strefa 7a,Pomorze

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Floresita:)

Ja wynosiłam na dzień na dwór donice, na noc chowałam donice do garażu- na zasadzie hartowania, w zależności od panującej temperatury. Latem padła mi Boule de Neige - nie wiem czemu. W tym roku na skutek przygód zdrowotnych wszystkie donice zostały na dworzu, blisko ściany, wnęki garażowej, całkowicie bez ocieplenia - zobaczę czy cokolwiek przetrwało.Na razie maja noski czerwone. Inne kwitły spokojnie i nic im się nie działo. Poza tym w trakcie przechowywania ubijałam mszyce, lęgły się na potęgę.
Sylwia
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Drogie Forumowiczki, potrzebują Waszej pomocy. Otóż mój szanowny małżonek zrobił mi dziś prezent i zakupił dla mnie kilka róż.
Super, bardzo się cieszę ale co ja ma z nimi teraz zrobić -przecież nie posadzę ich na działce ;:223 ;:223 ;:223

Proszę, podpowiedzcie co z nimi począć?

-mogę przechować je na zabudowanym balkonie (zabudowa z szyb przesuwanych)
- mogę wynieść je do blokowej piwnicy
- mogę trzymać w donicy w mieszkaniu.

Róże wyglądają tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję za podpowiedź :)


ps- mam nadzieję, że to dobry wątek do tego rodzaju dylematów :wink:
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

wagabunga123 pisze: Super, bardzo się cieszę ale co ja ma z nimi teraz zrobić -przecież nie posadzę ich na działce ;:223 ;:223 ;:223
Jeżeli masz działkę to nie ma problemu, możesz sadzić w każdej chwili tylko na wszelki wypadek mały kopczyk.

Jeżeli nie masz to zostaje większa doniczka i balkon.

Trzymanie ich w mieszkaniu teraz nie jest najlepszym pomysłem, bo po prostu ruszą i się całkiem rozbudzą. Piwnica też nie bardzo bo w ciemnym miejscu puszczą "szparagi". Nie napisałaś co zamierzasz z nimi ostatecznie zrobić.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Róże ostatecznie wylądowały posadzone w donicach na balkonie.
Ostatecznie trafią na różaną rabatę, która powstanie w kwietniu. Miejsce docelowe muszę dla nich dopiero przygotować :wink:
Tak więc byle do kwietnia :)
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Azalia
50p
50p
Posty: 93
Od: 6 lut 2012, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róża zimowana w chłodnym miejscu

Post »

Obejrzałam swoje róże przechowywane w donicach w nieogrzewanej altanie na działce, ustawione na styropianie, bez
żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Jakież było moje zdumienie, kiedy zobaczyłam, że kilka z nich, między innymi
Jan Paweł II, Beverly , Hansestadt Rostock mają nowe liście i zawiązane, dość duże pąki. Nie wiem czy je tak zostawić,
czy też ciąć razem ze wszystkimi?
Jeszcze nigdy nie było tak wczesnej wegetacji.
Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”